fonradar

Huzur Hakkı Belirlenmesi Hk

kdryksk83

Katkı Sunan Üye
Merhabalar İyi haftalar herkese

Bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Bir limited şirketimde ki tek ortağa huzur hakkı ödemesi yapılması planlanıyor. Yanında çalışan kişi maaş olarak net 3500 TL alıyor . Bu durumda ben şirket ortağına huzur hakkı olarak asgari ücret versem bana ilerde bir sıkıntı doğurur mu? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba :) siz en son Antalya'da değil miydiniz? İzmir'e mi transfer oldunuz :)
Soruyla ilgili bir kritere rastlamadım bugüne kadar.Oda'ya sorulan soru cevaplarda da buna benzer cevaplar verilmiş.Diğer ücretlerle bir ilgisi yoktur şeklinde.Ama mantık çerçevesinde tabiki, huzur hakkının bir işçinin ücretinden daha yüksek olması beklenir ama yasal olarka zorunluluk var mı? Açıkcası rastlamadım.

Tahsin bey, ben her zaman İzmirdeydim. :) Hiç Antalya da bulunmadım. Bence siz beni karıştırdınız. Huzur hakkını işveren asgari ücretten olması konusunda ısrar ediyor da ben de mantık açısından olamaz demiştim. Neyse bakalım artık asgari ücret yapalım. Bir iki görüş daha gelirse ona göre karar vericem. Teşekkürler.

Tahsin bey, ben her zaman İzmirdeydim. :) Hiç Antalya da bulunmadım. Bence siz beni karıştırdınız. Huzur hakkını işveren asgari ücretten olması konusunda ısrar ediyor da ben de mantık açısından olamaz demiştim. Neyse bakalım artık asgari ücret yapalım. Bir iki görüş daha gelirse ona göre karar vericem. Teşekkürler.
Öylemi? Kusura bakmayın.Ben nickleri karıştırdım herhalde.özür diliyorum.

Neden olamasın?

Huzur hakkı genel kurulca, şirketin büyüklüğü, iş hacmi, cirosu vs. gibi unsurlar göz önüne alınarak belirlenir. Çok yüksek olması örtülü kazanç sayılabilir. Bu nedenle asgari ücretle ilgisi olmamasına rağmen bu tutarda belirlenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Merhabalar İyi haftalar herkese

Bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Bir limited şirketimde ki tek ortağa huzur hakkı ödemesi yapılması planlanıyor. Yanında çalışan kişi maaş olarak net 3500 TL alıyor . Bu durumda ben şirket ortağına huzur hakkı olarak asgari ücret versem bana ilerde bir sıkıntı doğurur mu? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
@kdryksk83

Huzur hakkı ücret sayılmasına rağmen, YK üyelerine toplantı başına verilen bir ücrettir. Rutin olarak ödeneceğine dair bir yasa kuralı yok. TTK 394 madde yine "Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir." olarak açıklamış. Bu kuralda yazılı olan tutarlar İş Yasası kapsamında değil TTK kapsamında olduğundan asgari ücretle ilişkilendirilmesi de mümkün değildir. Ödeme esnasında da GV ve DV kesintisi dışında kesinti yapılmaz. Huzur hakkının ödeme şekli de teamül olarak toplantı başına belirlenir. Ödeme için GK kararı olması gerekir, unutmayın.

Ancak,
Eski TTK da düzenlenen ve biraz daha geniş kapsamlı olan bu madde yeni TTK'da ruhen korunmuş olsada Artık Tek kişilik Anonim ve Limited şirketlerde bu kuralın işletilmesinin ne kadar doğru olduğu bence biraz soru işaretidir. Bu maddenin amacı YK üyelerinin diğer ortaklardan daha fazla mesai harcamalarının bir karşılığı olma ilkesine dayalıdır. ( Çok ortaklı şirketlerden bahsediyorum) Tek kişilik bir tüzel kişilkte bu nekadar doğrudur ayrı. Yasanın tek ortaklı şirketler için koyduğu olmazsa olmaz kuralların peşinen kabul edilmiş olması, ama ben mesai harcıyorum ilkesiyle pek bağdaşmıyor. Bu bölümdeki yazılanlar başka toplantı ve sohbetlerde de dile getirdiğim kanımca giderilmesi gereken bir durumdur ve şahsi görüşümdür, sizin uygulamanızı bağlamaz tabi.