İbraname İşvereni Her Koşulda Aklar mı?

Ynt: İbraname İşvereni Her Koşulda Aklar mı?

Tamam sizi anlıyorum. Ben de diyorum ki "ibraname " dzüenlemek isteğe bağlı değildir.
Mutlaka düzenlenmelidir.
Ha bu herşeyi temizler mi yoksa yeterli olmayabilir mi ? Tartışılan bence budur.

nguroy ' Alıntı:
Tamam sizi anlıyorum. Ben de diyorum ki "ibraname " dzüenlemek isteğe bağlı değildir.
Mutlaka düzenlenmelidir.
Ha bu herşeyi temizler mi yoksa yeterli olmayabilir mi ? Tartışılan bence budur.

Sn.üstadım
İbraname nin içeriği ve işyeri kayıtları ,önceden(ilk başta) dediğim gibi ise bence uyumlu olması halinde yeterli.

Öte yandan,İbraname düzenlenmelidir evet doğru .Düşüncenize katılıyorum , ama bu düzenleme işverenin tek başına yapacağı bir düzenleme olmayıp,işcinin işverene vermesi gereken veya işverence düzenlenen ibraname yi uygun görürse işcinin imzalayabileceği bir metin-belge olacağından,olduğundan,ibraname düzenlenmesi zorunluluğu durumu , işci tarafından inkitaya uğratılabiliyor,neredeyse işcinin isteğine dönüşebiliyor.

Tabi tabi ibraneme imzalamak istemeyen çalışanlar çok oluyor doğru. Ancak bu başka bir konu. Biz uygulamada önce imzayı alıp sonra ödemesini bankaya yapıyoruz.
Tabi çalışanı karşıma alıp oturtuyorum ve bütün prosedürü açıkça anlatıyorum. Bazıları çekiniyor onlara da kendim garanti veriyorum. Tabi önce patrondan onay alınıyor daha sonra bu aşamalar geliyor.

Mutabıkız üstadım.

"Biz uygulamada önce imzayı alıp sonra ödemesini bankaya yapıyoruz" şeklindeki ifadeniz hepimiz için geçerli.

İyi anlaşılması açısından soruyorum ,esasen fesih sonunda duruma göre ,işcinin yasal olarak alacaklı ,bu duruma mukabil işvereninde ödeme yükümü olan ödemelerin ,işciye yapılmasından sonra,işcide konularına göre yapılan ödemeleri uygun görür ise ibraname vermesi-imzalaması gerekmez mi?(tabi sonra işciyi bulabilirsek!...) Neden,çünkü işci önce haklarını alacak ki,başkaca alacağı kalmadığı veya iş ilişkisinden kaynaklanan-doğan borcun ibraname ile sonlandırılması mümkün olabilsin.(şahsen böyle düşünüyorum)
(Bu noktayı düşünürken aklıma tapu işlerigeldi.Parayı ver tapuyu al... gibi)

Şimdi teorik olarak söylediğin doğru. Önce tüm ödemeler yapılacak işçinin hiç alacağı kalmayacak, sonra da ben tüm haklarımı aldım diyecek.
Ancak bu da tek taraflı oluyor bu nedenle sakıncalı sizin de belirttiğiniz gibi.
En güzeli önce hesaplar yapılır , açık ve net olarak tüm alacakları madde madde belirtilir. İşçiye bildirilir. Daha sonra mutabık kalınırsa ver ibrayı al imzalı talimatı denir (yani tapu örneği). En pratik yol budur.

İbraname,aynı zamanda,sözeşmemidir"ibra sözleşmesi"
Katılırmısınız,yada bu durumu nasıl yorumlamalıyız?

Hayır ibraname tek taraflı bir irade beyanıdır. Aynı "taahhütname " gibi . Sözleşmeler her iki tarafa da sorumluluk ve edim yükleyen belgelerdir.

Üstad doğru söylüyorsunuz.
Katkılarınız ile bu konuyuda paylaşarak ,belli bir seviyeye getirmiş olduk.Teşekkür ederiz...

Sanırım bu konunun bu kadar uzamasına ben vesile oldum. Aynen görüşlerinize katılıyorum eksiksiz. bende öncelikle imzasını almak istiyorum ama imzalamaktan kaçınanladaa uğraşmıyorum genel itibariyle imzalamaktan kaçınan oluyor. bizde firma olarak zaten işçinin hakkını yemeden tam ve eksiksiz ödeme yaptığımızdan dolayı (tabi burda firma kendi kayıtlarına güvenerekten ödemelerin tam ve zamanında yapıldığından) ibraname imzalatmakla uğraşmıyoruz. Evet dediğiniz gibi elimizde bulunması gereken bir evrak ama tek başına hiç bir işe yaramayan bir evrak. Ayrıca İbranamesiz bir çok dava kazandık. not: ödemelerin niteliklerini ayrı ayrı belirterek banka kanalıyla ödemek şartıyla. Sonuç olarak ibraname imzalatılması gerekir, tek başına yeterli değildir. tüm bilgilerini aktaran arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

Hazır konu açılmışken :) İşveren işçiyi işten çıkarıyor işçi bölge çalışma müdürlüğüne şikayette bulunuyor ve bölge çalışma memuru incelemeleri sonucunda işverenin işçiye ihbar tazminatı ödemesi gerekiğine karar veriyor ve bunu hem işçiye hemde işverene yazılı olarak tebliğ ediyor. Fakat işveren ihbar tazminatını 2 ay geçmesine rağmen yatırmıyor. Bu durumda işçinin ne yapması gerekir parayı alabilmesi için.

Sn.Müfettişliğin raporu büyük ihtimalle doğrudur,ama bu rapora ,işverenin itiraz edebilme hakkı var.(Tabiki bu olayın sonucu lehine olan işci itiraz etmeyecek)
Tüm ihtimallerin sonucu, malum çözüm yeri Yargı dır.Ama önce Noter den "ihtarname" göndermesini tavsiye edelim derim.davacı olursa sonunda yasal faizi ile birlikte haklıysa işverenden alacak.Yine vermez ise diğer hukuki süreçler çalışacak diye düşümüyorum

Biz yine "ibraname"konusu üzerinden paylaşmaya devam edelim.(amaç paylaşmak ve öğrenmek)
İbraname işci tarafından işverene verilir-teslim ediliir-ibraz olunur bu nokta tartışmasız..Özellikle işcinin tazminat hak ettiği,dolayısıyle işvereninde ödeme yükümünde olduğu, neticede ödediği hallerde, biz bu konuya daha çok dikkat ederiz.
Peki işcinin istifası halinde ibraname gerekmez(gerekmiyecek) mi?

sayın şeref bey çok güzel konuya değindiniz. kesinlikle istifasındada ibraname alınması gerekir diye düşünüyorum. iş sözleşmesi her ne şekilde fesh edilirse edilsin ibranamenin alınması gerektiğini düşünüyorum.

şeref aydemir ' Alıntı:
Biz yine "ibraname"konusu üzerinden paylaşmaya devam edelim.(amaç paylaşmak ve öğrenmek)
İbraname işci tarafından işverene verilir-teslim ediliir-ibraz olunur bu nokta tartışmasız..Özellikle işcinin tazminat hak ettiği,dolayısıyle işvereninde ödeme yükümünde olduğu, neticede ödediği hallerde, biz bu konuya daha çok dikkat ederiz.
Peki işcinin istifası halinde ibraname gerekmez(gerekmiyecek) mi?

İbraname çalışanın bütün haklarını aldığını gösteren bir belgedir..İstifa yada işten çıkarılma olsun farketmez alınması gerekir..

İstifa eden çalışanın da birçok hakkı var. Örneğin izin ücreti, fazla mesai, hafta tatili, prim ikramiye vb gibi olabilir.

Üstadım elbette doğrudur.

Şöylede bir durum olabilir, yani İşverenin de işciden alacağı olamaz mı(olabilir),bu takdirde,müştereken ibralaşamazlar mı?
İbralaşamaz ise İşveren sözleşmeden vaya iş ilşkisinden doğan kendi hakları(alacakları)nı sonradan mı talep ve dava edecek?

Elbette eğer işçi de talep ederse işveren de ibraneme vermelidir. Çünkü daha önce de söylediğim gibi ibraname genelde tek taraflı bir belgedir. Ancak ticari hayatta karşılıklı ibralaşma da yaygın olarak vardır.
Daha çok ticari konularda kullanılır ama işçi işveren ilişkisinde de olabilir.
Bizim ülkemizde alacaklı olan büyük çoğunlukla işçi olduğu, ödemeyi yapan tarafın da işveren olduğu düşünülürse ibranamenin tek taraflı olduğu kabulü daha yaygın olmaktadır.

6098 sayılı BORÇLAR KANUNU- Madde:420
(ceza koşulu ve ibra)
Hizmet sözleşmelerine SADECE işci aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir.
İşcinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması,ibra tarihi itibariyle sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bi aylık sürenin geçmiş bulunması,ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkca belirtilmesi,ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır.Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veye ibraname KESİN OLARAK HÜKÜMSÜZDÜR.
Hakkın gerçek tutarda ödendiğini ihtiva etmeyen ibra sözleşmeleri veya ibra beyanını muhtevi diğer ödeme belgeleri,içerdikleri miktarla sınırlı olarak makbuz hükmündedir.Bu halde dahi,ödemelerin banka aracılığıyla yapılması ZORUNLUDUR.
İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri,destekten yoksun kalanlar ile işcinin diğer yakınlarının isteyebilecekleri dahil,hizmet sözleşmesinden doğan bütün tazminat alacaklarına da UYGULANIR.