Gider Pusulası

stajerim

Katkı Sunan Üye
devamlı dışardan tamir bakım onarım inşaat işçileri geliyor ama mükellef değiller bizde kırtasiyeden gider pusulaı aldık nasıl kesmemiz lazım stopaj var mı muhtarsarda bildirilecek mi kaşe vurup notere mi vereceğiz geçerli olması için ne yapmamız lazım birde kötü niyetli olanlar fazla keserse nasıl olacak ben 1000 tl ödeyecem pazartesi ne yapmam lazım

Kırtasiyeden aldığınız gp size ait kısmına kaşe vurup seri ve sıra nosu vereceksiniz. Sonrasında notere onaylatacaksınız. Noter onay tarihi sonrası için kullanabilirsiniz.

Selamlar
Gider pusulası düzenlemede herhangi bir tutar sınırı yoktur.Sayın merkur'un belirttiği gibi,kırtasiyeden alıp notere onaylatmak suretiyle kullanabilirsiniz.Bahsettiğiniz işin mahiyeti "hizmet" alımı olacağı için %10 oranında gelir vergisi kesintisi uygulanacak ve bu rakamda muhtasar beyanıyla ödenecektir.Belge brüt tutardan düzenlenecek,vergi kesintisi yapıldıktan sonra kalan net tutar,sizin ödediğiniz bedeli vermelidir.Bu belge sizin tarafınızdan düzenlenecek fakat belgenin alt kısmına işi yapan kişinin bilgisi ve imzası gerekecektir.
Gider pusulasında her ne kadar tutar açısından sınır olmasa da adına düzenlenen kişi açısından dikkat edilmesi gerekir. Sorunuzda,devamlı surette bu tarz işlemin yapıldığı belirtilmiştir.Netice de bu kadar sıklıkla onarım ve inşaat işi gerektiren faaliyetinizin ne olduğu da önemlidir.Yani bu gelen işçiler,sürekli aynı kişilerse veya belli bir yerden gönderiliyorsa, vergi mükellefi de olabilirler (ki bu durumda fatura kesmek zorundadırlar) veya başka bir işyerinin sigortalı işçileri de olabilirler ( bu durumda da işçilik giderinin faturalandırılması gerekecektir) Bu hususa da dikkat etmek gerekir.Gider pusulasında dikkat edilmesi gereken hususların başında arızilik-süreklilik kavramı gelir.Devamlı aynı kişilerin gelmesi halinde bu iş onlar için süreklilik arz eder ki bu durumda vergi mükellefiyeti doğabilir.Bu durum her ne kadar onların sorunuymuş gibi görünse de dolaylı olarak sizide bağlar.Çünkü fatura düzenlenmesinde %18 vergi oranı var iken gider pusulası sayesinde vergilendirme %10 oranından yapılacaktır.Yani hazinenin aleyhine bir durum söz konusu olacaktır.
Tabiki burada iyi veya kötü niyetin karşılaştırılması da yapılamayacaktır.Neticede belge hem işi yapan hemde yaptıran tarafından imzalanacak ve vergi tahakkuk edecektir.Bedelin herhangi bir şekilde kıyaslanması da mümkün olamayacaktır.
Saygılar

net sınır yok ama sürekli aynı kişiye gider pusulası kesmeniz durumunda o kişiyi ssk.lı olarak çalıştırmanız gerektiği söyleniyor, sorun oluyor, hatırlatayım

Arizi kazanç sınırını geçmemeye dikkat ederseniz faydası olur.2013 yılı için 21.000,00 TL' dir.

Selamlar

Gider pusulasında her ne kadar tutar açısından sınır olmasa da adına düzenlenen kişi açısından dikkat edilmesi gerekir. Sorunuzda,devamlı surette bu tarz işlemin yapıldığı belirtilmiştir.Netice de bu kadar sıklıkla onarım ve inşaat işi gerektiren faaliyetinizin ne olduğu da önemlidir.Yani bu gelen işçiler,sürekli aynı kişilerse veya belli bir yerden gönderiliyorsa, vergi mükellefi de olabilirler (ki bu durumda fatura kesmek zorundadırlar) veya başka bir işyerinin sigortalı işçileri de olabilirler ( bu durumda da işçilik giderinin faturalandırılması gerekecektir) Bu hususa da dikkat etmek gerekir.Gider pusulasında dikkat edilmesi gereken hususların başında arızilik-süreklilik kavramı gelir.Devamlı aynı kişilerin gelmesi halinde bu iş onlar için süreklilik arz eder ki bu durumda vergi mükellefiyeti doğabilir.Bu durum her ne kadar onların sorunuymuş gibi görünse de dolaylı olarak sizide bağlar.Çünkü fatura düzenlenmesinde %18 vergi oranı var iken gider pusulası sayesinde vergilendirme %10 oranından yapılacaktır.Yani hazinenin aleyhine bir durum söz konusu olacaktır.

Saygılar

Sayın twolf,

Yorumunuza katılarak bir kısmını vereceğim yoruma göre kafa karışıklığı olmaması için keserek yukarıdaki alıntınıza ek olarak işçilik giderleri ile ilgili eğer ki vergi mükellefi ise ve/veya başka şirkette çalışan sigortalı işçiler ise çalışmış oldukları şirketten gönderiliyor ise burada tevkifat ön plana çıkar ki en önemli konu.

Vergi mükellefi ve/veya başka şirkette sigortalı çalışan işçi ise çalışmış oldukları şirketten tarafından gönderiliyor ise düzenlenecek işçilik hizmet faturalarının tevkifatlı olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Burada tevkifat düzenleme sınırına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İyi Günler,

Vergi mükellefi ve/veya başka şirkette sigortalı çalışan işçi ise çalışmış oldukları şirketten tarafından gönderiliyor ise düzenlenecek işçilik hizmet faturalarının tevkifatlı olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

sn.demiral güzel yakaladınız,tabi burada işçilerin yönetim konusu da gözardı edilmemeli..

Son düzenleme:
Bu konuda bir soruda ben soracağım müsadenizle;

Gider pusulası oranları için bir liste varmıdır ? Yoksa genel kabul görmüş %10 oranımıdır ? Böyle bir listeye nereden ulaşabiliriz 2013 için. Birde illaki noterden onaylatmak zorunlumudur ? Onaylatmadan kullanılmaz mı ?

Teşekkürler...

Son düzenleme:
Sayın twolf,

Yorumunuza katılarak bir kısmını vereceğim yoruma göre kafa karışıklığı olmaması için keserek yukarıdaki alıntınıza ek olarak işçilik giderleri ile ilgili eğer ki vergi mükellefi ise ve/veya başka şirkette çalışan sigortalı işçiler ise çalışmış oldukları şirketten gönderiliyor ise burada tevkifat ön plana çıkar ki en önemli konu.

Burada tevkifat düzenleme sınırına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İyi Günler,

Sayın demiral selamlar.
İlave yapmanız isabet olmuş.Bende tam aksine yorumu daha fazla detaylandırıp fazla karışık hale getirmek istemediğimden yüzeysel ve sade anlatmaya çalıştım.Ayrı bir paragrafta ilave yapmanız iyi olmuş.Teşekkür ederim.

Sayın demiral selamlar.
İlave yapmanız isabet olmuş.Bende tam aksine yorumu daha fazla detaylandırıp fazla karışık hale getirmek istemediğimden yüzeysel ve sade anlatmaya çalıştım.Ayrı bir paragrafta ilave yapmanız iyi olmuş.Teşekkür ederim.

Rica Ederim.

İyi Günler.

Bu konuda bir soruda ben soracağım müsadenizle;

Gider pusulası oranları için bir liste varmıdır ? Yoksa genel kabul görmüş %10 oranımıdır ? Böyle bir listeye nereden ulaşabiliriz 2013 için. Birde illaki noterden onaylatmak zorunlumudur ? Onaylatmadan kullanılmaz mı ?

Teşekkürler...
Gelir vergisi kanunu madde 94.ü inceleyiniz. Gider pusulasının yetkili matbaalarda yaptırılması veya noter onaylı olması zorunludur.

merhaba,
ben bir doktor muayenehanesinde çalışıyorum. muhasebecimiz tarafından bize getirilen, dr. adına düzenlenmiş gider pusulasının ilgili alanlarını ben dolduracağım. fakat muayenehane adına hazırlanmış(dr. ad-soyadı, tc kimlik no ve muayenehane adresi basılı, ayrıca maliye bakanlığı logolu) gider pusulasına, mal/hizmet alımı karşılığında doldurulduktan sonra ekstra dr kaşesi basıp imzalamam gerekli midir?
teşekkürler.

Son düzenleme:
merhaba,
ben bir doktor muayenehanesinde çalışıyorum. muhasebecimiz tarafından bize getirilen, dr. adına düzenlenmiş gider pusulasının ilgili alanlarını ben dolduracağım. fakat muayenehane adına hazırlanmış(dr. ad-soyadı, tc kimlik no ve muayenehane adresi basılı, ayrıca maliye bakanlığı logolu) gider pusulasına, mal/hizmet alımı karşılığında doldurulduktan sonra ekstra dr kaşesi basıp imzalamam gerekli midir?
teşekkürler.
Gider pusulasını hizmet veya mal alımı yaptığınız kişiye imzalatacaksınız. Gider pusulasını imzalayan kişinin nüfus cuzdanı fotokopisini de alıp eklerseniz daha iyi olur. Ayrıca doktorun kaşe-imza yapmasına gerek yok.

Gider pusulası vergiden muaf esnafa düzenlenebilir. Vergiden muaf esnaf tanımı ise Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesinde şöyle açıklanmıştır ;

1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satışı yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)
2. Bir işyeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hammallar gibi küçük sanat erbabı;
3. Köylerde gezici olarak her türlü sanat işleri ile uğraşanlar ile aynı yerlerde aynı işleri bir işyeri açmak suretiyle yapanlardan 47 nci maddede yazılı şartları haiz bulunanlar (51 nci madde şümulüne girenler bu muafiyetten faydalanamazlar);
4. Nehir, göl ve denizlerde ve su geçitlerinde toplamı 50 rüsum tonilatoya (50 rüsum tonilato dahil) kadar makinesiz veya motorsuz nakil vasıtaları işletenler; hayvanla veya bir adet hayvan arabası ile nakliyecilik yapanlar (Bu bentte yazılı ölçüler, birlikte yaşıyan eşlerle velayet altındaki çocuklar hakkında veya ortaklık halindeki işletmelerde, bu kimselerin veya ortaklığın işlettiği vasıtalar toplu olarak nazara alınmak suretiyle tespit edilir);
5. Ziraat işlerinde kullandıkları hayvan, hayvan arabası, motor, traktör gibi vasıtalar veya sandallarla nakliyeciliği mutat hale getirmeksizin ara sıra ücret karşılığında eşya ve insan taşıyan çiftçiler;
6.(Değişik: 28/3/2007-5615/1 md.) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.
7.(Ek: 4/6/2008-5766/8 md.) Ticari işletmelere ait atıkları mutat olarak veya belli aralıklarla satın alanlar hariç olmak üzere, bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar;
8. Yukarıdaki 1 - 7 numaralı bentlerde sözü edilen işlere benzerlik gösterdikleri, Danıştay'ın muvafık mütalaası üzerine, Maliye Bakanlığınca, kabul ve ilan olunan ticaret ve sanat işleri ile iştigal edenler, vergiden muaf esnaf olarak sayılmışlar ve bu şartları taşıyanların muaflıktan yararlanabilmeleri için ilgili esnaf odasına kayıt olmak ve durumlarını tevsik etmek suretiyle belediyeden "Esnaf Muaflığı Belgesi" almak zorunda oldukları belirtilmiştir.

Yukarıda sayılan işleri yapanların yanı sıra gezici milli piyango bileti satanlar ve gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi olmaksızın kapı kapı dolaşarak tüketiciye satanlar da esnaf muaflığından yararlanabileceklerdir.

Yine aynı madde uyarınca; ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usûlde Gelir Vergisine tâbi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanların esnaf muaflığından faydalanamayacakları ifade edilmiştir.

Dolayısıyla bana göre bahsettiğiniz iş için gider pusulası düzenlemeniz uygun değildir.

Merhaba arkadaşlar. Biz de tekstil işi yapıyoruz. Benim yaptığım bütün işler faturalandırılmakta fakat özellikle bazı işçilik ve komisyon giderlerinde elden ödeme yapmak zorundayım. Dolayısıyla da bu ödemeleri belgelendiremediğim için parayı devlet kasada kuzu kuzu yatıyor sanıyor ve bunun vergisini ödüyorum. Ayrıca kasadaki para miktarı da şişiyor tabiki. Şimdi kısaca durumumuzu anlatayım. Kayıt dışı çalışan taşeronlar var bu sektörde. Parça başı çalışıyorlar ve sigortalı eleman olmayı kabul etmiyorlar. Zira parça başı çalıştıklarında maaşları 1.500 TL ile 2.000 TL arasında değişirken, sigortalı eleman olsalar alacakları para 1.100 TL civarı. Gelirleri düşeceği için de sigortasız çalışıyorlar. İşin kötü yanı bu sektörde kalifiye eleman bulmak çok zorlaştı. Sigortalı elemanı tercih etmemize rağmen üretim için yeterli sayıya ulaşamadığımızdan bu tür parça başı çalışan kişilere muhtaç kalıyoruz. Yeri geliyor bu sıkışıklıklarımızı kullanarak daha yüksek parça başı fiyatı istiyorlar. Elimizdeki üretimleri de zamanında yetiştirmek için mecburen boyun eğiyoruz bu duruma. Ama bir tarafı kurtarırken diğer taraftan da kasa şişiyor ve vergi çıkıyor. Ayrıca bazı müşteri temsilcileri bağladıkları müşteri karşılığında komisyon alıyorlar ama onlar da kayıt dışı genelde. Üretimde ay içinde birkaç defa bu taşeronlara iş veriyoruz. İş yerimize gelip (3-4 kişi civarında genelde) birkaç gün çalışıp paralarını alıp gidiyorlar. Üretimde genelde ön hazırlık çalışması, ilik-düğme, kalite kontrol ve son ütü gibi işleri yapıyorlar.
Durumumu genel olarak anlatmaya çalıştım şimdi gelelim merak ettiğim noktaya. Yukarıdaki yazıları okudum. Diğerlerini az çok anladım ama bu süreklilik olayını biraz daha açmanızı rica edeceğim. Şimdi ay içinde 2-3 defa aynı kişiye gider pusulası kesilebilir mi ? Ya da bunun sıklığı ne kadar olmalı ? Dediğim gibi bunlar 2-3 kişilik gruplar halinde çalışıyor genellikle. Her seferinde birinin adına düzenlense bu gider pusulası olur mu ? Biraz uzun oldu ama genel durumu anlatmak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yapılan iş süreklilik taşıyor ve ücret tanımına giriyor.. Yani sgk kapsamında çalışmaları gerekiyor. Gider pusulası düzenlenmesi incelemede sorun yaratır.