Holding Kuruluşu ve İşleyişi

Merhaba,
Sonunda bu da oldu ve holding kurmak durumunda kaldım.Ama kuruluşu ile ilgili anonim şirketlerle aynı statüde olduğundan başka bir bilgi bulamadım.Bundan benim anladığım 5 adet şirket ortak olacak.Yanlışsam lütfen düzeltin beni.
İkinci bir konu,hatta daha önemlisi işleyişi beyan düzeni nasıl olacak kafam çok karışık.Soruyu bile toparlayamıyorum kafamda.
Bana bu işle ilgili bir kaynak gösterebilecek varsa çok sevinirim.
Teşekkür ederim. :oops:

Holdin kuruluşu anonim şirketlerle aynıdır dedğiniz gibi.

Holding ismi şirket'in ana faaliyet konusunu belirtir aslında. Yani A. ticaret A.Ş. şirketi ticaret işi yapar ama üretim yapamaz gibi...Aynı bağlamda holding ise holding işi yapar.

Nedir holding işi,

Holding başka şirketlere iştirak ederek gelir sağlamayı amaçlar.

Ama Türkiye'de holding ismi statü sembolü olarak kullanıldığı için 3-5 şirket sahibi patronlar "holding sahibi" statüsünü kullnamk için holdin kuruyolar ve grup firmalara faturalar kesip kar zarar ve KDV ayarlaması amacı ile kullanıyorlar.

Şimdi pratiğe gelirsek Holding'in iki geliri vardır. iştirak geliri ve gruba kestiği fatura geliri,

Dikkat edilecek nokta, Bu faturaların teamüllere uygun olmasıdır, mesela kadrosunda danışmanlık yapabilecek ünvanlı biri çalışmayan bir holding grup firmaya danışmanlık faturası keserse "muhteviyatı yanıltıcı" olur. (yani naylon olur).

Ayrıca yeni kurumlar vergisinde örtülü sermayenin artık kar dağıtımı sayılarak vergilendirileceği dikkate alınırsa,

Dikkatli Olunuz.

Günaydın,
Holdinglerin kurumsal olarak tüzel kişiliği anonim şirket statüsündedir.
Benim dikkati çekmek istediğim nokta holdinglerin kuruluş amacı olan finansman temini ve nakit akış tablolarının optimal kullanımının sağlanmasıdır.
Holdingler bünyesinde olan şirketlere kredi kulllandırımında faizleri ve tüm banka giderlerini aynen yansıtırlarsa KDV yoktur.
Bunun dışında diğer masraf paylaşımları fatura kesilerek kdv tahakkuk ettirilerek yapılır.