Huzur Hakkı Ödemesi

üstadlar merhaba

1. huzur hakkı ortaklara ödenir mi, yoksa sadece müdürlere mi ödenir?

2. tek ortaklı şirkette müdür yine tek ortak, bu durumda da huzur hakkı ödenir mi?

üstadlar merhaba

1. huzur hakkı ortaklara ödenir mi, yoksa sadece müdürlere mi ödenir?

2. tek ortaklı şirkette müdür yine tek ortak, bu durumda da huzur hakkı ödenir mi?
1- Huzur hakki ortaklara odenir. Mudurlere sirkette sigortali olarak calistiklari icin ucret odenir. Hem ortak hem mudur ise sirketten ucret almadigindan huzur hakki alabilir.

2- odenir. Ancak emsal huzur hakkina dikkat etmek lazim. Emsal ucretin o is icin 20.000 oldugunu varsayarsak, mesela 200.000.-TL bir ucret olmaz

Ferhat abi
Yaklaşık 1 milyon civarı kar etmiş olan anonim şirketin yönetim kurulu üyelerine(5 kişi) 10 bin tl huzur hakkı verilebilir mi ? bunu gider olarak gösterebilir miyiz ?

Ferhat abi
Yaklaşık 1 milyon civarı kar etmiş olan anonim şirketin yönetim kurulu üyelerine(5 kişi) 10 bin tl huzur hakkı verilebilir mi ? bunu gider olarak gösterebilir miyiz ?
Sevgili emrcnr7

Sorunu simdi gordum. Gec cevap icin kusura bakma hemen cevapliyorum.

Burada onemli olan sirketin K/Z etmis olmasi degil. Burada onemli olan Huzur Hakkinin Kanunlara dayanilarak dogru verilmesi gerekir. Ornegin Huzur hakkinda;

Eger bunlar aylik toplanti yapip isin idame ettirilmesi, ve gelistirilmesi icin plan, program, strateji vb. yapiliyorsa 10.000.-TL dogru bir rakam, diyelim ki ortaklardan biri ayni zamanda mesleki deneyim, bilgi, tecrubesinide yansitiyorsa diger ortaklardan farkli olarak bu ortaga 50.000.TL odenebilir.
Ancak bunun anlami su demek degil, her piayasa sartlarinda bu 50.000.TL emsal bedelse bu adama sen 200..000.TL odeyemezsin.

Bu odemeleri yaparken sakin ''KARAR" almayi unutma. Yonetim Kurulu Karar. Tescil zorunlulugu yok

Son düzenleme:
Yalnız bu arada şunuda belirtmeden geçmeyelim.
Huzur hakkıda gelir vergisi kanununa göre bir ücrettir.Huzur hakkı alan kişiler, aynı zamanda sigortalı iseler veya başka yerlerden de bir şekilde ücret elde ediyorlarsa "ücret gelirleri" yönünden gelir vergisine tabi olabilirler.Bunlara da dikkat etmek lazım.

Sadece huzur hakkı alıyorlar ise 550 bin tl üzerini huzur hakkı yönünden geçiyorlarsa 21 bin tl istisnadan da yararlanamazlar değil mi ?