Hafta Tatili Karmaşası

Merhaba.

İşim gereği şehirdışı seyahatler yapmaktayım. Bu seyahatlerde pazartesi-cumartesi arasında haftalık 45 saat çalışma süremi doldurduktan sonra pazar günü de çalışmaya devam ediyorum.
İş verenim bu fazla çalışmayı 'Hafta tatilini istediğim gün kullandırabilirim' diyerek karşılığında seyahat dönüşü 1 gün izin veriyor. (2 pazar çalıştıysam 2gün)
Ben pazar gününe karşılık 1.5 gün mesai ücreti ya da talebim halinde izin vermeli diye biliyorum.
İşverenin haklı mı yoksa hakkım mi yeniyor?
Bu konuda veni aydınlatır mısınız?

Teşekkürler.

Hafta tatilinde çalışmakla birlikte,haftalık çalışma süresi aşılıyor ise aşan kısım fazla çalışma niteliğinde olup,karşılığı % 50 artırımlı olarak (sonuçta çalışmasanızda alacağınız bir günlük ücretle birlikte toplamda 2.5 yevmiye)ödenmeli.
izin konusuna gelince kural olarak h.tatili izni verilmelidir,şayet çalışılmış ise ücreti ödenmelidir,h.tatili konusu hassas bir konudur,h.tatili çalışması karşılığında dediğiniz şekilde izin durumuda olmaz ve dahi h.tatili çalışmaları karşılığı serbest zaman iznide olmaz,illaki ücreti ödenmelidir,ancak fiili uygulamada böylesi sıkıntılar maalesef yaşanıyor,doğru değil ama HİÇ DEĞİLSE h.tatili çalışması karşılığı 1.5 gün izin verilmesi daha hakkaniyetli olacaktır.