İkinci El Araçlarda Kdv?

Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
15
İkinci el ticari araçları sattığımız zaman kdv oranı %18 olduğunu biliyorum. Ama bu ticari araç sıfır değil ikinci el aldığımızda eğer vergi mükellefi olmayan birisinden aldığımda herhangi bir kdv ödemeden noter satış sözleşmesi ile kayıtlarımıza sokuyoruz. Bu ticari aracı aldığımızda kdv ödemediğimiz için sattığımızda bu aracı binek araç olarak düşünebilirmiyiz ? yani % 1 kdv ile faturasını kesip satabilirmiyiz. Bu şekilde kanunda bir müsade olduğunu bilen bir üstadım var ise cevap verirse sevinirim.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,860
Konum
ADANA
Ynt: İkinci el araçlarda kdv?

% 1 kdv ile satış sadece binek otoları içindir. Ticari aracı % 18 kdv ile satacaksınız. Alışında ise vergi mükellefi olmayan kişiden alındığı için kdv ödenmemesi yasa gereğidir.
Selamlar,
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: İkinci el araçlarda kdv?

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 28
Kapsam
(3505 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle değişen madde) Katma değer vergisi oranı, vergiye tabi her bir işlem için % 10'dur. Bakanlar Kurulu bu oranı, dört katına kadar artırmaya, % 1'e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir.(*)

Güncel KDV oranları ve listeler için tıklayınız...


Nispet:
(*) Madde 28 _ (Değişmeden önceki şekli) (3316 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen madde) Katma Değer Vergisinin nispeti vergiye tabi her işlem için % 10'dur. (87/12469 sayılı B.K.K. ile % 1, % 3, % 5, % 8, % 15) Bakanlar Kurulu bu nispeti,
1. % 15'e kadar artırmaya, % 5'e kadar indirmeye, bu nispetler dahilinde muhtelif mal ve hizmetler için farklı vergi nispetleri tespit etmeye,
2. Temel gıda maddeleri, tarım ürünleri ve 10/6/1985 tarihli ve 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanununa göre finansal kiralamaya konu olan malların teslimi ile bu malların kiralanması işlemleri için ayrı ayrı veya bir arada "0" (sıfır)'a kadar indirmeye veya kanuni haddine çıkarmaya,
Yetkilidir.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar Kurulunca tespit edilir.

_________________________________________________

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARINA İLİŞKİN 2002/4480
SAYILI B.K.K EKİ KARAR KAPSAMINDAKİ
ORAN VE LİSTELER
(Yürürlük Tarihi 01/08/2002)
1- Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları:

a- Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, %18

b- (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1

c- (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8

olarak tespit edilmiştir.

(I) SAYILI LİSTE

1- Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane,
................
8- Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız ?kullanılmış? olanlar,
?Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil). [(Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler, vb., motorlu karavanlar, elektrik, gaz, güneş enerjili vb. motorlu taşıtlar, ?8703.10.11.00.00 özellikle kar üzerinde hareket etmek için dizayn edilmiş sıkıştırma ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu olanlar (dizel veya yarı dizel) veya kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlu taşıtlar?, ?8703.10.18.00.00 diğerleri?] [Ambulanslar, mahkum taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar hariç. ]

........
Bu listenin 8 inci sırasında yer alan ?kullanılmış? deyimi, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa göre özel tüketim vergisine tabi olmayan taşıtları ifade eder.

....................
_________________________________________________

Tebliğ
Gümrük Müsteşarlığından:
Gümrük Genel Tebliği
(Tarife-Sınıflandırma Kararları)
(Seri No: 8)


Amaç
Madde 1 ? Bu Tebliğin amacı, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin yeknesak olarak uygulanmasının temini için bazı eşyaların Türk Gümrük Tarife Cetvelinde sınıflandırılmasına ilişkin Gümrük Müsteşarlığı?nın Sınıflandırma Kararlarının duyurulmasıdır.
Kapsam
Madde 2 ? Bu Tebliğ, Gümrük Müsteşarlığının Sınıflandırma Kararlarını (EK) kapsar.

Tanımlar
Madde 3 ? Bu Tebliğin uygulanmasında;

Türk Gümrük Tarife Cetveli: Bakanlar Kurulunca kabul edilen Türk Gümrük Tarife Cetvelini,

GYK: Tarifenin Yorumuna ilişkin Genel Kuralları

ifade eder.
Madde 4 ? Bu Tebliğ eki sınıflandırma kararlarına uymayan Bağlayıcı Tarife Bilgileri 4458 sayılı Gümrük Kanununun 9 uncu maddesinin 5 inci fıkrası gereğince, bu Tebliğin yayımı tarihinde geçerliliğini yitirir.

Hukuki Dayanak
Madde 5 ? Bu Tebliğ 4458 Sayılı Gümrük Kanununun 10 uncu maddesi uyarınca düzenlenmiştir.

Yürürlük
Madde 6 ? Bu Tebliğ, 21/7/2005 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürürlükten Kaldırılan Hükümler
Madde 7 ? Gümrük Genel Tebliğleri (Tarife-Sınıflandırma Kararları) (Seri No: 5, 6 ve 7) bu Tebliğin yayımı tarihinde geçerliliğini yitirir.

Yürütme
Madde 8 ? Bu Tebliğ hükümlerini Gümrük Müsteşarlığı?nın bağlı olduğu Bakan yürütür.
EK


Eşyanın Tanımı
Tarife Pozisyonu ve Sınıflandırmanın Gerekçesi

1+1 koltuklu, şöfor ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örn. yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (En arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıt
87.03

GYK 1 ve 6.​

1+1 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, kargo kısmında araçların yolcu bölümlerinde bulunan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler) bulunmayan, iki yan panel boyunca arka camları bulunan (En arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın) veya bulunmayan, ) veya bulunmayan; şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunan kapalı kasa motorlu taşıt.
87.04GYK 1 ve 6​
1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örn. yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (En arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıt
87.03GYK 1 ve 6​


_________________________________________________


Ticari veya hususi ayırımı yapılmamış.
Benzer bir başlık...
 
Üyelik
26 Ara 2006
Mesajlar
38
Konum
İstanbul
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

Arkadaşlar kolay gelsin,

Benim sorunum biraz farklı binek otomobillerde KDV oranı %1 bunu biliyorum ama Binek otomobili nasıl ayırıcaz? Bizim tekel bayi işimizde kullandığımız Transporter 1.9 TDI Kamyonet diyor (Hususi araç) ... Biz şimdi işyerimizi kapatıyoruz ve aracımızı satmıyoruz kendi kendimize fatura edicez KDV oranı %1 mi %18 mi ?
 
Üyelik
26 Ara 2006
Mesajlar
38
Konum
İstanbul
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

189 Danışma servisine sonunda ulaşabildim ve cinsi Kamyonet olduğu için KDV oranının %18 olduğunu söylediler, bu sayede bunuda öğrenmiş olduk...

İyi çalışmalar,
Mustafa ÖZİLİK
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 30. maddesinin (b) bendi hükmüne göre; faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, işletmelere ait binek otomobillerin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi, mükelleflerin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilememektedir. İndirim konusu yapılamayan bu katma değer vergisi gelir veya kurumlar vergisine tabi matrahlar belirlenirken maliyet olarak ya da gider olarak dikkate alınmaktadır.

Öte yandan, söz konusu binek otomobillerinin tekrar satışı halinde, satış bedeli üzerinden % 1 oranında katma değer vergisi uygulanmaktadır. Başka bir deyişle, "kullanılmış" binek otomobillerinin (ve bu kapsamda sayılan diğer taşıtların) satışında uygulanan katma değer vergisi oranı % 1'dir.

Ancak, Katma Değer Vergisi Kanunu'na ekli listelerde belirtilen mal ve hizmetler ve diğer bazı mal ve hizmetler için uygulanacak Katma Değer Vergisi oranları hakkında 30.12.2007 tarih ve 26742 sayılı Resmi Gazete'de 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayımlanmıştır. Bu Bakanlar Kurulu Kararı ile daha önce çok sayıda Kararname ile binek otomobillerinin alımında yüklendikleri katma değer vergisini indirme hakkı bulunan mükelleflerin bu araçları kullanılmış olarak satışlarında KDV oranı % 1'den % 18' e yükseltilmiştir. Dolayısıyla, araç kiralama faaliyetinde bulunan kişi ya da kurumların 31.12.2007 tarihinden itibaren (31.12.2007 tarihinde yapılanlar dahil), kiralamaya konu bu binek otomobillerini satmaları halinde % 1 değil, % 18 oranında katma değer vergisi uygulanacaktır. Bu vergiyi indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin satışlarında ise % 1 oranı devam etmektedir.

Yapılan bu düzenleme ile; araç kiralama şirketlerinin kiralamak üzere satın alıp aradan kısa bir süre geçtikten sonra bu binek otomobillerini tekrar satmaları şeklinde yapılan kötü uygulamalara ve haksız rekabete son verilmek istenmiştir. Ancak bu düzeltme tepki şeklinde olmuş ve sektörde doğru çalışanları da cezalandırmaya dönüşmüştür. Belki konunun bu yönüyle tekrar gözden geçirilmesinde ve bu tür taşıtların belli bir süre sonra satılması halinde düşük oranlı katma değer vergisi uygulamasına devam edilmesinde yarar olabilir.
Dünya Gazetesi
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

SAYI : B.07.1.GİB.4.35.17.01/KDV:02-1508
KONU : Binek Otomobilde KDV

İlgi: 08/01/2008 tarihli e-mail yoluyla verilen dilekçeniz.

Başkanlığımıza hitaben verilen ilgide kayıtlı dilekçeniz tetkik edilmiştir.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun ?Vergi İndirimi? başlıklı (29/1-a) maddesinde; ?mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirebilecekleri? hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü?nce çıkarılan 29/03/2004 tarih ve 10 No.lu Katma Değer Vergisi Sirküleri?nin ?B. İndirim Uygulaması? başlıklı bölümünde; ?Fabrika çıkışı kapalı kasa kamyonet olarak imal edilen motorlu araçlar, 87.04 tarife pozisyonunda belirtilen ?eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar? kapsamına girmektedir. Bu araçların iktisabında yüklenilen katma değer vergisi genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılabilecektir.? açıklamasına yer verilmiştir.

Anılan Kanunun 30 uncu maddesinin (b) bendinde; ?faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin indirilemeyeceği?

Açıklanmıştır.

Buna göre faaliyetleri tamamen veya kısmen binek otomobilleri kiralaması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların dışındaki mükellefler tarafından iktisap edilen araçlar nedeniyle ödenen katma değer vergisi, satın alınan aracın ruhsatında yer alan ticari ya da hususi ibaresi esas alınmaksızın aracın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu belirlenerek 87.04 tarife pozisyonunda yer alan eşya taşımaya mahsus araçlardan olması halinde indirim konusu yapılabilecektir.

Aracın Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonundaki insan taşımaya mahsus araçlardan olması halinde ise ödenen katma değer vergisinin indirimi mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.


M. Yavuz ÖNER

Mükellef Hizmetleri KDV ve

Diğer Vergiler Grup Müdür V.
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

6 Nisan 2008 PAZAR
Resmî Gazete
Sayı : 26839

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2008/13426

24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Kararnameye ektir.

Ekli ?Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar?ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 26/3/2008 tarihli ve 29838 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu?nca 31/3/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.
MAL VE HİZMETLERE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ

ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KARARMADDE 1 ? 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Kararnamenin eki II sayılı listenin ?B) DİĞER MAL VE HİZMETLER? bölümüne aşağıdaki 29 uncu sıra eklenmiştir.

?29- 18/12/2007 tarihli ve 2007/13007 sayılı Kararnamenin eki İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin;

84.29.52.10.00.00
Paletli ekskavatörler (kulesi 360 derece dönebilen)

84.29.52.90.00.11
Lastik tekerlekli olanlar (kulesi 360 derece dönebilen makina ve cihazlar)

84.29.59.00.10.11
Beko loder

84.47
Örgü makinaları, dikiş-trikotaj makinaları ve gipe edilmiş iplik, tül, dantela, işleme, şeritçi ve kaytancı eşyası veya file imaline mahsus makina ve cihazlar ve püskül, ponpon makina ve cihazları

84.52.10
Ev tipi dikiş makinaları

84.52.21.00.00.00
Otomatik üniteler (diğer dikiş makinaları)

84.52.29.00.00.00
Diğerleri (diğer dikiş makinaları)

84.58
Metal işlemeye mahsus torna tezgahları (tornalama merkezleri dahil)

84.59
Metalleri talaş kaldırmak suretiyle delmeye, raybalamaya, frezelemeye, diş açmaya veya vida yuvası açmaya mahsus takım tezgahları (kızaklı işlem üniteleri dahil) [84.58 pozisyonundaki torna tezgahlan (tornalama merkezleri dahil) hariç]


gümrük tarife istatistik pozisyon numaralarında yer alan mallar?

MADDE 2 ? Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanır.

MADDE 3 ? Bu Karar yayımını izleyen gün yürürlüğe girer.

MADDE 4 ? Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

_________________________________________________

Pazar günü bile tatil yok:)
 
Üyelik
29 Haz 2005
Mesajlar
20
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

İyi gunler;
Uygulama nasıl olacak 01.01.2008 den itibaren satılan 2.el araçları ilgilendiriyormu yoksa yürürlük tarihi itibaren mi 2 yıllık araçlar a % 1 olacak.

tşk
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,702
Konum
İSTANBUL
İkinci El Binek Otomobillerde Kdv

İKİNCİ EL BİNEK OTOMOBİLLERİN SATIŞINDA UYGULANACAK KDV ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

8 Nisan 2008

Talha APAK

Öğretim Görevlisi

Yeminli Mali Müşavir

t.apak@apakymm.com

t.apak@superonline.comİKİNCİ EL BİNEK OTOMOBİLLERİN SATIŞINDA UYGULANACAK KDV ORANLARINDA

DEĞİŞİKLİK YAPILDI3065 Sayılı Katma Değer Vergisi kanunu?nun 28?inci maddesine göre, Oran aşağıdaki şekilde düzenlenmiş bulunmaktadır.Katma değer vergisi oranı, vergiye tabi her bir işlem için % 10' dur. Bakanlar Kurulu bu oranı, dört katına kadar artırmaya, % 1' e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidirAyrıca;3065 Sayılı Katma Değer Vergisi kanunu?nun 30?uncu maddesine göre, İndirilemeyecek Katma Değere Vergisi aşağıdaki şekilde düzenlenmiş bulunmaktadır.Aşağıdaki vergiler mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez;a) Vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan katma değer vergisi,b) Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi,c) Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi,d) Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi.İkinci El Binek Otomobillerin Satışında Uygulanan Önceki Düzenleme;30 Aralık 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KDV oranlarında yeni düzenlemeler yapılmış bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, % 1 ve % 8 oranında vergilenen mal ve hizmetlerin yer aldığı listelerde yapılan değişiklikleri kapsamaktadır. Buna göre; ikinci el binek otomobillerin satışında uygulanacak KDV oranı ile ilgili aşağıdaki düzenleme yapılmıştı.Binek otomobillerinin alımında yüklenilen Katma Değer Vergisini indirim konusu yapanlarda % 18, Katma Değer Vergisini indirim konusu yapamayanlarda % 1 oranı uygulanmaktadır.Öte yandan KDV Kanununun 30/b maddesine göre, binek otomobili kiralayan veya işleten firmalar hariç olmak üzere, işletmelerin sıfır veya kullanılmış binek otomobili alımında ödedikleri KDV indirim konusu yapılamamaktadır. Buna göre otomobil kiralama (rent-a-car) şirketleri, gerçek usulde vergilendirilen taksi işletmeleri ve sürücü kursları, otomobil alımında ödedikleri KDV? yi indirim konusu yapabilmekte, diğer mükellefler ise indirim konusu yapamadıkları Katma Değer Vergisini, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider veya maliyet yazabilmektedir.2007/13033 sayılı Kararname eki (I) sayılı listenin 9. sırasının sonuna eklenen parentez içi hükümle, KDV Kanununun 30/b maddesine göre binek otomobillerinin alımında yüklendiği KDV? yi indirim konusu hakkı bulunan otomobil kiralama şirketleri, gerçek usulde vergilendirilen taksi işletmeleri ve sürücü kurslarının, ilgili kararın yayım tarihi olan 30 Aralık 2007 tarihini izleyen 31 Aralık 2007 tarihinden geçerli olmak üzere ellerindeki kullanılmış binek otomobillerini satarken KDV?yi % 18 oranında hesaplamaları öngörülmüştür. Otomobil alımında yüklendiği vergiyi indirme hakkı bulunmayan işletmeler ise, aktifinde kayıtlı binek otomobillerini satarken % 1 oranında KDV uygulayacaklardır.İkinci El Binek Otomobillerin Satışında Uygulanan Yeni Düzenleme;6 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2008/13426 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile çeşitli konularda uygulanacak KDV oranları hakkında yeni düzenlemeler yapılmıştır. İlgili kararnamenin 2?nci maddesi ile, ikinci el binek otomobillerin satışında uygulanan yeni KDV oranı 7 Nisan 2008 tarihinden geçerli olmak üzere aşağıdaki şekilde düzenlenerek yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.Madde 2 - Katma Değer Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin (b) bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanır.Değerlendirme ve Sonuç;30 Aralık 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile KDV oranlarında bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu düzenlemeler, % 1 ve % 8 oranında vergilenen mal ve hizmetlerin yer aldığı listelerde yapılan değişiklikleri kapsamakta olup, ilgili kararname ile ikinci el binek otomobillerin satışında uygulanacak KDV oranı ile ilgili olarak; Katma Değer Vergisini indirim konusu yapanlarda % 18, Katma Değer Vergisini indirim konusu yapamayanlarda % 1 oranı uygulanmakta idi.6 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2008/13426 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile çeşitli konularda uygulanacak KDV oranlarında yeni düzenlemeler yapılmış olup, bu düzenleme ile KDV Kanununun 30?uncu maddesinin (b) bendine göre, alımında yüklenilen katma değer vergisini indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 katma değer vergisi oranı uygulanacaktır.Önceki düzenlemelerde, binek otomobil alımında KDV indirim hakkı bulunmayan işletmeler aktiflerinde kayıtlı binek otomobillerini sattıklarında %1 KDV oranı uygulamasına devam edildiği, bunun dışındaki işletmelerde (KDV yi indirim konusu yapabilen) yukarıdaki konu kapsamında yapılan ikinci el binek otomobil satışlarında %18 KDV oranı uygulamasına 2 yıl aktifte kalma şartıyla % 1 oranı uygulanmak üzere satabilecekleri imkanı getirilmiş bulunmaktadır
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

sinani ' Alıntı:
İyi gunler;
Uygulama nasıl olacak 01.01.2008 den itibaren satılan 2.el araçları ilgilendiriyormu yoksa yürürlük tarihi itibaren mi 2 yıllık araçlar a % 1 olacak.

tşk

Sayın sinani bu karardan benim anladığım kadarıyla,
KDV kanunun 30/b maddesine göre kdv yi indirim hakkı bulunan araç kiralama şirketlerinin aktifinde 31.12.2007 tarihi itibariyle kayıtlı olmak şartıyla ve hangi tarihte iktisap edildiyse o tarihten 2 yıl geçmek şartıyla satışında %1 kdv uygulanacaktır diye anlıyorum.

Örnek; Araç kiralama şirketisiniz ve kiraya verdiğiniz araçlardan ,31.12.2007 tarihinde aktifinizde kayıtlı bir aracı bugün yani 08.04.2008 tarihinde satmaya kalktığınızda o aracın iktisap tarihi 07.04.2006 ve öncesi ise %1 kdv uygulayacaksınız.Yok 2 yıllık değil ise %18 kdv olacak.

Burda açıklanması gereken bir hususta 31.12.2007 tarihinden sonra iktisap edilenler ne olacak hususu. Bana göre 1.1.2008 ve sonrası satışlarda bu araçlar için ise %18 kdv uygulanacaktır.
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
485
Konum
GAZİANTEP
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

Mevcut düzenlemede otomobil kiralama şirketleri, gerçek usulde vergilendirilen taksi işletmeleri ve sürücü kursları, otomobil alımında ödedikleri KDV? yi indirim konusu yapabilmektedirler.
Diğer Mükelllefler ise Binek Oto alımlarında ödedikleri KDV yi 30 madde hükmüne göre indirim konusu yapamamaktadırlar.
Dolayısıyla indirim hakkına sahip bulunan mükellleflerin binek otomobil alımında % 18 veya % 1 ( kullanılmış oto olması halinde) olarak ödemiş bulundukları KDV ni yine satışları üzerinden tahsil edecekleri % 18 oranındaki KDV den indirim konusu yapacaklar.
Ancak Bu mükelleflerin 31.12.2007 tarihinde stoklarında bulunan binek otomobillere % 18 yerine % 1 KDV oranı uygulayacaklardır. 31.12.2007 tarihinden sonra aldıkları binok otomobilleri elden çıkarmalı durumunda bu satışları üzerinden % 18 KDV uygulayacaklardır
 
Üyelik
29 Haz 2005
Mesajlar
20
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

CANBOLAT ' Alıntı:
sinani ' Alıntı:
İyi gunler;
Uygulama nasıl olacak 01.01.2008 den itibaren satılan 2.el araçları ilgilendiriyormu yoksa yürürlük tarihi itibaren mi 2 yıllık araçlar a % 1 olacak.

tşk

Sayın sinani bu karardan benim anladığım kadarıyla,
KDV kanunun 30/b maddesine göre kdv yi indirim hakkı bulunan araç kiralama şirketlerinin aktifinde 31.12.2007 tarihi itibariyle kayıtlı olmak şartıyla ve hangi tarihte iktisap edildiyse o tarihten 2 yıl geçmek şartıyla satışında %1 kdv uygulanacaktır diye anlıyorum.

Örnek; Araç kiralama şirketisiniz ve kiraya verdiğiniz araçlardan ,31.12.2007 tarihinde aktifinizde kayıtlı bir aracı bugün yani 08.04.2008 tarihinde satmaya kalktığınızda o aracın iktisap tarihi 07.04.2006 ve öncesi ise %1 kdv uygulayacaksınız.Yok 2 yıllık değil ise %18 kdv olacak.

Burda açıklanması gereken bir hususta 31.12.2007 tarihinden sonra iktisap edilenler ne olacak hususu. Bana göre 1.1.2008 ve sonrası satışlarda bu araçlar için ise %18 kdv uygulanacaktır.Slm Sayın Canbolat;

Öncelikle teşekkürler,

Ancak herhalde yanlış yazdım veya anlatamadım benim sorum 31.12.2007 tarihi itibariyle 2 yılı geçkin araçları bu karara (6/4e)kadar sattık ve % 18 den faturalar kestik bunlardan bir iade+düzeltme vs bir şey olurmu ? yoksa bugünden (7/4) itibaren % 1 oldugundan bir problem yok

tşk


Sinani
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

Sayın Sinani,
06.04.2008 tarihi ve öncesinde %18 den fatura ettiyseniz bunlara herhangi bir düzeltme yapılmaz.
Çünkü 30.12.2007 tarih ve 26742 sayılı Resmi Gazete'de 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayımlanmıştır. Bu Bakanlar Kurulu Kararı ile daha önce çok sayıda Kararname ile binek otomobillerinin alımında yüklendikleri katma değer vergisini indirme hakkı bulunan mükelleflerin bu araçları kullanılmış olarak satışlarında KDV oranı % 1'den % 18' e yükseltilmiştir.
 
Üyelik
11 Ara 2007
Mesajlar
300
Ynt: İkinci El Araçlarda Kdv?

sinani ' Alıntı:
CANBOLAT ' Alıntı:
sinani ' Alıntı:
Ancak herhalde yanlış yazdım veya anlatamadım benim sorum 31.12.2007 tarihi itibariyle 2 yılı geçkin araçları bu karara (6/4e)kadar sattık ve % 18 den faturalar kestik bunlardan bir iade+düzeltme vs bir şey olurmu ? yoksa bugünden (7/4) itibaren % 1 oldugundan bir problem yok

tşk


Sinani

Sayın sinani,
Kdv beyannamelerini ihtirazi kayıtla göndermişmiydiniz?
 

Benzer konular

Üst