İkale Söz. Hk.

sedat2241

Katkı Sunan Üye
merhabalar
Bir personelimiz ile ikale sözleşmesi imzaladık ve anlaşarak işten çıkarttık kıdem ve ihbar harici bir miktar ücret verdik kendisine. Bu sözleşmeden doğan vergi boyutumuz nedir? Neler yapmamız gerekli acaba daha önce bu şekilde işlem yapan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkü ederim iyi akşamlar

merhaba,
normal olarak hesaplanan tazminat tutarını aşan bir ödeme yapılırsa, aşan bu kısım ücret olarak vergilendirilmelidir. eskiden ikale sözleşmesi ile ödenen tüm tutar vergilendirilir yaklaşımı hakimken son zamanda ki görüşlerde ne olursa olsun kıdem tazminatına denk gelen kısmın buna has oldugu kabul edilmektedir.
iyi çalışmalar.

Üstadım teşekkür ederim.
O halde verdiğimi ikale bedeli Kıdem tazminatını aşmadığı için herhangi bir vergilendirme yapmıyorum değil mi? Yanlış anlamamak adına soruyorum.
yardımlarınız için teşekkür ederim.

merhaba,
normal olarak hesaplanan tazminat tutarını aşan bir ödeme yapılırsa, aşan bu kısım ücret olarak vergilendirilmelidir. eskiden ikale sözleşmesi ile ödenen tüm tutar vergilendirilir yaklaşımı hakimken son zamanda ki görüşlerde ne olursa olsun kıdem tazminatına denk gelen kısmın buna has oldugu kabul edilmektedir.
iyi çalışmalar.

Bu görüşünüzün dayanağı nedir? Bunu destekleyen , bir özelge veya mahkeme kararı varmıdır? Varsa paylaşırsanız seviniriz.