Hacze Giden Stoklar

kadir34

Katkı Sunan Üye
Parakende işi yapan firmamız 2008 yılında içinde iflas ertelemeye girmiş, öncesinde 2.000.000 TL civarında stok haczedilmiştir, ama herhangi bir kayıt yapılmamıştır,
devamında tedarikcilerden yeniden mal alınmış bu güne kadar ticaretimiz devam etmiştir, şimdi iflas ertelemeden çıkıp şirketi tasfiyeye sokmak istiyoruz,
aktifte gözüken bu stoklarla alakalı nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında seçenek veya fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim,

Haciz yasal yolla yapılmış ise kaydı cari tarihle yapabilirisiniz. Yani stoklara borç , alıcılara alacak verip. Ancak artık kdv indiremezsiniz.

cevap için tşk ederim nguroy bey,
şu an şirketin bütün borçlarını ( hacze gitmiş stoklar dahil ) kaynak bulup ödedik, aktifte gözüken sadece hacze gitmiş eski stoklar kaldı,
haciz kısmını es geçip, vergi ve kdv sini ödemek kaydıyla bu stoklardan nasıl kurtulabiliriz, maliyetinden kdv'sini taah. edip 689 atsak olurmu
ürünler kitap ve kırtasiye malzemesi ve çok adetli 70.000 adet gibi

Sayın Kadir34

İcra dairelerince işletmeye dahil ticari malların haczedilerek satılması işleminde, satılan bir mal söz konusu olmadığından işletme tarafından fatura düzenlenmesi de söz konusu değildir. Öte yandan şirketinizin haczedilerek satılan mallarının İcra Müdürlüğünden alınacak belgeye istinaden kayıtlarınızdan çıkarılması mümkün bulunmaktadır.”

KDV Yönünden ise;

işletmelerin tasarrufunda bulunmayan mallarla ilgili olarak icra dairelerince yapılacak satışlarla ilgili olarak hesaplanacak KDV’nin mükellefi ilgili icra daireleri olacağından, KDV’nin tahsili ve ödenmesinden de yine icra daireleri sorumlu olacaktır. Malları haczedilen işletmelerin bu şekilde icra dairelerince yapılan satışların KDV’si ile ilgili herhangi bir sorumlulukları bulunmamaktadır. Ayrıca, icra dairelerince işletmelerin ticari mallarına el konulması işleminde satılan bir mal söz konusu olmadığından ve malları haczedilen işletme tarafından icra dairesi/icradan mal alanlar adına fatura düzenlenmesi söz konusu olmadığından, anılan işletmeler tarafından bir KDV hesaplanması ve beyan edilmesi de söz konusu olmayacaktır.
“Mükellefin tasarrufunda bulunmayan mallarla ilgili olarak icra dairesince yapılacak satışla ilgili olarak hesaplanacak katma değer vergisinin mükellefi ilgili icra dairesi olacağından katma değer vergisinin tahsili ve ödenmesinden de yine aynı icra dairesi sorumlu olacaktır.”

Sayın Arkadaşlar,

Yapılan açıklamalar doğru da olsa bir eksiklik var. Özellikle icra yoluyla el konan malların bir icra bedeli vardır ve bu bedelle öncelikle 150 gurubunda "Haczedilen Mallar" ve ya benzeri bir başlıkla kayda alınması gerekir. Bu mallar haciz altında "yediemin" de durduğu müddetçe sorun olmaz ancak satışa çıktıysa satılan tutar haczi yaptıranın (ların) alacaklarına mahsup edileceğinden yine ayrılan stok hesabından tenzili ile alacaklıların hesabına kaydedilmelidir. Yani stoklardan ne şekilde kurtuluruz gibi bir soru ve cevap olmaz.

Tek sorun haciz bedeli ile satış bedeli arasında doğacak olan (+/-) farktır ki bu ayrı bir konudur ona burada girmiyorum.

Haciz yasal yolla yapılmış bir satışın Kayıtlardan çıkarılması aşağıdaki gibi olması gerekir.

136 DİĞER TİCARİ ALACAKLAR 2.000.000.-
153 TİCARİ MALLAR 2.000.000.-Haczedilen malların stoklardan çıkarılması

Haciz yasal yolla yapılmış bir satışın Kayıtlardan çıkarılması aşağıdaki gibi olması gerekir.

136 DİĞER TİCARİ ALACAKLAR 2.000.000.-
153 TİCARİ MALLAR 2.000.000.-Haczedilen malların stoklardan çıkarılması

Burda kaydı kapatmıyorsunuz ki? 153 kapanıyor bu sefer 136 borç bakiye kalıyor.
Mal eğer elinizde ise 153 hesapta kalmalıdır. Daha sonra satış aşamasında 600 hesapla normal satış gibi kapanır.

Soruyu soran "aktifte gözüken bu stoklarla alakalı nasıl bir yol izlemem " ve daha sonra şirketin bütün borçlarını ( hacze gitmiş stoklar dahil ) kaynak bulup ödedik şeklinde beyan da bukynmuştur. Buradan haraketle--- Aktifta gözüken Stok fiktif yani olmayan bir emtia olduğu anlaşılmaktadır.

Ben ters anlamışım..........:). Borçlu olan firmayı soruyor arkadaş. Yani ellerindeki malları hacizle almışlar , mal yok ama kaydı hala düzeltilmemeiş fiktif stok var.

O zaman da 136 olmaz yine doğal aolarak 320/336 gibi bir hesap olması lazım.
Yani hacizden önce benim kaydım şu şekilde idi:

153 Stoklar 100 TL (B)
320 X /y/z firması 100 tl(A)

Hacizden sonra mal gitti. Borç da bitti Kaydı düzeltiyoruz.

320/336 (B) 100 TL
153 100 TL (A)

Fiktif kayıt da kapandı.

Sayın Arkadaşlar,

Yukarda yapılan kayıtlar yanlış. Haciz işlemi kim tarafından yapılırsa yapılsın satış işlemi olmadan hiçkimsenin alacağına yazılmaz. Haciz işlemi icra dairesinin malı kaldırmasıyla "YeddiEmin" deposuna alınır bu nedenle de 150 hesap altında "Hacizdeki Mallar" hesabına alınır. Mallar satılıp bedel tahsil edilince satış tutarından alacaklıya aktarılan/ödenen para kadar 320/159 benzeri bir kayıt yapılır ancak.

Arkadaşımızın sorusundan anlaşılan şu mallar şu anda icra dairesinde ancak haczin devamını gerektirecek şartlar ortadan kalkmış. Bu nedenle de (olaydabaşka birayrıntı yoksa) mallar icra dairesinden geri gelecek ve yeniden stoklarda yer alacak. o zamanda 153 / 159 gibi bir kayıt yapılarak hacizdeki malların iadesi gerçekleştirilecek.

Bu tür bir kayıt yerine Nazım hesaplara da anı kaydı konmuş olabilir bu da bir yöntem ancak pek benim tercihim değil. Sadece 159 hesaplara aktarılmış olan mal detayının nazım hesaplara icra dairesinin değerleme tutarlarına göre anı kaydı düşülmesini yararlı görürüm.

Son düzenleme:
Kevork kardeşim . Benim yazdığımı yazıyorsun, sonrada bu kayıtlar yanlış diyorsun. Elbette satış yapıldıktan sonra bu kayırt yapılır. Satış yapılana kadar, mallar ya yeddi emin deopsundadır. Yahut da firma yetkililerinden birine yeddi emin olarak emanet edilmiştir.
Burda sorulan haciz işlemi ve satış işlemi bitmiş bir olay. Geçmiş senelerden kalma. Mallar hala satılmadıysa zaten şirketin aktifinde olmalıdır.

Sevgili Nizam,

Senin kayıtlarında hiç ara maddeyi göremedim. Doğrudan 320-336 / 153 gördüm o yüzden de itiraz ettim.

fikirleriniz için çok teşekkür ederim,
bu kitap ve kırtasiye ürünleri 7 senedir yedieminler de kullanılmaz hale gelmiştir zaten, gidip almaya kalksak iadesi de mümkün olmayacak ve ekstra masraf olacak,yediemin kirası, nakliye vs,
asıl sormak istediğim şuydu aslında,
hiç haciz işlemi olmadığını varsayıp tasfiye öncesi bu stoktan nasıl kurtulurum.

fikirleriniz için çok teşekkür ederim,
bu kitap ve kırtasiye ürünleri 7 senedir yedieminler de kullanılmaz hale gelmiştir zaten, gidip almaya kalksak iadesi de mümkün olmayacak ve ekstra masraf olacak,yediemin kirası, nakliye vs,
asıl sormak istediğim şuydu aslında,
hiç haciz işlemi olmadığını varsayıp tasfiye öncesi bu stoktan nasıl kurtulurum.

Mallar resmi olarak haciz edildiyse . siz artık onlar üzerinde tasarruf hakkına sahip değilsiniz. Yani haciz düşmedikçe bir işlem yapamazsınız.

Hacize Giden Malların Muhasebe Kaydı

(X) Ltd
Şti'nin satıcı (Y) firmasına olan 3 milyar lira tutarındaki borcunu vadesinde ödeyemediği için icra dairesi vasıtasıyla işletmenin stoklarında bulunan ticari malların bir kısmının cebri icra yoluyla satılması halinde, borçlu firmanın kayıtları aşağıda gösterilmiştir
İcra dairesi borçlu (X) firmasının işyerine giderek emsal bedeli 3 milyar lira tutarındaki ticari malı haczederek işletmeden götürmüştür. Bu takdirde, (X) firması işletmeden götürülen ticari malların maliyet bedellerini hesaplayarak 153 TİCARİ MALLAR hesabından çıkartıp, ilgili icra dairesini borçlandırmalıdır. Söz konusu malların maliyet bedelinin 4 milyar lira olduğu tespit edilmiş olsun. Bu takdirde muhasebe kaydı aşağıdaki gibi yapılmalıdır.

136 Diğ.Tic.Alacak 4.000.000.-

153 Tic. Mallar 4.000.000.-
Haczedilen malların stoklardan çıkarılması

İcra dairesinin söz konusu malın açık artırma yoluyla KDV hariç 2,5 milyar liraya satılması halinde borçlu firmanın muhasebe kaydı aşağıdaki gibi yapılmalıdır.

320 SATICLAR 2.500.000..-

689 DİĞ.OLAĞ.ZARAR 1.500.000

136 D
İĞER TİCARİ ALACAKLAR 4.000.000.-

(X) Ltd. Şti'nin 3 milyar liral
ık borcu bu kayıtla 500 milyon liraya düşştür.Ancak işletme söz konusu satış nedeniyle 1,5 milyar lira zarar etmiştir.

2 Alacaklının Kayıtları

Alıcı şüpheli alacaklar hesabında gösterdiği alacak nedeniyle icra dairesi vasıtasıyla yaptığı tahsilatı aşağıdaki gibi kaydetmelidir.

136 DİĞER TİCARİ ALACAKLAR 2.500.000.-

128 ŞÜP. TİCARİ ALACAKLAR 2.500.000.-

i'den olan alacağın mahsubu İcra dairesi vasıtasıyla (X) Ltd.
Şt

129 ŞÜP. T
İC. ALAC. KARS. 2.500.000.-

644 KONUSU KALMAYAN KARŞILIKLAR 2.500.000.-

(X) Ltd. Şti'den olan şüpheli alacak karşılığının iptali

100 KASA 2.500.000.-
136 DİĞER TİCARİ ALACAKLAR 2.500.000.-

İcra dairesinden yapı lan tahsilat

Ferhat bey emeğiniz için teşekkür ederim,
ama ben derdimi yanlış anlattım, verdiğim gereksiz ayrıntılar da buna sebep oldu sanırım
özür dileyerek soruyu sıfırdan soruyorum,
A.Ş yi tasfiye edicem, fiilide olmayan 2.000.000 TL stok envanterde gözüküyor,
bunu kanun çerçevesinde sıfırlamak için ne yapmam lazım,

Soruyu soran arkadaşımız " şirketin bütün borçlarını ( hacze gitmiş stoklar dahil ) kaynak bulup ödedik" şeklindeki beyanını göz ardı etmeyelim....

Ferhat bey emeğiniz için teşekkür ederim,
ama ben derdimi yanlış anlattım, verdiğim gereksiz ayrıntılar da buna sebep oldu sanırım
özür dileyerek soruyu sıfırdan soruyorum,
A.Ş yi tasfiye edicem, fiilide olmayan 2.000.000 TL stok envanterde gözüküyor,
bunu kanun çerçevesinde sıfırlamak için ne yapmam lazım,

İş bambaşka bir şekle büründü. Şirketin tüm borçlarını ödemiş iseniz hacizleri de kaldırmışınızdır.
Peki nerde o zaman bu mallar? Açıktan mı satıldı?. Yokmuydu. ? nedir?

nguroy bey, bu mallar istanbul ve Türkiyenin muhtelif yedieminlerinde bekliyor, ürünleri geri almak istemiyoruz,
ürünlerin satış veya iade kabiliyeti olmadığı ayrıca bunları toplamanında ciddi maliyet olacağını düşündüğümüzden ürünleri yedieminlere bırakıcaz,
sormak istediğim,
ben bu stok tutarını nasıl kayıttan çıkarabilirim,
yedieminlerden malları toplamak zorunda mıyım,(tercih etmiyorum)
birilerine maliyetinden faturamı kesmeliyim, yada KDV sini ödeyip 689 mu yapmalıyım, yada önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır ?