İAB Formu

merhaba
çalışanımız 26.07..2007 tarihinden 30.10.2007 tarihine kadar raporluydu fakat 31.10.2007 tarihinde işbaşı yapmadı raporunuda tekrardan 01.11.2007 tarihine kadar uzatmış. sormak istediğim soru raporunu tarafımıza iki hafta sonra iletmiştir bizde işe başlamıyacağını düşünerek yerine başka eleman alıp işbaşı yaptırdık. raporu geldiği için kendisinin çıkış işlemlerini 31.10.2007 tarihi itibariyle tazminatsız olarak yaptık fakat bunun için iabe formuda düzenlenmelimidir.
saygılarımla.

Ynt: iab formu

ilk rapor bitiminde noterden tebliğat yaptınız mı? yapmadı iseniz rapor sonunda siz çıkardığınız için tüm tazminatlarını ödemeli ve iab düzenlemelisiniz.

Ynt: İAB Formu

tebliğgat yapıldı ve şahit imzalı tutanaklarıda tutuldu bunun sonucunda işine son verildi budurumda iab formu düzenlemelimiyiz.

sayaz ' Alıntı:
tebliğgat yapıldı ve şahit imzalı tutanaklarıda tutuldu bunun sonucunda işine son verildi budurumda iab formu düzenlemelimiyiz.

Oldukça ilginç bi durum 30/10/2007 tarihine kadar istirahatli olan bir işçiye 31/10/2007 tarihinde hem tebligat hemde tutanak düzenleyip iştenmi çıkardınız. hemde tazminatsız bu kadar kısa bir sürede gerekçeniz nedir merak ettim doğrusu.

Türk_bey ' Alıntı:
sayaz ' Alıntı:

Oldukça ilginç bi durum 30/10/2007 tarihine kadar istirahatli olan bir işçiye 31/10/2007 tarihinde hem tebligat hemde tutanak düzenleyip iştenmi çıkardınız. hemde tazminatsız bu kadar kısa bir sürede gerekçeniz nedir merak ettim doğrusu.

bence personelin rapor alması işverenin zoruna gitmiştir.

sayın 6. his zorumuza gitme gibi bir söz konusu değildir. firma olarak zor durumda kaldık ve bize raporunu çok geç ulaştırdı. verdiğiniz cevabın sorumla hiç bir alakasını göremedim.

ayrıca verilen tüm cevaplar için teşekkür ederim.

"31/10 işbaşı yapmadı ve 31/10 tarihinde çıkış verdik." yazmışsınız.
diyelimki raporu uzamadı; işalan "bana işten çıkarıldığımı söylediler bende işe gitmedim." diyerek şikayette bulunsa tazminatlarını alır. sizin tutanaklar ve tebliğ hiç bir işe yaramaz.

sn sayaz çok alakası var sorunuzla

1.01.11 Tarihine kadar raporunu uzatmış birini siz raporlu olduğu bir günde yani 31.10 da işten çıkarıyorsunuz.Böyle bişey olamaz siz farkında değilsiniz belki ama işveren dava açtığı taktirde hem tazminat hemde işe iade durumu söz konusu

arkadaşlar zaten tazminat hakkı yok bir yılı dolmadı ve ben sadece iab formu doldurup doldurmayacağımı sormuştum.

işe iade davası ve tazminatları?
tüm islemleri "işalanın istifası" şeklinde düzenledi iseniz iab düzenlenmez.(ama karşı taraf b.çalışmaya şikayet / mahkeme yoluna giderse başınız ağrır.)