Gümrük Müşavirliğinde Borç Dekontlarının Kaydı

narin_

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

sayın meslektaşlarım,

Bir muhasebe kaydı sisteminde yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yeni bir mükellefim olan gümrük Müşavirliği Şti nin muhasebe sistemini oluşturmaya çalışıyorum.

Yalnız şu konuda bir kayıt sistemini oturtamadım.

Gümrük Müşavirliği, hizmet verdiği firmalar adına borç dekontu kesiyor. İçeriğinde gider çeşidi; işte KKDF, Memur yolluk, ordino-konşimento beldeli, ihracatçılar birliğine ödenen harç, nakliye, gümrük vergisi, bölge işlem formu gibi kalemler altında hizmet verdiği firmalara borç dekontu kesiyor..
Bunları nasıl kayda almalıyım. Cari hesap altında almayı düşündüm ama bu sefer kestiği faturaların C/H takibinde karışıklık oluyor.

Birde bu giderleri müşterimin banka ekstresinde görüyorum. Hep bankadan çıkış olarak. İşte gümrük vergisi ödemesi (-) şeklinde.. Birde bunun kaydını 102 çıkış olarak yapacağım ama kaydın borç ayağında ne yazmalıyım. İlk adımda kayıda alacağım hesap konusunda kararsız kaldığımdan banka çıkışını yapamıyorum.

Nasıl kayda almalıyım?

Ynt: Gümrük Müşavirliğinde Borç Dekontlarının Kaydı

Gümrük müşavirliği XYZ firması adına ABC Nakliyecisine 100 TL + kdv ödüyorsa
-------------------------/---------------------
320 118,00
102 118,00
nakliyeciye ödenen para
------------------------/--------------------------
120 xyz 118,00
320 ABC 118,00
gümrük müşavirinin XYZ firmasına düzenlemiş olduğu dekont
---------------------------/------------------------------

sn.cetvel çok teşekkür ederim cevabınız için.

ancak ilk yaptığımız kayıtta 320 e borç vermişiz.
Pasif hesap olduğu için, ilk kayıtta borç çalışmaması gerekmez mi? :(

Selamlar Sayın narin_
Zamanında bu konuyu epeyce araştırmıştım.Ama kesin bir cevap bulamamıştım.Yeminli veya smm'lerden öğrendiğim ortak kayıt görüşü (kendimde bunu uyguluyorum) şöyledir.
Burada bütün olayı karıştıran dekont içerisindeki "gümrük vergisidir" Ve bu vergi de genelde bloke çek'le karşılanır.Bu bloke çeki iş sahibi düzenlediği gibi bazen de gümrük müşaviri düzenler ve bu çekler de ilgili gümrük müdürlüğü namına düzenlenir.Burada gümrük müdürlüğü 3.şahıstır.Bu gümrük müdürlüğünü 3.şahıs olarak kayıtlara almak istediğinizde hem işler çok karışır hem de bu hesabı kapatamıyorsunuz.Zamanında çok uğraştım ama doğru kayıtlara bir türlü ulaşamadım.
Bende 4-5 tane gümrük müşaviri var.Çalışma mantıkları şöyledir.

Dekont + Fatura = makbuz usulüdür. Makbuz dediğimde banka havalesi,nakit veya bloke çek şeklindedir.
Gümrük müdürlüğü ayrı hesapta takip edilemediği için (en azından ben edemiyorum) havale veya nakit işlemler dışındaki her işlemi kasa ile ilişkilendirmek zorunda kalıyoruz.Belki nazım hesapları işin içine katarsanız belki işin içinden çıkabilirsiniz.Ama şu ana kadar çıkabilene rastlamadım.
Çok uzatmayalım gümrük müşavirine yapılan kayıtlar şöyle;

120 (ilgili müşteri)
600
391
kesilen komisyon faturası
------------ // ------------
120
100
kesilen dekont tutarı
-----------//-------------
102
100
120
nakit veya havale tahsilatı
----------//--------------
100
102
bankadan ödenen gümrük müşavirinin gümrük müdürlüğüne
düzenlediği bloke çek
-------------// ------------

Şu an sıklıkla yapıldığını gördüğüm maddeler bunlardır.Burada bütün karışıklığı dediğim gibi deknttaki "gümrük vergisi"nin ödeme şekli çıkarmaktadır.ele başı budur yani :)

Saygılar

Benim sistemimde dekont ve fatuların birbirinden ayırabilmemiz içinde kolaylık olması amacıyla yaptığım kayıtlar şu şekildedir.Mesela x firması için fatura ve dekont keseceğiz.

müşteri adına kkdf,ordino,gümrük vergisi vs... gibi dekont edilcek ödemelerde ilk kayıt olarak,

136.01-x firması

320.01 (ordino,nakliye vs..ödeme yapılacak firma)

320.01 (ordino,nakliye vs..ödeme yapılacak firma)

102.01 iş bankası

bütün ödemeler 136 hesapta biriktikten sonra dekont ettiğimizde de

120.01 x firması

136.01 x firması

şeklinde muhasebe kayıtlarını yapabilirsiniz.Normal hizmet faturanızı 120 600 391 şeklinde keseceksiniz zaten.

Bu kayıtları yaptığınızda hem müşteri için yapılan ödemeleri,hemde hemde müşteri için yaptığınız cari ödemeleri kolaylıkla takip edebilirsiniz.Sizin yukarda yaptığınız kayıtlarda bunun tespiti zordur.

İyi Çalışmalar.

Karşı Taraftan Para geldiği Zaman
------------ ---------------------
102. ... bankası
336.01 A işletmesi
001... Gümrük Müdürlüğü
002... Nakliye Giderleri
003... Vs.
------------ ----------------------
ilgili gümrük müdürlüğüne müşavirin bankasından para çıktığı zaman
------------ -----------------------
336.01 A işletmesi
001... Gümrük Müdürlüğü
002... Nakliye Giderleri
003... Vs.
102. ... Bankası
------------ ------------------------
bunun örneklerini ordino vs. gibi gümrük müşavirinizin ödediği paralar içinde kullabilirsiniz diye düşünüyorum.

Üstad bu konuda ne yaptınız benimde yeni bir gümrük müşavirliği firması geldi. Faturaları karşılığında birde dekontları var. Bu dekontları muhasebeye işleyecekmiyiz. İşin içinden çıkamadım açıkçası.

Benim dekontları işleme almadan muhasebe kayıtlarını şu şekilde yapıyorum.

Gümrükçü müşteriden para geldi zaman bankaya
--------------------------------
102 banka 1.000 TL borçlu
120 Müşteri 1.000 Tl alacaklı
----------------------------------
Biz müşteri adına ödeme yaptıkça bankadan
120 müşteri 700 TL (borçlu)
Gümrük vergisi
Nakliye
Antrepe vs ödemeler
102 banka 700 Tl (alacaklı)
-------------------------------------
Gümrük olarak müşteriye kestiğim gümrük müşavirlik parası
120 müşteri 300 TL (borçl)
600 satışlar 255 TL alacaklı
391 kdv 45 Tl alacaklı
---------------------------------
şeklinde muhasebe kayıtlarına alıyorum. Ayrıca bu dekontları muhasebeye işlemiyorum. Yaptığım kayıtlarda problem var mı siz nasıl işlem yapıyorsunz

Ayrıca gümrük müşavirliği kendi şirketi adına kargo, nakliye gibi gider faturaları geliyor. Ben her seferinde bu faturalar senin giderin değildir deyip, giderlerine işlemiyorum. Ama gümrükçü ısrarla onlar benim giderim. Müşterilerimin mallarını taşımak için ödediğim nakliye giderleri demekte. Bende kendisine nakliye giderlerinin müşteri adına kesilmesi gerektiğini söylemekteyim. Ama bu onu kabul etmiyor. Veya ben kendisine eğer sen bu nakliye giderlerini senin adına işlersem müşterine ayrıca nakliye gideri faturası kesmen gerikiyor diyorum bunuda kabul etmiyor. Ben mi yanlış yapıyorum yoksa müşteri doğru mu söylüyor. BU yüzden mükellefi bırakmayı düşünüyorum.

Dekontlar gider veya gelir belgesi değildir. Dekontlar, başkası adına yapılan giderlerin/ödemelerin asıl borçluya yansıtılmasıdır. Burada belgenin asıl borçlu adına olması hususu önemlidir. Gümrükçü olayında ise gümrük müşaviri ithalatçı veya ihracatçı adına harcamalar yapar konşimento ücreti, fazla mesai ücreti, ihracatçı birlikleri, ticaret odası onay ücretleri vs. gibi. Burada belgeler ithalatçı veya ihracatçı adına düzenlenmiştir. Gümrük müşaviri bunları dekont eder. Dekontun ekindeki belgeler gider/maliyet olarak işlenir. Dekontla da gümrük müşaviri alacaklandırılır.

Ayrıca gümrük müşavirliği kendi şirketi adına kargo, nakliye gibi gider faturaları geliyor. Ben her seferinde bu faturalar senin giderin değildir deyip, giderlerine işlemiyorum. Ama gümrükçü ısrarla onlar benim giderim. Müşterilerimin mallarını taşımak için ödediğim nakliye giderleri demekte. Bende kendisine nakliye giderlerinin müşteri adına kesilmesi gerektiğini söylemekteyim. Ama bu onu kabul etmiyor. Veya ben kendisine eğer sen bu nakliye giderlerini senin adına işlersem müşterine ayrıca nakliye gideri faturası kesmen gerikiyor diyorum bunuda kabul etmiyor. Ben mi yanlış yapıyorum yoksa müşteri doğru mu söylüyor. BU yüzden mükellefi bırakmayı düşünüyorum.
Bahsettiğiniz durum çok karşılaşılmasa da olabilir. Müşavirliğini yaptığı firmaya kestiği hizmet faturasına bunları dahil ediyordur. Bunu şöyle kontrol edebilirsiniz gümrük müşavirliğinin her hizmeti için belirlenmiş asgari ücret tarifesi vardır. Nakliye, kargo vs. masraflarını ödediği firmalara kestiği faturalar asgari tarife+masraflar mı? Yoksa sadece asgari tarifeden mi? incelersiniz.

Söyle söyleyeyim, gümrükçünün müşterilerine kestiği faturaların meblağları 300-500 lira civarı ve açıklama kısmında sadece gümrük hizmeti demekte. Ekstra kargo nakliye vs gibi bir ekstra fatura dökümü yok. Benimde bildiğim ve uyguladığım ihracat veya ithalat yaptığımızda gümrükçü bizim adımıza kargo kdv ve diğer yerlere ödemelerini yapıyor ve dekont ekinde bize sunuyor ve bu ödemelerinin altında ise bu ödemelerin faturaları mevcut ve ilgili firma adına. Burada gümrükçü bence gelir gider dengesini yapmak maksadıyla kargolarının bazılarını kendine şişirme olarak yazdırmakta. Kdv ve kurum vergisi açısından. Bu konuda gümrükçü mükellefi olan üstadlar var ise onlarda bu durum bu şekilde olup olmadığı hakkında bilgi verirse sevinirim.

Merhaba,

gümrükçü firmaya ithalatta ödenecek KDV ye istinaden 9000 TL havale çıkışı yapıldı.. Açıklamasında KDV vergisi için diyor.
Bu tutarı bankadan çıkış yapacağım karşılığında 159 nolu hesabı kullanabilir miyim? açıkçası karşısına ne yazacağımı bilemedim.. yada direk 191 ithalatta ödenen kdv hesabımı açmalıyım..
Birde bu ödemeyi gönderdik, gümrükçü bizim adımıza ödedi sonra borç dekontu geldi.. o zaman bir hesap kapatmam gerekiyor mu?

___________/___________
159/191 borç....
102 bankalar alacak....

kdv için gümrükçüye ödenen
___________/___________

gümrükçü borç dekontu düzenlediğinde 159 kullanılırsa karşılığı ne olacak?

Ödeme yaptığınızda 159 veya 191 hesabı kullanmanız yanlış olur... Ödemeyi gümrük müşavirinin borcuna kaydedersiniz. Sonra gümrük müşaviri gümrükte yaptığı ödemeleri (vergi,kdv, navlun, gemi acentası vs.) size dekont eder.
Siz dekonttaki belgeleri ilgili hesaplara (159,191 vs.) kaydederken, dekont toplamını da müşavirin alacağına kaydedersiniz.
Dekont tutarı - 9000 TL. = farkı ödersiniz.

bülentbey teşekkür ederim ama ödemeleri nasıl gümrükçünün borcuna yazacağım, pasif hesaba ilk kayıt borç olmazki :( o yüzden aktif hesap bulmaya çalıştım.. pasif hesaba ilk kayıda borç yazarsam yanlış yapmış olmaz mıyız..

329/102
.
.
159/191
329

bülentbey teşekkür ederim ama ödemeleri nasıl gümrükçünün borcuna yazacağım, pasif hesaba ilk kayıt borç olmazki :( o yüzden aktif hesap bulmaya çalıştım.. pasif hesaba ilk kayıda borç yazarsam yanlış yapmış olmaz mıyız..

329/10
.
159/191
329

O zaman verilen iş avansları hesabını kullanın.

iyi günler borç dekontları cari hesaplama yaparken hesaba dahil edilir mi ?
Gümrük müşaviri, gümrükleme sırasında (gemi acentalarına, liman müdürlüğüne, ardiye, gümrük vergisi, kdv vs.) yapacağı ödemeler için sizden ödeme ister, yapılan ödemeyle müşaviri borçlandırırsınız. Daha sonra gümrük işlemleri tamamlandığında müşavir bahsettiğim ödemeler ait belgeleri size dekont ekinde gönderir. Dekont ekindeki belgeleri ilgili maliyet,gider, kdv vs. hesaplara kaydederken, dekont toplamını da müşavirin alacağına kaydedeceksiniz. Bu şekilde gümrükçüye olan borcunuz/alacağınız ortaya çıkar.

Merhaba,

konu biraz eski tarihli ama bu konuda sormak istediğim bir şey var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yapmış olduğumuz bir transit işlemine istinaden gümrükçümüzün bize kestiği fatura+dekontlar var. ama bazı ödemeleri fazla yaptığı için sonrasında bu bedeller onların hesabına iade edilmiş gümrükçümüzde bunlar iade olarak ekstrede belirtmiş. daha karışık olan iadeler arasında kur farkı mevcut.
bu durumda hangi yolu izlemem doğru olur acaba?

ben şu şekilde yaptım dekont girişlerini;

gümrükçüden gelen dekontun satırına hangi fat. istinaden yapılmış ise fat. numarasını yazdım 198.01 hesabı seçtim ( bende bu masrafları yansıtacağım farklı bir firmaya çünkü) diyelim ki bu işlem için 1.800 TL fatura gelmiş nakliye şirketinden ama dekontta gümrükçü 3.000 TL ödeme dekontu eklemiş. ben 3.000 TL lik dekontum 1.800 tl sini fatura numarasını belirterek girip kalan kısmını da yine 198.01 hesapta fazla yapılan ödeme olarak işliyorum. ama bu 1.200 tl lik iade farklı bir zamanda gümrükçüye iade ediliyor. bunun için bir tavsiye rica ederim.

kolaylıklar.