Hatır Çeki İptal

aday

Katkı Sunan Üye
firma bandadaki çek açığına karşılık hatır çeki alayor arkadaşlarından onu bankaya veriyor muhasebe kayıtlarınada işliyor.İmdi 10 gün önceden her zaman olduğu gibi hatır çeki bankadan alınacak ve üzerine paraf atılıp iptal çekilip kayıtlardan silinecekmiş.İlk defa yapacağım bu işi çeki nasıl iptal etmem lazım doğru edip etmediğime bakacaklarmış yardımcı olurmusunuz çeki elime alınca neresine nasıl paraf etıp nasıl iptaal çekmem lazım.Ayrıca devamlı ilk hesaba giriş çekni iptal ediyorlar oysa çek takasa gitmiş iade diye muhasebesel işlemini yapmamız lazım değil mi?

Ynt: Hatır Çeki İptal

Hatır Çekinin Alınması
/
101 ALINAN ÇEKLER
101.01 Portföydeki Çekler
336 DİĞER ÇEŞİTLİ BORÇLAR
336.09 Hatır Çekinden Borçlar
Hatır Çeki Alınması
/
Hatır çeki alındığı zaman 101 nolu hesap çek tutarı kadar borçlandırılır, karşılığında 336 no.lu hesap aynı tutarda alacaklandırılır.

çek bankaya verildiğinde
101 tahsile verilen çekler

101 portdeki çekler
Hatır Çekinin Ödenmesi
/
336 DİĞER ÇEŞİTLİ BORÇLAR
336.09 Hatır Çekinden Borçlar
100 KASA
102 BANKALAR
/
Alınan hatır çeki ödendiği zaman, 336 nolu hesap çek tutarı kadar borçlandırılır, karşılığında 100 veya 102 nolu hesaplar aynı tutarda alacak
Ama geri bankadan çekildiği için ters kayıt yapınız .
Hatır çekinin üstüne bastan sona iptal yazmanız bence yeterlidir.

Burda bir mantık hatası var. Hatır çeki niye ödensin ki?Ödenmez iade edilir.

Ödenirse çek borçlusu öder zaten.

Mantıkta dediğiniz doğru Ama çeki alan kimse çek borçlusu yerine kendi ödüyor çeki Burda mantık bankaya verdiği teminat çekinin sağlam olduğunu göstermek burda birkac mukellefte ben şahit oldum . Kolay Gelsin

Kendi öderse o zaman çek olarak gösteremez. Çeki verenin banka hesabına yatırması lazım. Ya da elden çeki alarak kasadan ödeme yapacak.

Söle söyleyim tam anlatamadım sanırım kendi ödüyor derken resmiyette kendi ödemiyor resmiyette çek sahibi verdiği çek bankadan ödeniyor.Hatır Çeki alan çek sahibine kişiye gayri resmi ödüyor .Yani bankadan çek karşılıksız çıkmıyor ödeniyor Resmiyette hatır çekini kesen ödüyor ama aslında çeki alan ödüyor Ben onu anlatmak istemiştim. Diğer dediklerinize bende katılıyorum . Kolay Gelsin