fonradar

Hiç Mükellefi Yok İken Ofis Açma Cesaretini Göstermiş Olan Meslektaşlarımız Var mı ?

şans ve kısmet ....işin sırrı burada ,allah nasip etti mi , dağlar taşalr mükellef olur size.
bir arkadaşım anlattı, deli cesareti açmış bayan büroyu, asmış tabelayı, oturmuş ,oturmuş, önce işhanından tek tek gelmişler, sonra bir arkadaşı kavga etmiş smm ile o gelmiş, öyle böyle 1 tyıl sonunda kallavi bir geliri olmuş. beklememiş bile.
arkadaşlardan biri , belgeyi alıncai patronu defterini vecekmiş. büronu aç işi de buradan takip et demiş, ohhballı -kaymak

ben maddi sebeblerden bekeliyorum. sıradan bir muhasebeci gibi çalışıyorum. 1-2 ay daha ryhsatı alana kadar sessizce takip .
sonra gerçekten iyi bir yerden bağımlı çalışayım diyorum.
gelirim keisntiye uğrarsa batarım da ondan tabi....

Ofis açma deli cesaretiymiş. Geriye dönüp baktığımda şimdiki aklıma olsa cesaret edemezdim. Piyasa cidden çok kötü.

Ofis açma deli cesaretiymiş. Geriye dönüp baktığımda şimdiki aklıma olsa cesaret edemezdim. Piyasa cidden çok kötü.

Merhaba kaç mükellefiniz var şuanda? Belgeyi birlikte aldığım 3-4 arkadaşım bürolarını açtılar ve durumları da çok iyi. Beni de büro işi cezbediyor. Negatif yönleri de korkutmuyor değil yani. Büro açarsam 0 mükellefle işe başlayacağım. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Türkiye de 3 tane lobi var.. insan lobisi.. isimlerini buraya yazmayacağım polemik olmasın diye..

bu üç lobiden bir tanesine mensupsanız yani o insanlardansanız.. sıfır defterle bu işe girseniz bile ay bitmeden 40 tane defteriniz olur. çünkü o lobiye sahip insanlar birbirlerini kemik gibi sıkı sıkı tutuyorlar..

Yoksa büro tecrübeniz var, efendim işte eş dost var, annem emekli babam emekli, çevrem var der ve bu işe sıfır defterle başlarsanız bu işten ekmek yiyemezsiniz.

Artı piyasada şuanda akıl almaz derecede para dönmüyor, alacaklarımız var alamıyoruz. Öte yandan borçlar var bir şekilde sirkülasyon olmalı ama borçlar büyürken alacaklarda büyüyor. Şuan piyasa çok durgun paranın bir şekilde dönmesi lazım.

Türkiye de 3 tane lobi var.. insan lobisi.. isimlerini buraya yazmayacağım polemik olmasın diye..

bu üç lobiden bir tanesine mensupsanız yani o insanlardansanız.. sıfır defterle bu işe girseniz bile ay bitmeden 40 tane defteriniz olur. çünkü o lobiye sahip insanlar birbirlerini kemik gibi sıkı sıkı tutuyorlar..

Yoksa büro tecrübeniz var, efendim işte eş dost var, annem emekli babam emekli, çevrem var der ve bu işe sıfır defterle başlarsanız bu işten ekmek yiyemezsiniz.

Artı piyasada şuanda akıl almaz derecede para dönmüyor, alacaklarımız var alamıyoruz. Öte yandan borçlar var bir şekilde sirkülasyon olmalı ama borçlar büyürken alacaklarda büyüyor. Şuan piyasa çok durgun paranın bir şekilde dönmesi lazım.

Her ne kadar,bahsettiğiniz lobiye bağlı olmasamda (ne demek istediğinizi anladım) Mükellef bulmak gerçekten zor.Bulmak ayrı dert,elde tutmak ayrı dert.Fakat biraz sabır,birazda öz sermaye ile,üstesinden gelinebilir.Beklentilerde önemli tabi..herşey nasib kısmet işi..Allah bu yolda yürümenizi istiyorsa,bir şekilde yürüyorsunuz..

benim bahsettiğim 3 lobi şimdiki zamana ait :)
geçmişten bahsetmiyorum tabiki muhasebecilik aslından eskiden güzeldi. Yıllarını bu mesleğe vermiş meslek mansuplarını ayırıyorum. Onlar zaten yıllarını vermiş..
Benim dediğim şuanki içinde bulunduğumuz duruma mahsus lobiler ;)

Ben yazayım liste başı olan bir cemaat lobisi var ki of anam of :)

Merhaba Sayın Tahsin Bey...,
Yeterlilik kursunda tanıştığım arkadaşlarımdan 3-4 tanesi büro açtı hiçbiri cemaat/parti/stk bağlantılı değil ve 2 yılda işleri çok tıkırında... Bence çevre ve şans çok etkili bu meslekte. Lobi olayına da inanmıyorum pek. Sonuçta dünya görüşü farklı olan insanların birbirlerine güven duymaması lobicilikle tanımlanamaz...

bunların içerisinde ben varım arkadaslar ofis acmak maddiyat gerekdirir o kadar insan tanıdımki benden hariç herkes yalan sölüyor.yarın gelirim ofisine görüşürüz sen ofis ac ben defterimi veririm arkadaslar onların hepsi yalan . tok olman lazım ona ihtiyacın olmadıgını göstermen lazım yoksa defterin gelmesi mucize.zaten türmob ve maliye bakanlıgı müşteri sınırlandırılması getiriyor.herkes icin fazla fazla defter kalabilcek.özellikle merdiven altında muhasebe tutanların defteri yeni açmıs olan mali müşavirlere gelcek.tabiki her seyin bir müddeti var eger herkes muhasebe ofisi acsa idi şimdir her yer muhasebe ofisi kaynıyordu.önemli olan senin dayanma gücün ve sabrın.sabır ve sebat etmeyenler hemen ofisini kapatıyorlar onlarda kendince haklı cogu evli evine azda olsa ekmek götürmek zorunda.zaten sen ofsini acdıgında 2 yıl boyunca ancak tanınırsın sonra yavas yavas ekmek yemege baslarsın.yani 2 yıl boyunca cepten yemege alışcaksın.

sunuda size sölüyorum arkadaslar eş dost cevre diyorsunuzya inanın bana onlardan uzak durun bana 2 tane gelmiş işlerini en iyi şekildede yapsan yine onlara yaranamıyorsunuz.mutlaka ve mutlaka defterini alcagınız insanlar yabancı insanlar olsun.

1.5 yil oldu 18 tane var şükür halime. Sifir mukellefle actim. Ama şirketim az cogunluk isletme. Bilgilerimi aktarabileceğim buyuk sirketlerle calismak isterdim ama diyorum ya piyasa kotu adam muhasebecisinden memnun degil ama yinede birakmiyor bunu anlamiyorum o zaman memnun degilim demiceksin. Simdi cesaret edemezdim dememmin sebebi pasta adil dagilmamis bunu biliyordum ama bu kadar oldugunu öngörememistim

1.5 yil oldu 18 tane var şükür halime. Sifir mukellefle actim. Ama şirketim az cogunluk isletme. Bilgilerimi aktarabileceğim buyuk sirketlerle calismak isterdim ama diyorum ya piyasa kotu adam muhasebecisinden memnun degil ama yinede birakmiyor bunu anlamiyorum o zaman memnun degilim demiceksin. Simdi cesaret edemezdim dememmin sebebi pasta adil dagilmamis bunu biliyordum ama bu kadar oldugunu öngörememistim

Sizinle zaman ve müşteri olarak aynıyız. Söylediklerinize katılıyorum. İstisna haricinde ilk 1 yıl sonunda ancak büro masraflarını çıkartmaya başlıyorsunuz. 2 yıldan sonra ancak evinize ekmek götürecek seviyeye gelebiliyorsunuz. Söylediklerime muhalefet eden arkadaşlara cevabı peşinen vereyim :) benim arkadaşım şöyle yaptı demeyin çünkü bana soranlara da bende işim çok iyi diyorum ki insanlarda güven oluşsun demesin ki işleri kötü bir sıkıntımı var büroyu kapatırmı vs vs onun için yeni büro açanların %80 gibisi dediğim yıl aralığında ancak kazanıyor. Büro açıp 6 ay sonra kapatan çok arkadaş var gördük.

ofis açıp eş dost ile iş yaparım diye düşünenlere tek tavsiyem şudur ki; bu düşünceden bir an önce uzaklaşın.! manevi bağınız olan kimselerle iş yapılamayacak tek bir meslek varsa o da mali müşavirliktir. Hatta prensip olarak eş dost akraba üçgenine hiç bulaşmayın. Zaman zaman bu çevreden talep geliyor ve prensip meselesi diyerek nazik bir dille reddediyoruz. Çetrefili bol, riski yüksek, temeli maddiyata dayalı ve uzun vadede bağlayıcılığı olan bir iş yapıyoruz sonuçta. Bunun dışında ''ofis aç geliyorum'' diyen mükelleflere de itibar etmeyin çoğu gelmeyecektir, bu da tecrübeyle sabittir :)) Bir ofisin kaba tabirle 'adam olması' için temizinden bir 5 yıl vermeniz gerekecek; bu süre boyunca sizi idare edebilecek bir birikiminiz / geliriniz v.s. yoksa büyük sıkıntı çekeceksiniz demektir buna da hazırlıklı olun. Bazı meslektaşların yakınmalarını görüyorsunuz, bu sebeple öngörülü olamazsanız üzülerek söylüyorum akıbetiniz farklı olmayacak..

Bu kadar çok fazla sabır gerektiren başka bir meslek varmıdır acaba?
Müşteri bulmak sorun hadi buldun düzgün müşteri bulmak ikincil bir sorun oda oldu derken tahsilat sorunu....!

Son düzenleme: