Homeoffice Stopaj

Herkese iyi calismalar ve ilgilenenlere simdiden tesekkurler. Ben emekli bir bayanim ve evimin bir odasina al sat tarzi ticaret amacli bir ltd sirketi kurmak istiyorum. Minimum sermaya yatirimi ile girmek istiyorum. Depolama gibi herhangi bir ihtiyacim bulunmayacak ve ev tapusu kendi uzerime kayitli. Sorum su; stopaji ne sekilde minimize edebilirim, ltd kurmama engel mi home office kurmak ve bu tur konularda ne gibi sorunlar ile karsilasabilirim. Yardimlar icin tesekkurler...

Ev kendi üzerinize ise zaten stopaj olmaz. Home office olarak şirket kurmanıza bir engel yok. Ama tabi ne alıp satacaksınız bilmiyorum. Sonuçta minimal şeyler olması lazım.
Isınma, su, aydınlatma gibi giderleri ve kdvleri kuracağınız şirkete yarı yarıya yansıtabilirsiniz.

Oncelikle tesekkurler
-bu soyledikleriniz ltd icin de gecerlidir degil mi?
-alip satacagim urunler endustriyelde kullanilan kimyasal yapistirici urunler olacak ancak depolama yok, siparis aldikca urun alip direkt sevkini gerceklestirecegim.
-Ayrica bu gibi (emekli bayanlar icin) durumlar icin ne tur tesvikler kullanabilirim?

Eğer yapacağınız iş küçük çaplı ve işinizi yapmanız için ltd kurma zorunluluğunuz yok ise şahıs firması olarak başlayın. İşler umduğunuz gibi gitmediğinde şahıs firmasını kapatmak kolaydır (x tarihinde kapattım dersiniz dilekçe vs işlemler sonrası kapanır.) ama ltd gibi şirket kapatmak daha zordur. Tasfiye süreci boyunca iş yapmamış olmanıza rağmen (bir yıl gibi) açık kalır. Tüm beyan/bildirimler yapılmaya devam eder.

Bunu cok dusundum ancak sahis sirketini prestiji acisindan tercih etmiyorum. Hedef kitlede kurumsal fabrikalar bulundugu icin firmanin unvani direkt prestiji etkileyecek. Ayrica ürün alimlarinda bile zorluk cekilebiliyor sahis sirketlerinde. Bu yuzden su an icin tercihim ltd

Şahıs şirketi olsaydınız stopaj olmazdı, ancak limited şirket olacağınız için ev sahibi (Siz) ile ltd.şti. arasında bir kira kontratı yapılması gerekiyor. Stopajda haliyle doğacaktır.

Emsal kira bedeli olacak, ancak ev size ait olduğu için ve bir odasını kullanacağınız için bana göre aylık 250,00/300,00 TL civarı bir kira olabilir.