Hukuk Müşavirliği Açmak

Üstatlarım merhaba. Bir mükellefim hukuk davalarına bakıyor ancak kendisi avukat değil. Dışardan avukatlarla anlaşarak davalara yönlendiriyor. Ama kendisi şu an hukuk müşavirliği adı altında bir şirket kurup, avukatları kendi bünyesinde çalıştırmak istiyor. Avukat olmayan birisinin böyle bir şirket kurması mümkün müdür? Bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

Üstatlarım merhaba. Bir mükellefim hukuk davalarına bakıyor ancak kendisi avukat değil. Dışardan avukatlarla anlaşarak davalara yönlendiriyor. Ama kendisi şu an hukuk müşavirliği adı altında bir şirket kurup, avukatları kendi bünyesinde çalıştırmak istiyor. Avukat olmayan birisinin böyle bir şirket kurması mümkün müdür? Bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.
Sayin aarslan

Hukuk bürosu açmak için öncelikle avukatlık mesleğinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirtmek gerekir. Yani, bir hukuk bürosu açmak için mutlaka bir avukatın yer alması gereklidir. Bu nedenle, avukat olmayan kişilerin hukuk bürosu açması mümkün değildir. Hukuk bürosu açmak için, en az bir avukatın bulunması gereklidir.

Ancak;

Avukatlık mesleği dışında da hukuk alanında faaliyet göstermenin yolları vardır. Hukuk danışmanı olmak, hukuk işleri uzmanı olmak ve hukuki yayıncılık yapmak, avukatlık mesleği dışında hukuk alanında faaliyet gösterebileceğiniz yollar arasındadır.

Hukuk bürosu açmak gibi bir niyetiniz varsa, mutlaka bir avukatla birlikte çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Sayin aarslan

Hukuk bürosu açmak için öncelikle avukatlık mesleğinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirtmek gerekir. Yani, bir hukuk bürosu açmak için mutlaka bir avukatın yer alması gereklidir. Bu nedenle, avukat olmayan kişilerin hukuk bürosu açması mümkün değildir. Hukuk bürosu açmak için, en az bir avukatın bulunması gereklidir.

Ancak;

Avukatlık mesleği dışında da hukuk alanında faaliyet göstermenin yolları vardır. Hukuk danışmanı olmak, hukuk işleri uzmanı olmak ve hukuki yayıncılık yapmak, avukatlık mesleği dışında hukuk alanında faaliyet gösterebileceğiniz yollar arasındadır.

Hukuk bürosu açmak gibi bir niyetiniz varsa, mutlaka bir avukatla birlikte çalışmanız gerektiğini unutmayın.
Üstadım bilgilendirme için teşekkür ederim. Mükellef zaten 2 avukatla beraber bu işi yapacak. Kendisinin belgesi yok sadece. ama nasıl bir şirket kurulacak. Kendisi yetkili olmak istiyor şirkette. Bununla ilgili olarak limited şirket kurabilir mi? Ben ortaklık olarak kurulabilir diye biliyorum ama onda da ortaklar avukat olmalı.

Üstadım bilgilendirme için teşekkür ederim. Mükellef zaten 2 avukatla beraber bu işi yapacak. Kendisinin belgesi yok sadece. ama nasıl bir şirket kurulacak. Kendisi yetkili olmak istiyor şirkette. Bununla ilgili olarak limited şirket kurabilir mi? Ben ortaklık olarak kurulabilir diye biliyorum ama onda da ortaklar avukat olmalı.
Mükellef zaten 2 avukatla beraber bu işi yapacak
Bu okay. Burada sorun yok.

ama nasıl bir şirket kurulacak

Avukatlarin uzerine Limited Sirket kurabilirsin

Kendisi yetkili olmak istiyor şirkette.
O zaman onu da ortak yada mudur yap. Zaten yukarida yazdim. Hukuk bürosu açmak için, en az bir avukatın bulunması gereklidir. diye

O zaman onu da ortak yada mudur yap. Zaten yukarida yazdim. Hukuk bürosu açmak için, en az bir avukatın bulunması gereklidir.
Ortak

O zaman onu da ortak yada mudur yap. Zaten yukarida yazdim. Hukuk bürosu açmak için, en az bir avukatın bulunması gereklidir. diye
Avukat olmayan mükellef işveren konumunda olmak istiyor, ortaklık verecek ama çok cüzi oranlarda. Birde avukatlar limited şirket kurabildiğini bilmiyordum. Hiçbir ticaret odasında da bir ticaret sicil gazetesi örneği bulamadım. Hukuk bürosu bile olsa baroya kayıtlı olmak zorunda değiller mi? Ticari faaliyet yapabilir mi avukatlar

Birde avukatlar limited şirket kurabildiğini bilmiyordum.

A.S bile kurabilirler.

Hiçbir ticaret odasında da bir ticaret sicil gazetesi örneği bulamadım.

Vardir

Hukuk bürosu bile olsa baroya kayıtlı olmak zorunda değiller mi?

LTD yada AS olsalar bile Baroya kayit zorunlu.

Ticari faaliyet yapabilir mi avukatlar

Sermaye sirketi olacagi icin yapabilirler.Ornegin SMMM'lerde serbest meslek ancak sermaye sirketic kurarlarsa kazanclari Ticari Kazanc olur.

Avukat olmayan mükellef işveren konumunda olmak istiyor, ortaklık verecek ama çok cüzi oranlarda.

Birde avukatlar limited şirket kurabildiğini bilmiyordum.

A.S bile kurabilirler.

Hiçbir ticaret odasında da bir ticaret sicil gazetesi örneği bulamadım.

Vardir

Hukuk bürosu bile olsa baroya kayıtlı olmak zorunda değiller mi?

LTD yada AS olsalar bile Baroya kayit zorunlu.

Ticari faaliyet yapabilir mi avukatlar

Sermaye sirketi olacagi icin yapabilirler.Ornegin SMMM'lerde serbest meslek ancak sermaye sirketic kurarlarsa kazanclari Ticari Kazanc olur.

Avukat olmayan mükellef işveren konumunda olmak istiyor, ortaklık verecek ama çok cüzi oranlarda.
Çok teşekkür ediyorum üstadım. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. Buna istinaden ben bir ticaret odasıyla görüşüp örnek sözleşme talep edeyim. İyi çalışmalar dilerim.

Ferhat Üstadım merhaba,

İzmir de bulunan ticaret odalarıyla görüştüm, ancak avukatların hiçbir şekilde biriyle ortak hukuk bürosu limited şirketi kuramayacağını söylediler. Avukat ortaklığı kurulabilirmiş sadece. Sizin bildiğiniz bir örneği mevcut mudur?

Sayin aarslan

Gunaydin. Gec cevap icin kusura bakmayin avukatlarin ortak hukuk burosundan kastmiz Limited sirket ise iki ortak avukat sirketi kurar diger kiside buna ortak olur. Yukaridaki konusmalarimizda boyle. Ancak bu kisi bir avukat ve bir sahis olmaz.

Sayin aarslan

Gunaydin. Gec cevap icin kusura bakmayin avukatlarin ortak hukuk burosundan kastmiz Limited sirket ise iki ortak avukat sirketi kurar diger kiside buna ortak olur. Yukaridaki konusmalarimizda boyle. Ancak bu kisi bir avukat ve bir sahis olmaz.
Ticaret odasının söylediği avukatta olsalar limited şirket kuramazlar. Bunun bir örneği yokmuş. Hukuki danışmanlık olarak yapamazlarmış. Dediğim gibi siz bunun bir örneğini biliyorsanız kendilerine anlatalım.
Benim mükellefim iş takipçiliği yapıyor. Bulgaristan da hukuk bitirmiş ancak Türkiye'yle denkliği olmadığı için avukatlık yapamıyor. Başka avukatlar vasıtasıyla iş yapıyor. Şirket kurup avukatlarla iş yürütmek istiyor. Çünkü işi avukatlara bulan kendisi. Ama şu an yaptığının hiçbir bağlayıcılığı yok. O yüzden kendisini garantiye almak için çalıştığı avukatlarla bir şirket kurmak istiyor.
Siz diyorsunuz iki avukat şirket kurar. Ama ticaret odası kuramazsın diyor. Bu durumda nasıl bir yol izleyebiliriz