Hacze Giden Stoklar

nguroy bey, bu mallar istanbul ve Türkiyenin muhtelif yedieminlerinde bekliyor, ürünleri geri almak istemiyoruz,
ürünlerin satış veya iade kabiliyeti olmadığı ayrıca bunları toplamanında ciddi maliyet olacağını düşündüğümüzden ürünleri yedieminlere bırakıcaz,
sormak istediğim,
ben bu stok tutarını nasıl kayıttan çıkarabilirim,
yedieminlerden malları toplamak zorunda mıyım,(tercih etmiyorum)
birilerine maliyetinden faturamı kesmeliyim, yada KDV sini ödeyip 689 mu yapmalıyım, yada önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır ?

Anlaşıldı şimdi.
Fatura keserseniz gelir olur, kdv de olur. Ancak işlem itibarıyla bence gerçeği yansıtmaz.
Bence KKEG yapabilirsiniz. Satın alırken indirmiş olduğunuz KDV yi de söylediğiniz gibi beyannamenize dahil eder öderseniz. Maliye açısından bir sorun olacağını sanmıyorum.

Ferhat bey emeğiniz için teşekkür ederim,
ama ben derdimi yanlış anlattım, verdiğim gereksiz ayrıntılar da buna sebep oldu sanırım
özür dileyerek soruyu sıfırdan soruyorum,
A.Ş yi tasfiye edicem, fiilide olmayan 2.000.000 TL stok envanterde gözüküyor,
bunu kanun çerçevesinde sıfırlamak için ne yapmam lazım,

Sayın Kadir

Teşekkür ederim. Gereksiz ayrıntı vermediniz konun çözülmesi için hepsi gerekli.fiilde olmayan stok bu yukarıda bahsedilen hacizli stok ise yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde yani icra dairesinden alınacak belge ile yukarıdaki şekilde kayıtlardan çıkarılması gerekir.Eğer böyle değilse bu mallar işletmeden çekilmiş değer olarak addedilir ve işletme sahibi adına tabi olduğu kdv oranı uygulanarak fatura kesilip kayıtlardan çıkarılması gerekir.