İade Faturası Nedir?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İade faturası nedir?

İADE faturası, müşteri tarafından alınan bir malın satıcıya geri verilmesi durumunda düzenlenen bir faturadır. İade faturası ile müşteri tarafından alınan bir malın tamamının satıcıya iadesi olabileceği gibi bir kısmının da iadesi olanaklıdır.
İade faturası düzenlenirken şu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor:

İade faturası, yasal koşullara uygun olarak bastırılmış faturanın görünür bir yerine 'iade faturasıdır' ibaresi yazılarak düzenlenir.

İade faturası, müşteri tarafından alınan malın satıcıya iadesinin ispatı dolayısıyla düzenlendiğinden, bu fatura sadece müşteri tarafından, satıcıya hitaben düzenlenebilir.

İade faturası ile iade edilen malın birim bedeli, satıcı tarafından kesilen ilk faturadaki bedelin aynısı olmalıdır. İade edilen malın farklı bir bedelle iadesi söz konusu olamaz. Diğer bir anlatımla, müşteri iade ettiği mal üzerinden kar ederek iade faturası kesemez.

İade edilen mal, satıcı tarafından müşteriye satılan mal miktarından fazla olamaz. Diğer bir anlatımla iade edilen malın alınan maldan fazla olabilmesi olanaksız olduğuna göre, iade faturasında gösterilen mal miktarının da alınan mal miktarından fazla olması düşünülemez. Ancak alınan malın aynen iadesi söz konusu ise iade faturasında alınan mal miktarının tamamının olması kaçınılmazdır. Bu durumda iade faturası satıcının müşteriye kestiği ilk faturanın içeriği (faturanın açıklaması ve tutar) açısından aynısı olacaktır.

İade faturasının açık ya da kapalı kesilmesi durumu satıcı ile müşteri arasındaki ticari ilişkiye bağlıdır.

Metin Taş-Sezgin Özcan

Ynt: İade Faturası Nedir?

Benim düzenledigim Satış faturasında 30 adet farklı ürün var müşterim iade faturasını "1234 nolu faturanızın iadesidir" şeklinde düzenlemiş bu şekil uygunmudur?

Aynen iade ise uygundur. Kısmi iade ise tek tek belirtmek gerekir.

İade faturası nedir ne değildir çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederim. Ticari hayatta çok sık karşımıza çıkan bir konu iade faturalar.

Yazıyı okuduktan sonra aklıma geldi. Ben şahsen hiç karşılaşmadım ama diyelim ki mal yerine hizmet aldığımız bir firmaya iade faturası kesilir mi? Malın iadesi olur. Bir mantığı vardır. Mal istediğimiz gibi çıkmamıştır, beğenmemişizdir, bozuktur, fazla gelmiştir vs... Bizde iade ederiz. Peki hizmetin iadesi olur mu? Mantıken saçma gibi görünüyor ama hizmeti de beğenmeyip iade edemezmiyiz?

İkinci bir sorum daha olacak. İade faturalarla ilgili değil ama yinede burada sorsam cevaplayan olur heralde.

Bir müşterimiz bize kestiği faturalara sadece kaşe vuruyor. İmzalamıyor.

Sonuçta fatura mevzuatına göre faturanın şartlarından biri de belgenin görünür biryerine işletmenin
kaşesini vurup imzalamak değil mi? Sadece kaşe var faturada. Bana yanlış geliyor bu durum. Bugün en kıytırık bir belgeye bile kaşe imza yapılırken fatura gibi kanunlarda, tebliğlerde geçen ticari bir evrağa neden imza atılmıyor?

Hizmet içinde iade faturası kesilebilir. Örneğin bir firmaya makina tamir ettirmişsinizdir, 2 gün sonra makina tekrar arızalanmıştır. Verdiği hizmeti kabul etmeyip iade faturası kesebilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün. VUK 229,230 ve 231 maddeleri fatura ile ilgilidir. 231. maddenin 4. bendinde "faturaların baş tarafına iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur." açıklaması mevcuttur.

bulent249 ' Alıntı:
Hizmet içinde iade faturası kesilebilir. Örneğin bir firmaya makina tamir ettirmişsinizdir, 2 gün sonra makina tekrar arızalanmıştır. Verdiği hizmeti kabul etmeyip iade faturası kesebilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün. VUK 229,230 ve 231 maddeleri fatura ile ilgilidir. 231. maddenin 4. bendinde "faturaların baş tarafına iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur." açıklaması mevcuttur.

Çok teşekkür ederim üstad..

Merhabalar herkese.Ben bu işe daha yeni başladım ve büroda Luca programı kullanmaktayız.Bu programda gider girişi yazan yerde Satıştan iade,gelir girişi yazan yerde Alıştan İade yazıyor.Elime bir iade faturası geldi.Mükellefimiz 2.Sınıf işletme olup bir gıda firmasına iade faturası kesmiş.Bunu nasıl işleyeceğim?Satıştan iade için kim kime fatura keser? Alıştan iade için kim kime fatura keser?Bunları nasıl ayırt edebilirim?Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Merhaba , öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Net bir şekilde açıklama yapmışsınız fakat , iade faturasını satın aldıgım şirketin kestiği fatura üzerinden mi yapacağım yoksa kendi faturamdan aynı malı yazıp iade faturasıdır ibaresini kullanıp satın aldığım firmaya o şekilde mi göndereceğim cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..
İade faturası nedir?

İADE faturası, müşteri tarafından alınan bir malın satıcıya geri verilmesi durumunda düzenlenen bir faturadır. İade faturası ile müşteri tarafından alınan bir malın tamamının satıcıya iadesi olabileceği gibi bir kısmının da iadesi olanaklıdır.
İade faturası düzenlenirken şu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor:

İade faturası, yasal koşullara uygun olarak bastırılmış faturanın görünür bir yerine 'iade faturasıdır' ibaresi yazılarak düzenlenir.

İade faturası, müşteri tarafından alınan malın satıcıya iadesinin ispatı dolayısıyla düzenlendiğinden, bu fatura sadece müşteri tarafından, satıcıya hitaben düzenlenebilir.

İade faturası ile iade edilen malın birim bedeli, satıcı tarafından kesilen ilk faturadaki bedelin aynısı olmalıdır. İade edilen malın farklı bir bedelle iadesi söz konusu olamaz. Diğer bir anlatımla, müşteri iade ettiği mal üzerinden kar ederek iade faturası kesemez.

İade edilen mal, satıcı tarafından müşteriye satılan mal miktarından fazla olamaz. Diğer bir anlatımla iade edilen malın alınan maldan fazla olabilmesi olanaksız olduğuna göre, iade faturasında gösterilen mal miktarının da alınan mal miktarından fazla olması düşünülemez. Ancak alınan malın aynen iadesi söz konusu ise iade faturasında alınan mal miktarının tamamının olması kaçınılmazdır. Bu durumda iade faturası satıcının müşteriye kestiği ilk faturanın içeriği (faturanın açıklaması ve tutar) açısından aynısı olacaktır.

İade faturasının açık ya da kapalı kesilmesi durumu satıcı ile müşteri arasındaki ticari ilişkiye bağlıdır.

Metin Taş-Sezgin Özcan

Merhaba , öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Net bir şekilde açıklama yapmışsınız fakat , iade faturasını satın aldıgım şirketin kestiği fatura üzerinden mi yapacağım yoksa kendi faturamdan aynı malı yazıp iade faturasıdır ibaresini kullanıp satın aldığım firmaya o şekilde mi göndereceğim cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

Kendi faturanıza,
"iade faturası" ibaresi yazarak.

Merhaba değerli arkadaşlar

online ticaret yapmaktayım .distribütörlerle anlaşmalıyım ve stoksuz çalışıyorum.
Bana gelen sipariş ödemesini aldıktan sonra ödemeyi distribütör firmaya yapğarak ürünü oradan müşteriye yollama gerekiyor.

Kestiğim faturayı kargoya verirsem extra bir masraf çıkmış olacak .

faturayı email ile distribütöre yollasam onlarda çıktı alıp müşteriye o şekilde verse geçerli olur mu.

Müşteri illede orjinal fatura isterse yollarım tabii.

Şimdiden teşekkürler herkese

Sizin muhasebeciniz yokmu?. Ondan bu konuda yardım almayı düşünmediniz mi?.

Faturayı e mail ile yollayıp arkasından adi posta ile aslını gönderin.

Nizam bey çok teşekkür ederim cevap için.Muhasebicmle bu hafta içi işleme başlayacağım.

aklıma takıldı sordum...distribütör firma benim irsaliyeli fatura emailini fotokopi alacak ve müşterriye o şekilde teslim edecek.
Burada taşıma yasal olur mu yani faturanın fotokopisiyle taşıma ?

Şimdiden tşk

Olmaz. Eğer yolda kontrol olursa faturanın ıslak imzalı ve mühürlü olmayan kopyası geçerli kabul edilmez.

peki sonucu ne olur ? bir caza gelir mi yada ürünemi el koyarlar ?kargo firmasını kontrol ediyorlar mı ki çok sık ?

saygılarımla

Konu başlığı uygun olduğu için yazıyorum.
-Mükellefimin şube işyerinde çalışan elemanı şehir dışından arayan bir işletme, işyerinin adını adresini elemandan temin edip ürünü irsaliyeyle(irs tarihi 04/06/13) kargo edip gönderiyor. bilahare faturasını(ft tarihi:20/06/13) gönderiyor. telefonda görüştüğü elemanın satın alma yetkisi yok. peşi sıra firmayı arayıp ft bedelinin ödenmesini istiyor. firma bu aşamada durumdan haberdar oluyor.elemanın ifadesi alınıyor. fatura tarihi üzerinden 8 günlük itiraz süresi geçmiş durumda. ancak karşı tarafın ticari ahlaka sığmayacak bi yöntemle çalışan elemandan firmanın ünvanı ve adres bilgilerini alarak ürün göndermesine ne şekilde itiraz edelim?

- faturasını malı ile birlikte kargoya mı verelim?
-yoksa iade ft mı düzenleyelim?

paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İlginç bir durum,
merak ettiğim bu bir dolandırıcılık şeklimi ?
Ürün nedir ?
Gerçekten ortada bir ürün var mı?

İlginç bir durum,
merak ettiğim bu bir dolandırıcılık şeklimi ?
Ürün nedir ?
Gerçekten ortada bir ürün var mı?
Başka İlde yerleşik olan bir işletme mükellefim olan işyerini arıyor ve çalışan personele telefonda işyerinin fatura bilgilerini alıp yeni bir ürün göndereceğini söylüyor. elemanda (boşboğazlık yapıp gönder diyor) depo teslimatında farkediliyor ve 8 günlük fatura itirazı süresi geçmiş. malı gönderen ödemeyi yapmasını istiyor. firma sahibi ben böyle bir mal almadım istemedim diyor.

Merhaba, benimde bir sorum olacak.

hizmet faturasının iadesi olurmu ??

e-ticaret yaptığımız bir firma yanlışlıkla bize listeleme hizmet bedeli adı altında fatura kesmiş.

bu faturaya karşı fatura kestim listeleme hizmet bedeli iadesi diye.
yanlız hangi hesaba atmak gerekir bilemedim.

gelen faturayı 760.e-ticaret giderleri hesabına kayıt ediyoruz
karşı faturada 760 ı tersmi çalıştırmalıyım yanlız aynı dönemde olmuyor faturalar onlardan gelen 6.ay bizim kestiğimiz 7.ay ?

doğru olan nedir bilgi verirseniz sevinirim.

Hizmet faturasının iadesi olur tabiiki.

aldığınız hizmet satış pazarlama ile ilgili ise gelen faturayı 760 hesabına işleyebilirsiniz. 760'lı hesabı kullandığınızı düşünerek yazıyorum.

Gelen hizmet faturanız muhasebe kaydı.

320 alacak
760 borç
191 borç

-----------------------------------

tarafınıza ulaşan hizmet faturasına iade faturasını düzenlerken muhasebe kaydı

320 borç
760 alacak
391 alacak

İade keseceğiniz faturanın arkasına tarafınıza ulaşan hizmet faturasının kopyasını ekleyiniz ve kopya faturanın üzerine iade nedenini belirtiniz.

İyi Günler.