Hastaneler Artık İşgöremezlik Raporu Vermiyor ?

Hastaneler artık işgöremezlik raporunu kağıt ortamında kişinin kendisine vermiyorlarmış, online sisteme giriyorlarmış. E peki eksik gün bildirimlerinde ne koyacaz ekine ? Bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba ?

Ynt: Hastaneler artık işgöremezlik raporu vermiyor?

teşekkürler,

kağıt ortamında bize bi şey gelmeyecek yani.... dolayısıyla da eksik gün bildirimlerine bir şey eklenmeyecek...

kiş kaç gün rapor aldı ne zaman bitiyor ya da çalışabilir mi kontrol mü olduğunu sistemden mi öğrenecek?

PlainCoffee ' Alıntı:
Hastaneler artık işgöremezlik raporunu kağıt ortamında kişinin kendisine vermiyorlarmış, online sisteme giriyorlarmış. E peki eksik gün bildirimlerinde ne koyacaz ekine ? Bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba ?

daha bugün geldi bir rapor?

Muhasebe bürolarının halini düşünebiliyor musunuz? yeni bir angarya demektir bu.
Eskiden işçi raporu kağıt olarak aldığı zaman işverene ( unutmazsa ) veriyordu işverende ( unutmazsa ) bizlere veriyordu. Şimdi işçi muayene oldum ilacımı aldım işim bitti diyecek raporu var mı yokmu bizlere bu bilgi gelmeyecek dolayısıyla bordroları dah, yanlı yapabileceğiz ondan sonra işin yoksa durumu düzeltmeye çalış.

Şimdi bu yeni bir eziyet veya angarya değil midir.

arkadaşlar,
elektronik ortamda sorgulama yapabilen var mı?
tşk.

arkadaşlar bu durumla ilgili bir gelişme var mı çalışanımıza hastane elden rapor vermemiş sistemden onayladık ancak eksik gün bildiriminde nasıl yapacağız??

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:

İSTİRAHATLİ OLAN SİGORTALILARIN İŞYERİNDE ÇALIŞMADIKLARINA

DAİR BİLDİRİMİN İŞVERENLERCE SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA

GÖNDERİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA

TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 12/5/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğin 5 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 5 – (1) Bildirimin, ANA SAYFA internet adresinde “İŞVEREN” menüsü, “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi”, “Kullanıcı Şifre Ekranı”, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Giriş” bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle işverenler tarafından sigortalıların hak ettikleri istirahat süresinin bitim tarihinin içinde bulunduğu aya ait aylık prim hizmet belgesinin verileceği son gün mesai bitimine kadar elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi zorunludur.

(2) Aylık prim hizmet belgesinde eksik gün nedeni olarak geçen 01 kodu ile (istirahat) bildirilen sigortalılar için bu bildirim çalışılmadığına dair bildirim yerine geçer.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı yürütür.

Bu başka birşey Ek-10 başka birşey arkadaşlar.Karıştırmayalım.
Burada çalışılmadığına dair bildirimin yapılmasına gerek yok, ama Ek-10' u istiyor nihayetinde.

Hastane işçiye rapor vermiyor, sisteme giriyoruz diyorlar.
Maillerime bakıyorum yok.
Sisteme bakıyorum yok.
Manuel girsem elimde rapor yok.
Eee... sonuç. Kocaman bi 30 günlük prim tahakkuku.

Öyle bişey demiyor. Sistemden gördüğü şey; APHB onayladığında, rapor girişine gerek yok diyor.
Eksik gün bildirmi veya EK 10 kelimesi geçmiyor.

eksik gün bildirimi denen form bile tek başına sgk ın veritabanının ne kadar zayıf ve işe yaramaz olduğunun kanıtıdır.