Gümüş Alım Satımı..

Arkadaşlar parekende gümüş alım satım işi yapan bir mükellefim var ayrıca saat parfüm falan da satıyor.gümüş muhasebesi hakkında pek bilgim yok araştırıyorum ama gümüş geçici vergi dönemlerinde altın gibi değerleniyor mu eğer değerleniyorsa değerleme rakamlarını nerden bulabilirim tecrübeli arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim

Arkadaşlar parekende gümüş alım satım işi yapan bir mükellefim var ayrıca saat parfüm falan da satıyor.gümüş muhasebesi hakkında pek bilgim yok araştırıyorum ama gümüş geçici vergi dönemlerinde altın gibi değerleniyor mu eğer değerleniyorsa değerleme rakamlarını nerden bulabilirim tecrübeli arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim

Üzerinden 5 tam yıl geçmiş ama cevap vermek istedim.

Enflasyon düzeltmesi ve yeniden değerleme oranı(*)
Mükerrer Madde 298

[FONT=&quot](5024 Sayılı Kanunun 2'inci maddesiyle değişen Madde: Yürürlük;01.01.2004)[/FONT][FONT=&quot]A) Malî tablolarda yer alan parasal olmayan kıymetler aşağıdaki hükümlere göre enflasyon düzeltmesine tâbi tutulur.

1. Kazançlarını bilanço esasına göre tespit eden gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri fiyat endeksindeki artışın, içinde bulunulan dönem dahil son üç hesap döneminde %100'den ve içinde bulunulan hesap döneminde % 10'dan fazla olması halinde malî tablolarını enflasyon düzeltmesine tâbi tutarlar. Enflasyon düzeltmesi uygulaması, her iki şartın birlikte gerçekleşmemesi halinde sona erer.

Kapsama giren mükellefler, geçici vergi dönemlerinin sonu itibarıyla malî tabloları düzenlemek ve enflasyon düzeltmesi yapmak zorundadırlar. Geçici vergi dönemlerinde yukarıda belirtilen oranların tespitinde, son üç hesap dönemi yerine üçer aylık dönemlerin son ayı dahil önceki otuzaltı ay ve içinde bulunulan hesap dönemi yerine son oniki ay dikkate alınır. Bir hesap dönemi içindeki geçici vergi dönemlerinin herhangi birinde düzeltme yapılması halinde takip eden geçici vergi dönemlerinde ve içinde bulunulan hesap dönemi sonunda da düzeltme yapılır.

Bakanlar Kurulu; bu maddede yer alan % 100 oranını % 35'e kadar indirmeye veya tekrar kanunî seviyesine kadar yükseltmeye, % 10 oranını ise % 25'e kadar çıkarmaya veya tekrar kanunî seviyesine kadar indirmeye yetkilidir.

9. (5228 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle eklenen bent) Münhasıran sürekli olarak işlenmiş; altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükellefler bu fıkranın (1) numaralı bendinde yer alan şartlara bakılmaksızın enflasyon düzeltmesi yaparlar.

[/FONT]

Buna ak bilgi; eğer altın/gümüş harici alım satım faaliyet var ise hangisinin daha yüksek oranda yapıldığına bakılarak enf. düz. yapılıp yapılmayacağına karar verilir.