İki İşyerinde

Mrb, taşeron firmada calismakta iken, kamu kuruluşunda kadroya geçtim, geçiş sırasında sendikamızın cikis işlemlerini biz halledeceğiz söyleminden dolayı kadrolu işimize başladık, 1,5 yıldır kadrolu çalışmaktayım, yeni öğrendim ki , şirket tarafından çıkışımız verilmediği gibi, maaşın da yatmış olduğunu farkettim. Yanlız maaş kartında otomotik ödemelerinde bulunduğu ve kartın da eşimden olmasi nedeniyle yatan para hemen hemen hepsi harcanmış, bu nedenle ben ne gibi sorun yaşarım, bana ne gibi yaptırımı olur, kurumun, ( çalıştığım şirket zaten kurum içinde çalıştırıyordu beni ihaleden ) bilgi verirseniz sevinirim,

Kamu kuruluşuna geçtiğiniz vakit yeniden girişiniz bu kuruluş tarafından yapılırken aktif sigortalılığınızın sonlandırılması yani özel sektör olan taşeron işverenliğinden çıkışınızın yapılması yani SGK na bildirilmesi gerekirdi ancak bu işlem yapılmadığı gibi kamu kuruluşunda SGK girişinizi yapan departmanda sizi uyarmadığından her iki taraftada aktif sigortalı yani çalışan gözükmüşsünüz.Taşeronda çalışırken çalışmanız sonlandırılmadan kamu kuruluşunda çalışmanın/çalıştırılmanın istisnası var mı bilmiyorum ama sanırım yok(bilen varsa söylesin)
Gelelim taşerondan ücret/maaş ödenmesi konusuna;
1.bu durum hatalı ise(ki hatalı)bunun esas sorumlusu öncelikle taşeron firma
2.çalışmayan/çalıştıramadığı işçiye ücret ödemişse üstelik aylarca ödemişse bu hata yine bu firmanın
3.bu taşeronun kasıtlı olmayıp, sizin çıkışınızı yapmamasının başka bir nedeni olabilir mi bilmiyorum ama sehven işini hiizmetini gördüğü kamu kuruluşu dışında başka yerlerden iş alıp sizi de mesleğinize bağlı olarak oralarda gösterip maaş Ödemiş olabilir!..
4.bu durumunuza istinaden;
a.taşeron firmanın derhal çıkışınızı vermesidir(bunun için herhangi bir beyan dilekçe vs.vermeyiniz)
b.sanırım ödediklerini talep edemezler,zira suçlu durumdalar
c.çalıştığınız kurum soruşturma açabilir,açsa da sanırım sizi kusurlu bulmaz/bulamaz çünkü SGK çıkışını yapmak taşeronun görevi,bu olayda doğrudan kusurunuz yok,sizin hatanız ücret adı altında yapılan ödemeleri farkedip karşı tarafı bilgilendirmemek(kart eşimdeydi vs.pek kabül görmez)
düşüncesindeyim.

Son düzenleme: