Hesaplamalar Konusunda Yardım istiyorum.

01.07.2008 tarihinde işe girdim . Taşeron firma olarak çalıştıgımızdan ihaleyi firmamız kaybetmiş ve 01.08.2013 tarihinde işimize son verilecek.
11.07.2013 tarihinde ihbarname imzalatacaklar. Yıllık iznimin gecen ay 10 gunluk kısmını kullanmıştım. Ve işe girişte 15 Günlük maaşımızı kesinti yaparak iş çıkışı vereceklerını beyan etmış vermemıslerdı.

Not : Bu 5 senelik zaman zarfında 45 Günlük heyet raporum ve 10 + 10 gunluk Normal Raporum var.

Maaş bordrosu detayında :

1300 tl net maaş
1818 tl Bürüt Tutar
200 tl Harcirah (Yol Ucreti)
2,303 tl SSK matrahı
345 Tl SSK Pirimi
8,635 Kamulatıf vergı matrahı
95,41 Agi

Bu açıklamalara göre ben nasıl bır hesapla net olarak almam gereken kıdem + ihbar + yıllık ızın ve iş girişi kesinti yapılan 15 gunluk maaşımı hesaplayabılırım.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür eder iyi gunler dilerim.

link yasaktır...........

buradan deneyebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba verdiğiniz bilgilere göre bakacak olursak

11.500 TL civarı Kıdem Tazminatınız var. Normalde 56 günlük ihbarınız 3.600 TL civarında tutmakta ancak 11.07 de bildirim yaptıklarından 21 günlük ihbarınızı düştüğümüzde ihbar hakkınız 2.500 TL oluyor. Ayrıca kalan 4 günlük yıllık izin hakkınızın ücreti 175 TL dir. 2008 den kalan 15 günlük ücret alacağınızı ispat edebiliyorsanız veya işyeri sorun çıkarmadan ödüyorsa 650 TL de o yapar.

Buna göre;

Kıdem Tazminatı : 11.500
İhbar Tazminatı : 2.500
Yıllık İzin Ücreti : 175
Geçmiş Maaş Alac.: 650
----------------------------
TOPLAM : 14.825 TL civarı bi alacağınız olur.

Merhaba verdiğiniz bilgilere göre bakacak olursak

11.500 TL civarı Kıdem Tazminatınız var. Normalde 56 günlük ihbarınız 3.600 TL civarında tutmakta ancak 11.07 de bildirim yaptıklarından 21 günlük ihbarınızı düştüğümüzde ihbar hakkınız 2.500 TL oluyor. Ayrıca kalan 4 günlük yıllık izin hakkınızın ücreti 175 TL dir. 2008 den kalan 15 günlük ücret alacağınızı ispat edebiliyorsanız veya işyeri sorun çıkarmadan ödüyorsa 650 TL de o yapar.

Buna göre;

Kıdem Tazminatı : 11.500
İhbar Tazminatı : 2.500
Yıllık İzin Ücreti : 175
Geçmiş Maaş Alac.: 650
----------------------------
TOPLAM : 14.825 TL civarı bi alacağınız olur.
Neden ihbar süresi olarak 21 gün sn.Candostum?

İyi okuduğum için sordum zaten .
İş kanunu ve ilgili yargı kararlarını iyi okursanız,
ihbar süresinin bir bütün olduğunu, bir kısmının ücretinin ödenmesi, bir kısmının çalışılması veya bir kısmının kullanılmayan izinlere mahsup edilmesinin mümkün olmadığını ,
ihbar süresinin, soru sahibi için 4 hafta olduğunu, 4 haftanın 28 takvim günü olduğunu , bu sebeple 17 günlük ihbar süresinin yasal olarak mümkün olmadığını ,
28 günün altında kullandırılan ihbar süresinin , aslında hiç kullandıılmamış olduğunu siz de anlayabilirsiniz.

İyi okuduğum için sordum zaten .
İş kanunu ve ilgili yargı kararlarını iyi okursanız,
ihbar süresinin bir bütün olduğunu, bir kısmının ücretinin ödenmesi, bir kısmının çalışılması veya bir kısmının kullanılmayan izinlere mahsup edilmesinin mümkün olmadığını ,
ihbar süresinin, soru sahibi için 4 hafta olduğunu, 4 haftanın 28 takvim günü olduğunu , bu sebeple 17 günlük ihbar süresinin yasal olarak mümkün olmadığını ,
28 günün altında kullandırılan ihbar süresinin , aslında hiç kullandıılmamış olduğunu siz de anlayabilirsiniz.

Aynen. İhbar süresi bir bütündür. Ayrıca işçiden işverenin bir alacağı var ise bu borcuna mahsup edilemez. Ancak mutabakat halinde tahsilat tediye yapılması gerekir.

Burada işverenin keyfi bir uygulaması yok. İhaleli iş kaybı nedeni ile işveren orayı 01.08.2013 te terk etmek zorunda. Bütünlüğü bozan iş veren değil. Bu konuda çalışma bakanlığına sorumu gönderdim gelecek cevaba göre sizleri de bilgilendireceğim.

Ayrıca Sn. Keremcem İhbar Süresi soru sahibi için 28 değil 56 gündür bilginize...