Gider Muhasebeleştirme

Merhaba 2 sorum olacak bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilirmisiniz,
1-Demirbaş sınırının altında alınan fotokobi makinası 770 yönetim giderlerine mi 730 genel üretim giderlerine mi girer. Eski işyerimde 770 gider yazılan küçük demirbaşlar olarak görüyorduk. Şimdi firmamda 730 işletme giderlerinde görmüşler. Kafam karıştı.
2-İşletmemizin tavanı su aldı çöktü ve yaptırdık. Alınan fişleri 770 bakım onarımda takip ettim ayrıca sigortdan hasar tespiti yapılıp sigorta kapsamında para iadesi yaptılar. 679 sigortadan gelen olarak kayıt yaptım. Tadilat yapan firma bize fatura kesince 679 firmayı kapatmam mı gerekiyor Yoksa 770 aldığım rakamlara istinaden mi 67 kapatmam gerekiyor.(İade alan firmayız)

Selam

1- Fotokopi makinesini üretimde kullanmıyorsanız 770'e atabilirsin.730 kullanılması hata olmuş.
2- Genelde işyeri hasarlarında anlaşmalı servis uygulamasına pek rastlanmadığı için bu hasar bedeli kasanızdan karşılanır,gidere atılır,gelen hasar bedeli de kasaya girer,gelire yazılır. (veya bankaya)
Kabaca örnek madde şöyle (kdv dışta tutuldu)
hasar oluştu,fişler veya tamir faturası alındı 770 (B) 100/102 (A)
hasar bedeli bankaya geldi.. 102 (B) 679 (A)
Farklı bir tahsilat veya tediye işlemin varsa belirt,kayıtları ona göre tekrar düzenleyebiliriz.
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Kayıtlarım sizin yazdığınız gibi doğru olduğuna sevindim. Hiçbir sıkıntı yok şimdiik