Gümüş kuru ve değerleme sırası

nunna

Katkı Sunan Üye
Merhabalar
benden eski tecrübeli meslektaşlarıma ve hatta ilgili sektörde bu iş yapan arkadaşlarıma bir sorum vardı.

Gümüş eşya imalatı ve satışıyla uğraşan Ltd mükellefim bulunmakta.

enflasyon düzeltmesi yapacağım ve kur değerlemesi. geçen dönemde yapmıştım fakat kafama takılan bazı sorular var.
- eski mmüşaviri kur değerlemesini her zaman enf.düzeltmesinden sonra yapmış bu doğru mudur bende enf.düzeltmesini yaptıktan sonra mı değerlemeye tutmaya devam edeyim mi bunun sırasıyla ilgili ben araştırdım ama bişey bulamadım

-Altın ve döviz kurlarını geçici dönemler dahilinde tutarlarını bulurken gümüş kurunu bulamıyorum. yani bazı özel firmalarda bi tutarlar buluyorum ama pek güvenemiyorum.
gümüş kurunu bulabileceğim güvenilir bir site var mıdır. yani en azından bu işi yapanlar nerelerden bu kuru buluyor.

eski mali müşaviri mükellefine soruyormuş mükellefte o gün gümüş almışsa eğer ordaki kuru veyahut ki genelde o günlerde gümüş almamış oluyor yakın tarihte aldığından ve yükselme veya düşme durumunda göre kafadan bişey söylüyormuş :-\ o söylediği rakama göre değerliyormuş. bu benim içime pek sinmiyor. nereden nasıl bu kuru bulabilirim ?

sorularım bu kadar :) çok fazla taktım bunlara :-[
şimdien yardımcı olan olmaya çalışan herkese teşekkürler

Ynt: Gümüş kuru ve değerleme sırası

Sayın nunna,
1-Vergi mevzuatımızda "gümüş kuru" diye bir kavram bulunmamaktadır. VUK değerleme hükümlerinde kıymetli madenlerin değerlemesine ilişkin olarak özel bir hüküm yoktur, dolayısıyla VUK.md.289'a gitmek gerekir. VUK.md.289'a göre özel bir değerleme hükmü yoksa sırasıyla borsa rayici-mukayyet değer-emsal bedel değerleme ölçütü olarak kullanılır. Dolayısyla ilk bakışta İstanbul Altın Borsası (ww.iab.gov.tr) tarafından açıklanan birim fiyatları dikkate alabilirsiniz gibi görünüyor. Ancak bu söylediklerim şirketin yatırım amacıyla elinde tuttuğu 108 HAZIR DEĞERLER hesabında takip ettiği gümüşler için geçerlidir. 108 HAZIR DEĞERLER 328 Sıra Nolu VUK Genel Tebliği uyarınca parasal bir kıymet olduğundan enflasyon düzeltmesine konu olmayacaktır.

2-Mükellefin faaliyet konusu kıymetli maden imalatı ve satışı olduğundan (ki sırf bu nedenle şartlar oluşmamasına rağmen VUK.mük.md298/9 uyarınca enflasyon düzletmesi yapıyorsunuz) gümüşlerin değerlenemesinin VUK.md.275'e göre yapılması gerekir ki, söz konusu madde uyarınca emtialar maliyet bedeli ile değerlenir.Madde metninde maliyet bedeline giren unsurlar da sayılmıştır. Bu kalemler için borsa rayicini kullanmaya gerek yoktur.

3-Sonuç olarak 150/151/152/153 hesaplarda izlenen gümüş stoklarını sadece taşıma katsayısı ile çarparak enflasyon düzletmesine tabi tutacaksınız. Mükellefin elinde spekülatif alım-satım amacıyla tuttuğu gümüşler ise 108 DİĞER HAZIR DEĞERLER hesabında izlenecek ve borsa rayici ile değerlenecek ama asla enflasyon düzeltmesine tabi tutulmayacak.

Ynt: Gümüş kuru ve değerleme sırası

cevabınız mantıklı geldi fakat yinede tam emin olamıyorum işte yazılı birşey göremediğim için.
444 0 189u aradım oradan bilgi alıp ona göre işlem yapayım diye düşündüm

telefondaki kişide beni biraz hatta bekletti bi araştırayım dedi :) araştırdı ve geldi dediki konuyla ilgili yayınlanan yönetmelik genelge vs hiç biryerde tam bir açıklık getirilmemiş bu yüzden sorumu not aldı bana bir kayıt numarası verdi ve 3 iş günü sonra aramamı istedi. cevabımı o zaman alacak mışım.

hadi bakalım zaten bundan sonrada aynı konuyu yazıyla sormayı düşünüyorum. bana yazıyla cvp verilsin onuda dosyama koyayımda ilerde bari yaptığım işi haklı nedeni olsun kendimi sağlama alayım ;D