İbraname İşvereni Her Koşulda Aklar mı?

Ynt: İbraname İşvereni Her Koşulda Aklar mı?

Hanki hallerda aklar veya aklamazın şartları olmalı,tek kelime ile doğrudan aklar yada aklamaz demek uygun düşmez kanaatindeyim.
Öncelikle,işcinin tasarruf ehliyetine sahip olması,değilse veli yada vasisi nin imzası,işverene işyerinden ayrıldığı tarih den sonra teslim edilmiş olması,içeriğinin ihtilaf doğurmayacak şekilde açık ve kesin ifadeler içermesi,her bir ücret konusu karşılığının miktar içermesi ve bu miktarların işyeri kayıtlarına mutlaka uygun olması,alacağın dava konusu olmuş olması sonucu mahkemenin belirlediği miktar ile orantılı olması,ihtirazı kayıt düşülmemiş olması ,tarafların açık kimlik-işyeri bigilerinin yer alması ve işcinin "yukarıda belirtilen ücret alacağı konularına ilişkin) haklarımı tam olarak aldım başkaca alcağım kalmadığından ............................ltd.şti.işverenliğini ibra ediyorum demesi ile tüm bu hususların belirtilmiş olması ve sözkonusu bilgilerin gerçeği yansıtması halinde, bu belge"ibraname"nin, verildiği o işvereni iddia olunan konularda aklayacağını(yani işcinin işverenden ücrete ilişki alacağının kalmadığını) söylemek mümkündür,kanaatindeyim.

şeref aydemir ' Alıntı:
Hanki hallerda aklar veya aklamazın şartları olmalı,tek kelime ile doğrudan aklar yada aklamaz demek uygun düşmez kanaatindeyim.
Öncelikle,işcinin tasarruf ehliyetine sahip olması,değilse veli yada vasisi nin imzası,işverene işyerinden ayrıldığı tarih den sonra teslim edilmiş olması,içeriğinin ihtilaf doğurmayacak şekilde açık ve kesin ifadeler içermesi,her bir ücret konusu karşılığının miktar içermesi ve bu miktarların işyeri kayıtlarına mutlaka uygun olması,alacağın dava konusu olmuş olması sonucu mahkemenin belirlediği miktar ile orantılı olması,ihtirazı kayıt düşülmemiş olması ,tarafların açık kimlik-işyeri bigilerinin yer alması ve işcinin "yukarıda belirtilen ücret alacağı konularına ilişkin) haklarımı tam olarak aldım başkaca alcağım kalmadığından ............................ltd.şti.işverenliğini ibra ediyorum demesi ile tüm bu hususların belirtilmiş olması ve sözkonusu bilgilerin gerçeği yansıtması halinde, bu belge"ibraname"nin, verildiği o işvereni iddia olunan konularda aklayacağını(yani işcinin işverenden ücrete ilişki alacağının kalmadığını) söylemek mümkündür,kanaatindeyim.

Saygı değer meslekdaşlarımız BU KONU MALUM UYGULAMALARDA ZİYADESİYLE BAŞ AĞRITAN bir konudur.Mümkünse konuyu açarak ,bilgilerimizi zenginleştirmek dolayısıyle daha fazlasını öğrenmek amacıyle ,daha fazla bilgi ve mümkünse "İBRANAME"örneği verebilirmiyiz.

şeref aydemir ' Alıntı:
şeref aydemir ' Alıntı:

Saygı değer meslekdaşlarımız BU KONU MALUM UYGULAMALARDA ZİYADESİYLE BAŞ AĞRITAN bir konudur.Mümkünse konuyu açarak ,bilgilerimizi zenginleştirmek dolayısıyle daha fazlasını öğrenmek amacıyle ,daha fazla bilgi ve mümkünse "İBRANAME"örneği verebilirmiyiz.
İBRANAME
.............. personeli olarak çalıştığım .......................................... işverenliğinde, ..../....../........ tarihinden itibaren çalışmaktayken,(....../....../...... tarihinde vermiş olduğum istifa dilekçem ile iş sözleşmesi tarafımdan fesh edilmiştir) yada (işveren şirketin fesih bildirimi ile .../..../....... tarihinde iş aktim fesh edilmiştir). Çalıştığım süreye ait aylık çalışma ücretlerim, zorunlu nedenlerle yapılmış fazla mesailerim, tatil yaparak istirahat ettiğim Pazar-haftasonu tatil ücretlerimi tahsil ettim. Resmi tatil ve genel tatil dini bayram izin haklarımı kullandım, ücretlerimi bir iş karşılığı olmaksızın tahsil ettim. İmzalarımın bulunduğu ve banka hesabıma yapılmış bordroya uygun ödemelerin içeriğinin doğruluğunu kabul ve beyan eder, işvereni ibra ederim. ..../....../.....
*parantez içindeki bölüm feshin şekline göre düzenlenecek

Yalnız bir not düşmek isterim ibraneme imzalatmak herşeyi halletmiş sayılmaz. eğer hesaplamalaarda eksik ödemelerde sorun varsa ayrıca işçi dava açıp delillendirebiliyorsa hiç bir önemi yok ibranamenin. ayrıca şu da varki eğer işçinin tüm haklarını tam ve doğru bir şekilde banka kanalıyla ödemelerin niteliklerinide belirtil şekilde yapılmışsa ibraname imzalasada olur imzalamasada olur.

''yıllık ücretli izinlerimi kullandım'' yada "kalan yıllık ücretli izin paramı aldım" kısmını unutmuşum araya bi yerlere sıkıştırmak gerek.

Peki birşey aklıma geldi.
İşçi ibraname imzalarken detay yazmadı. Ancak tüm alacaklarını da aldı. Hepsi belgeli. Bu durumda hala almadım diyebilirmi . Ben ibranameye yazmamıştım örneğin kullanmadığım izin ücretlerini bunları da istiyorum derse. Bu davayı kazanır mı?

sn.üstadım
Malum "ibraname" düzenleme konusuna ilişkin , İş Yasası nda hüküm yok,ancak işcinin iddiasına ilişkin kayıtlar tam ise bu takdirde bu davanın, işci lehine sonuçlanmasının mümkün olmadığı kanaatindeyim

sn.nguroy un sorusuna benzer soru ile devam edelim.

a.İşci ,A4 kağıda el yazısı ile aldıklarını nevi ve miktar olarak ( işyeri kayıtlarına uygun)yazdı işverene verdi yeterli olmaz mı?
b.İbranamenin düzenlenmesinde şekil şartı varmıdır?

şeref aydemir ' Alıntı:
sn.üstadım
Malum "ibraname" düzenleme konusuna ilişkin , İş Yasası nda hüküm yok,ancak işcinin iddiasına ilişkin kayıtlar tam ise bu takdirde bu davanın, işci lehine sonuçlanmasının mümkün olmadığı kanaatindeyim

kesinlikle katılıyorum. eğer işyeri kayıtları tam ise ve ödemeleri özellikle banka yolu ile yapılmış ödemenin nitelikleri belirtilmiş ise ibranamenin veyahut iddanın pek bir hükmü olmayacaktır.
Ayrıca ibranamenin şekli yok kanun açısından. yazabildiğimiz kadar en ince detayına kadar yazıyoruz fakat eğer o bahsi geçen ücret ödenmemişse işçi imzalamış imzalamamış pek bi önemi yok. çünkü mahkemeler işçi tarafında işçi ben bilmiyordum ne yazdığını veya bana imzala dediler imzaladım sonra ödeyecez dediler aama ödemediler gibi bir tabir kullandığı an bitti. anlayacağınız eğer bahse geçen ücretler ödenmemişse ibraname geçersiz sayılıyor. bizde firmamızda artık ibraname imzalatmayı bıraktık nede olsa tüm ödemeleri banka kanalıyla yaptığımız için ( her ödeme ayrı ayrı belirtmek şartıyla tazminat: 5.000 ihbar: 1000 yıllık ücretli izin : 5000 vsr. ) sorun olmuyor.

Hukuki iş ilişkisinin başlangıcı itibariyle,sözleşmeden,kanundan,yazılı olmasada reel uygulamadan doğan, bu çerçevede işcinin alacak konumunda olduğu, buna mukabil işvereninde ödeme yükümünde olması sonucu(buraya kadar tersindende okunabilir)tüm ödemeler noksansız, usulüne uygun olarak işletme kayıtları gerçeği aynen yansıtıyor(kanıtlıyor) İSE,ibraname yi işcinin işverene vermesi, diğer ifadeyle işverenin işciden talep etmesi,yada düzenlemesine GEREK YOK diyeceğim AMA İLERİDE İŞCİ-İŞVEREN İLİŞİSİ ÇERÇEVESİNDE HERHANKİ BİR İHTİLAF- DAVA KONUSU OLMASI HALİNDE, İBRANAME OLSA İDİ , BU DAVA DA KARAR İŞVERENİN LEHİNE OLURDU,OLABİLİRDİ,OLACAKTI gibi durumlar gündeme gelebilir diye endişe ediyorum,bu nedenle şimdilik ihtiyatlı olalım,
İsterseniz bundan sonra bu durumu tartışalım(diye düşünüyorum,haksızmıyım?)

(Düzenlenmesi halinde ,gerçeği yansıtması,doğrulaması açısından bilinen hususlara riayet edilmesi gerekir.)

Evet aynen böyle. Zaten bende bunları biraz daha açabilmek için bu soruyu sordum.
Demek ki önemli olan ödemelerin tam yapılması ve usule uygun olmasıdır. İbraname sadece kolaylaştırıcı bir araçtır. Bir sağlama alma belgesidir.

İşyeri kayıtları usülüne uygun ve tam olsada,tüm ihtimaller sonucu işcinin "ibraname"vermesinin-işverenin almasının-düzenlenmesinin ,ağırlıklı düşüncem uygun olacağı yönündedir.(biz uygulamaya devam ediyoruz)

Çalışanın da bu ödemelerden mutabık olduğunu göstermesi açısından bence de alınması gereken bir belgedir..

şeref aydemir ' Alıntı:

a.İşci ,A4 kağıda el yazısı ile aldıklarını nevi ve miktar olarak ( işyeri kayıtlarına uygun)yazdı işverene verdi yeterli olmaz mı?

Sn. Aydemir, ibranamenin kimin yazdığından ziyade içeriğinin önemli olduğunu düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla ibranamede şekil şartı yok.Ancak geçerli olabilmesi için çalışana yapılan/yapılacak olan ödemelerin ayrıntılı olarak
yazılması gerekir..

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Çalışanın da bu ödemelerden mutabık olduğunu göstermesi açısından bence de alınması gereken bir belgedir..

şeref aydemir ' Alıntı:

Sn. Aydemir, ibranamenin kimin yazdığından ziyade içeriğinin önemli olduğunu düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla ibranamede şekil şartı yok.Ancak geçerli olabilmesi için çalışana yapılan/yapılacak olan ödemelerin ayrıntılı olarak
yazılması gerekir..
ELBETTE.(zaten bu durumları önceden ifade etmiştik)

Selamlar
İbraname işvereni aklar mı?
Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur.Evet bu belge kanunun istediği bir belgedir ve olmazsa olmazlar arasındadır,ama tek başına yeterli değildir.Çünkü karşımızda olayı yorumlayacak değerlendirecek ve kararı verecek bir memur vardır ve kararını etkileyecek bir çok faktör devreye mutlaka girecektir.Hatta ibraname olmadan da işveren lehine sonuçlanan kararlar olmuştur.
Yukarıda bahsettiğiniz ibraname şablonunun bile işçi tarafından elle yazılması istenmektedir. Çünkü matbu bir forma sadece imzanın atılmış olması da aleyhte yorumlanmaktadır.(sanki elle yazılsa mecburiyet ortadan kaldırılacakmış gibi) İşçinin imzalamaya mecbur bırakılması, veya asgari ücretten değilde gerçek ücretinden sigortanın yatırılmasını istediği halde işten çıkarılma korkusuyla mecburen razı geldiği ve bordroları imzaladığı vb.düşüncelerle işveren zaten memurun karşısına 1-0 yenik çıkmaktadır.
Netice de tarafların ifadeleri ve ibranameyi haklı çıkaracak diğer belgelerle, ,ibraname daha inandırıcı ve sağlam hale gelir.
tek başına yeterli değildir fakat hepsiyle birleştirilince karar aşamasında önemli ve lüzumlu bir belgedir diyebilirim.
Saygılar

Memur dediğiniz sanırım " Hakim" Yoksa Bölge Çalışmanın herhangi bir yaptırım gücü yoktur.

Sn.nguroy
"memur"hakim olsa gerek...

Sn.Two......"tek başına yeterli değildir fakat hepsiyle birleştirilince karar aşamasında önemli ve lüzumlu bir belgedir.".....düşüncenize(şahsen) katılıyorum.

sn.meslekdaşlarımız
Bu nedenle, işyeri kayıtları usulüne uygun ve tam olsada,bu düzenlemeye işyerinde devam edilmesinin faydalı olacağı kanaati oluşabilecek mi?
(Görüşü olan var ise lütfen paylaşalım dolayısıyle konuyu sonuçlandırmış olalım)

İbraname alınması hakkında olumsuz tespit yapmıyoruz. Elbette temel ve ilk şart olarak işyerinden ayrılan herkesden mutlaka "ibraname" alınmalıdır. Bu konuda hiç bir tartışma yoktur.
Burda tartışılan konu "ibraname" hereşeyi karşılarmı ? sorusudur.
Yerine ve zamana göre yeterli olmayabilir . Ancak mutlaka ön şart olarak alınmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
İbraname alınması hakkında olumsuz tespit yapmıyoruz. Elbette temel ve ilk şart olarak işyerinden ayrılan herkesden mutlaka "ibraname" alınmalıdır. Bu konuda hiç bir tartışma yoktur.
Burda tartışılan konu "ibraname" hereşeyi karşılarmı ? sorusudur.
Yerine ve zamana göre yeterli olmayabilir . Ancak mutlaka ön şart olarak alınmalıdır.

Sn.Nguroy
Eğer soru bu ise en başta (bu soruya) içerik ve işyeri kayıtları yönünden cevap vermiştim,bilmem katılırmısınız?

Sn.Balmı"...bizde firmamızda artık ibraname imzalatmayı bıraktık" demişti,bu süreç oradan bu noktaya gelmiş oldu.

(ben de ağırlıklı olarak ibraname düzenlenmeli dedim zaten,bir yandanda tartışalım ki farklı görüşü olan var ise öğrenmiş oluruz diye düşündüm)