Hizmet Şirketlerinde 770' li Hesapların Kullanımı!

Merhaba,

Hizmet üretimi yapan şirketlerde 770 hesaplarının kullanımı ile ilgili fikirlerinizi alabilir miyim? Ben şuan için bütün giderlerimi 740 hesaplarında izliyorum. Fakat böyle olması gerektiğini ifade ettiler bazı arkadaşlar. 770 hesaplarının kullanılmamasının eleştiriye konu olabileceğini söylediler. Doğru mudur? Kolay gelsin.

O arkadaşlarınız doğru söylüyorlar. Hizmet işletmesinde hizmet üretimi ile doğrudan ilgili olmayan giderlerin 770 hesapta izlenmesi gerekir. Durum olası bir vergi incelemesinde tespit edilirse VUK md.353/6 uyarınca 4.300.-TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Selamlar
Firmada katlanılan tüm giderlerin hizmeti üretmek amacıyla kullanıldığı varsayılsa bile doğru hesap planı ve giderlerin doğru dağıtılabilmesi açısından her gideri kendi grubunda takip etmekte fayda vardır.740-50-60-70-80 hesapları mümkün olduğunca kullanmaya çalışınız.Ayrıca Tek bir gider hesabı kullanmak işin basite alınması ve gerekli ciddiyetten uzaklaşılması yaklaşımını doğuracaktır.Ayrıca tekdüzen hesap planına uyulmama cezasıda işin cabasıdır..
Saygılar

Çok teşekkür ederim... Hazırladığım mizanı düzelterek yeniden geçici vergi beyanname hazırlayacağım. Burada da genel kanı bütün hesapların uyum içinde çalıştırılması gerektiği. Özellikle ciddiyetten uzaklaşması mevzuu önemli. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim... Hazırladığım mizanı düzelterek yeniden geçici vergi beyanname hazırlayacağım. Burada da genel kanı bütün hesapların uyum içinde çalıştırılması gerektiği. Özellikle ciddiyetten uzaklaşması mevzuu önemli. Kolay gelsin.

Bu doğru bir adım, ama sizi VUK md.353/6 uyarınca kesilecek özel usulsüzlük cezasından kurtarmayacaktır mizanı ve geçici vergi ekindeki gelir tablosunu düzeltmek. Ayrıca VUK md.217'ye uygun olarak hatalı muhasebe kayıtlarını da düzeltmeniz gerekecek.

Bu doğru bir adım, ama sizi VUK md.353/6 uyarınca kesilecek özel usulsüzlük cezasından kurtarmayacaktır mizanı ve geçici vergi ekindeki gelir tablosunu düzeltmek. Ayrıca VUK md.217'ye uygun olarak hatalı muhasebe kayıtlarını da düzeltmeniz gerekecek.

Evet... Ben de zaten bütün kayıtlarımı düzeltiyorum ve gelir tablosunu da yeniden oluşturuyorum. Teşekkürler. Kolay gelsin.

Selamlar
Konu açılmışken ve yeri gelmişken konuyla ilgili birkaç hususunda üzerinde durmakta fayda var..Nacizane bu konuda birkaç önerim olacaktır elbette...
Malumunuz kullandığımız hesap planında yaklaşık 300-400 hesap olmasına karşın,ortalama bir firma bu hesapların ancak 15-20 tanesini kullanmaktadır. Tembellikten midir, bilmemezlikten midir bilinmez,kullanılan hesapların sayısı daha da az olabilmektedir.Hepi topu kullanabildiğimiz 15-20 hesap ile kendimize muhasebeci etiketi yapıştırıyoruz ki, o ayrı bir tartışma konusu :) Meslek yaşantımda gerek,kendi uygulamalarımda gerekse iş arkadaşlarıma hep anlatmaya çalıştığım şudur; Elbetteki yaptığımız işleri en doğru şekilde yapmamız gerektiği muhakkaktır, fakat doğruluk ve mevzuata uygunluk kadar önemli olan bir hususta vardır ki, yaptığınız veya yapmaya çalıştığınız işlemin karşı tarafça da anlaşılabilir olmasıdır. Gayet iyi bilirsiniz ki mesleğimizdeki bir numaralı kontrol kaynağı raporlar ve mali tablolardır. Bu tablolar ne kadar açık ve anlaşılır olursa,hem kontrol enstrümanlarının sayısı azalacak,hemde kontrol eden kişi veya kuruma daha net bilgiler sunulacaktır. Varsın 3 sayfalık bir mizan 6-7 sayfaya çıksın..150 kayıt yerine 200 kayıt yapılsın,ne çıkar..Burada bilgilerin doğru ve anlaşılır olması,gerçeğe ve mevzuata uygun olması amaçtır.Tabi birde inceleyen kişi veya kurumların ne yapmaya çalıştığınızı yorumlayabilmesi amaç olmalıdır.İşte genelde çoğumuz bu son cümlenin gereklerini yapmıyoruz diye düşünüyorum..Sanki o işletme bizle doğdu,bizle ölecekmiş gibi,sadece kendi anlayacağımız şekilde muhasebe kayıtları yapmaktayız. "Başkası geldiğinde benim ne yaptığımı nasıl anlamalı" gibi bir derdimiz yok maalesef.Daha ziyade 3.kişiler için değil de sadece kendimiz için,kendi anlayacağımız şekilde kayıtlar yapılmaktadır.Bu konuda çok ihmalkar ve çok tembeliz maalesef.Ben daha ziyade kendi anlayacağım şekilde değil,başkalarının da anlayacağı şekilde kayıtlar yapmakta ve hesap planını oluşturmakta ve buna uygun raporlamalar yapmaya çalışmaktayım...Tabiki birazda bu uygulamanın altında benden sonra gelecek kişinin " ya bu adam ne yapmış böyle" dedirtmeme düşünceside vardır.
Diğer meslektaşlarımında bu açıklıkta ve gayrette olmalarını temenni ederim.
Saygılar

Hizmet işletmelerinde İlk Madde ve malzemeyi 150 hesapta mı takip edeceğiz. Halı saha işletmeciliği firmamızın yan faaliyet alanı. Antreman yeleği, kaleci eldiveni, top. Bu malzemeleri halı sahayı kiralayanlar ücretsiz kullanıp geri iade ediyor. Birde Halı sahada su, cola vs. satışı yapılıyor. Satışı Yapılan bu ürünleri 153 hesaba atmam doğru olu mu.

Hizmet işletmelerinde İlk Madde ve malzemeyi 150 hesapta mı takip edeceğiz. Halı saha işletmeciliği firmamızın yan faaliyet alanı. Antreman yeleği, kaleci eldiveni, top. Bu malzemeleri halı sahayı kiralayanlar ücretsiz kullanıp geri iade ediyor. Birde Halı sahada su, cola vs. satışı yapılıyor. Satışı Yapılan bu ürünleri 153 hesaba atmam doğru olu mu.

Hayır yanlış olur, özellikle de bu malzemeler bir yıldan fazla kullanılıyorsa 256 Diğer Maddi Duran Varlıklar Hesabında izlemeniz, amortisman listesinin 59.4.1 maddesine göre %10 oranında amortisman ayırmanız, amortisman kayıtlarını ise 740/257 kaydı yaparak amortisman giderlerini gelir tablosuna yansıtmanız gerekir.

Bu forma v.s 10 yıl dayanmaz 6 ayda elden çıkar derseniz haklısınız, ama mevzuat böyle ne yapalım.:) O zaman VUK md.317 uyarınca işlem yapmak gerekir, ama bu kadar ufak bir tutar için uğraşmaya değmez bence.

deniz nakliye hesap planı

arkdaşlar merhaba, öncelikle kolay gelsin, yabancı ülkelere ve yurt içi yük nakliye (denizcilik ) firmasında yeni işe başladım, tamamen yabancı olduğum bir sektör. bana bilgisi olan arkadaşların bu sektöre en uygun muhasebe hesap planını atmalarını rica ediyorum mail adresim [email protected]