fonradar

Grup Şirketleri

Merhabalar - bir soru sormak istiyorum. A şirketi ana şirket. B ve C şirketleri de A şirketine ait. B ve C şirketlerine 30bin TL lik danışmanlık hizmeti veriyoruz (serbest meslek erbabı olarak). A şirketi diyor ki, ben grup şirketlerim adına bütün alımları ben yapıyorum sonra iştiraklerime bazen masraf aktarımı yapıyorum diyor.. Dolayısı ile "30 bin tlyi sana A şirketi olarak ben ödeyeceğim, Sen de faturayı bana keseceksin cünkü hizmetin ödemesini yapan yani senden satın alan benim" diyor. Bu durum A, B, C şirketleri ve benim aramdaki sozlesmede de yazıyor. Bu durumda, bana ödemeyi A şirketi yaptıgından ve sözleşmemizde de "bu yapılan işlere dair ödeme A şirketi tarafından yapılacaktır ve fatura da A şirketine kesilecektir" yazdığından dolayı, benim faturayı (yani serbest meslek makbuzumu) A şirketine kesmem uygundur degil mi? Zahmet edip okuyan ve de bilgisi olup da cevap yazan herkese sonsuz tesekkurler..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın Ezgi

Siz A şirketine kesin. Onlar da Grup şirketlerinin içinde masraf aktarımı yapsınlar. Sonuçta A şirketi ödeme yaparken B,C şirketinin de ödemesini yapıyor

Peki o hizmetin parasini bana odeyen ana sirket olan A sirketi ise, anlasmada da A sirketi odeyecek fatura da A sirketine kesilecek yaziyorsa, artik o hizmetin "musterisi" A sirketi sayilmaz mi? Ve sayin Ferhat beyin dedigi gibi A sirketi masraf aktarimi yapamazmi (eger yansitmak isterse)

Ustat hizmeti b c alıyor ama
Nasil a ya kesilecek

:):alkış::banghead: Allah da seni güldürsün aşkıncığım. Sen hafta sonu milleti topla ben anlatacağım. Aşkıncığım Benim Mahmutbeydeki firmayı biliyorsun 14 tane firma Holding ben tek makbuz yazıyorum. Yumurta mı tavuktan , tavuk mu yumurtadan çıkara bakmıyorum ?

Kusura bakmazsanız bir sorum daha var - Ferhat beyin de dedigi sekilde makbuzu ana sirketi kesersek, bir sekilde bunun "yanıltıcı belge" veya "sahte belge" gibi yorumlanma riski olmaz Degil mi (hizmeti verdigim sirkete degil de odemeyi yapan ana sirkete kestim diye?) Sonucta "masraf yansıtma" denen konsept boyle olaylar icin olmalı herhalde diye dusunuyorum ama muhasebe bilgim cok sınırlı oldugundan bir de bunu sormak istedim. Cok tesekkurler tekrar, Izmir'den saygılarımla..

Kusura bakmazsanız bir sorum daha var - Ferhat beyin de dedigi sekilde makbuzu ana sirketi kesersek, bir sekilde bunun "yanıltıcı belge" veya "sahte belge" gibi yorumlanma riski olmaz Degil mi (hizmeti verdigim sirkete degil de odemeyi yapan ana sirkete kestim diye?) Sonucta "masraf yansıtma" denen konsept boyle olaylar icin olmalı herhalde diye dusunuyorum ama muhasebe bilgim cok sınırlı oldugundan bir de bunu sormak istedim. Cok tesekkurler tekrar, Izmir'den saygılarımla..

Sayın Ezgi

''ana sirketi kesersek, bir sekilde bunun "yanıltıcı belge" veya "sahte belge" gibi yorumlanma riski olmaz '' Olmaz

cumartesi ( 15/07 ) günü saat 15:00 de Mecidiyeköy Profilo alışveriş merkezinde

Ferhat üstat ,Kevork üstat ,Tahsin üstat ,çırak aşkın
buluşuyoruz...Gelmek isteyen arkadaşları aramızda görmekten mutluluk duyarız..

Nizam üstat söz vermişti bir ara ama...

Yahu bende "buluşma" diye konu başlığı arıyorum.Bu konunun altına yazılırmı bu yaa..Konuyu da hiç ettiniz.Yani şöyle bi göz gezdirmesem mesajlara hiç farkına varmıycam :)
Bensiz çay içecektiniz he? :)
Yine 4 kişimiyiz? dartanyan aramis bilmem kim :)

*Merhabalar Forumda arattım konu ile ilgili olarak bu konuyu bulabildim.

Grup şirketinde çalışmaktayım ana firmamıza ait veya kiralamış olduğu binek aracı grub şirketinin x şirketinde işyeri faaliyetleri için kullanmaktayız.
Yakıt giderlerinin kanunlar çerçevesinde %70 gider ve kdv olarak indireceğim
Araç giderinin indirimine bir engel var mıdır?

Yukarıdaki bilgilere istinaden düşüncem "gider ve kdv yi indirebilirim" ana firma isterse kira giderini yansıtır.