fonradar

Huzur Hakkı Ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gelir Vergisi Muafiyeti

O zaman niye benim yazdığım ifadeye "Kesinlikle yanlış " diyorsun. Şu anda benim söylediğimi aynen kabul etmişin zaten.
Ben sonuç olarak diyorum ki huzur hakkı ödenmek için mutlaka toplantı yapmak , toplantıya katılmak zorunluğu yoktur. Genel kurul nasıl ödeneceğini belirler. Buna göre ödeme yapılır.

O zaman niye benim yazdığım ifadeye "Kesinlikle yanlış " diyorsun. Şu anda benim söylediğimi aynen kabul etmişin zaten.
Ben sonuç olarak diyorum ki huzur hakkı ödenmek için mutlaka toplantı yapmak , toplantıya katılmak zorunluğu yoktur. Genel kurul nasıl ödeneceğini belirler. Buna göre ödeme yapılır.

Nizam Dostum,
Tam değil,

Baştan beridir söylediğim "Temel İlke" toplantı başına ödenmesidir. Ücretteki gibi kaç gün çalışırsan o kadar ücret alırsın, bunda da kaç toplantı yaparsan o kadar para alırsın. Bu ayrıca son derece doğru ve hakkaniyetli bir kıstastır. Senin gözardı ettiğin nokta burda.

Yani yine aynı yere döndük. Gnel kurul aylık şu kadar huzur hakkı ödenecek diyemez öyle mi?

Kevork Simkeşyan esas olan kanun maddesidir. Kanun Md (sizinde aktardığınız gibi) eski TTK "her toplantı günü için " şeklindeki kısım çıkarılarak ödeme zamanı için esneklik getirilmiştir. Esas sözleşme veya genel kurul kararı ile sadece ne kadar bir rakam ödeneceği belirlenir. Yıllık/aylık/haftalık hangi periyotlarla ödeneceği hakkında hiç bir kısıtlama kalmamıştır. Genel kurulda "bir sonraki olağan genel kurula kadar yönetimdeki kişilere yapacakları toplantı(lar) için aylık x TL ödenecektir." kararı alınabilir. Burada asıl olan ne kadar ödeneceğinin belirlenmesidir. Amaç toplamda ne ödeneceğinin belli edilmesidir ne zaman ödeneceğinin değil.

Son düzenleme:
Teşekkürler,

Huzur hakkı ödemelerinin gider olarak kayıt edilmesinde herhangi bir sakınca var mıdır?

Elbette yok. Ancak bence bunlar da makul ölçüler içersinde olmalıdır. Aksi halde transfer fiyatlaması gündeme gelir.

Şirket ortaklarımızdan biri Teknoloji Geliştirme Bölgesinde bir fiil işin başında , Teknoloji Geliştirme Bölgesine giriş çıkışlarda kart basılıyor 4691 sayılı gelir vergisi muafiyetinden faydalanamıyor mu? Teknoloji Geliştirme Bölgesinin onayı dahilinde olsa da sıkıntı mı oluşturur?

Sayın merkür2,

Esneklik getirilmedi. Bunun neden yapıldığını da yazdım. Şimdi detaylandırayım ki daha iyi anlaşılsın. Nizam dostum da ısrarla itiraz ediyor bana ama gözden kaçan bişey var. ( Asgari ortak sayısından bahsettim tekrarlamayacağım). 5 üyeli bir yönetim kurulu olsun ve bunlardan toplantılara 3'ünün sürekli katıldığını diğer ikisinin de bir yada iki kez geldiğini düşünün. İşte yasa maddesinin ruhunda yatan budur, aylık olarak tayin edilmeme sebebi de budur. ( Daha önce de söyledim GK aylık kararı alabilir o ayrı). Ancakl teamül de hakkaniyet de bunu gerektirir. Toplantıya gelme ama huzur hakkı al. Kendinizi gelenlerin yerine koyun.

Anlatabildimmi bilmiyorum. Yasa maddesinin esası burda.

Eğer toplantılara iştirak etmeyen üyelere bir yaptırım uygulanmak isteniyor ise bu esas sözleşme veya genel kurul kararında yazılarak yapılabilir.

Sayın merkür2,

Esneklik getirilmedi. Bunun neden yapıldığını da yazdım. Şimdi detaylandırayım ki daha iyi anlaşılsın. Nizam dostum da ısrarla itiraz ediyor bana ama gözden kaçan bişey var. ( Asgari ortak sayısından bahsettim tekrarlamayacağım). 5 üyeli bir yönetim kurulu olsun ve bunlardan toplantılara 3'ünün sürekli katıldığını diğer ikisinin de bir yada iki kez geldiğini düşünün. İşte yasa maddesinin ruhunda yatan budur, aylık olarak tayin edilmeme sebebi de budur. ( Daha önce de söyledim GK aylık kararı alabilir o ayrı). Ancakl teamül de hakkaniyet de bunu gerektirir. Toplantıya gelme ama huzur hakkı al. Kendinizi gelenlerin yerine koyun.

Anlatabildimmi bilmiyorum. Yasa maddesinin esası burda.

Hakkaniyet-vicdan vs açısından , haklısınız ama görünen o ki toplantıya girse de girmese de, aylık -yıllık veya toplantı başına ödeneceğine karar vermek , tamamen işverenin kararında görünüyor, öyle değil mi sn. ksimkesyan?
Yani senede bir kez şu kadar huzur hakkı ödenir şeklinde karar alındıysa olabiliyor.
Değil mi?

Sayın keremcem,

Daha önce de yazdığım gibi, Ana sözleşme veya genel kurul dilediği gibi karar alır engel yok yasa maddesinde engel de yok.

Sayın merkür2,

Yasa bu işe karışmış, şöyle; (Daha önce yazdıklarımı aynen ve yeniden aktarıyorum)

V - MECLİS AZALARININ HUKUKİ DURUMU:
1. HUZUR HAKKI:
Madde 333 - Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur.

Suistimali önlemek amacıyla da genel olarak genel kurul kararlarında "ayda bir toplantı karşılığını aşmamak kaydıyla" gibi sınırlama koyardık "5 toplantı yaptım 5 tane isterim" gibi bir durum oluşmasın diye.

Yeni TTK ise biraz daha farklı bir anlayış getirdi ancak Huzur Hakkı kavramı değişmiş değil.

V- Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.

Yasanın gerekçesi de bunu net bir şekilde açıklıyor. "GEREKÇE/Madde 394 - 6762 sayılı Kanunun 333 üncü maddesi anlam itibarıyla tekrarlanmıştır. Esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmesi gereken malî haklar hükümde sınırlı sayı ilkesi uyarınca gösterilmiştir. Anılan malî hakların bir kaçının bir arada yerine getirilmesine bir engel yoktur."

Çok ilginç !!!!!!!!!! O zaman benim söylediğime neden " tamamen yanlış " dediniz.

Sevgili dostum,

Yazdıklarımın bazı kısımların parçalayarak cevaplamak zorunda kalıyorum. Cevap kalabalığı oluşmasın diye, ancak söylediklerimin esası değişmiyor. En başta yazdıklarımı yeniden aktardım zaten. Fikrimi değiştirmedim. Yasanın ruhu da mantığı da ortada..Diğer yazdıklarım da.

Yasanın mantığı, ruhu da takdiri işverenin ruhuna bırakmış durumda öyle değil mi sn.ksimkesyan?

Sayın keremcem,

İşveren ( terim bu değil Genel Kurul yada Ana Sözleşmeyi hazırlayanlar ) diledikleri gibi davranırlar dememi bekliyorsanız tabiki hayır. Zaten böyle olsaydı yasada özellikle böyle bir başlık olmazdı. Neden böyle yazıldı, ve neden yeni TTK ( ruhunu aynı bırakmak kaydıyla ) metinde değişikliğe gitti açıkladım. Buraya başka gerekçeler de yazabilirim, ancak uygun değil. Ancak ilk toplantımızda yanyana gelirsek daha detaylı anlatacağım. Sebepleri ve sonuçları ile.

Sy Kevork Simkeşyan 6102 sayılı TTK ile 6762 sayılı TTK yürürlükten kalktı mı kalkmadı mı?