İlk Mükellef, Açılış İşlemleri

malianestezi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Konuyu inşallah doğru bölüme açıyorumdur. Heyecanla beklediğim o gün geldi sanırım.
Bugün bir telefon geldi. Yarın ise yüz yüze bir müşteri görüşmesi yapacağım.
Bu sebeple sizlere sormak istediğim hususlar var.
Müşteri hali hazırda kurabiye yapıp satıyormuş( muafiyet kapsamında değil, başka bir firma ile kar ortaklığı gibi bir durumdan bahsetti telefonda).
Şimdi ise hızlı bir şekilde 1. sınıf şahıs firması kurmak istiyorlar. 2 de personel alacaklarmış. Kurabiyeleri yapıp cafelere vs satacaklarmış. Yani 1. sınıf şahıs firması, imalat kategorisinde.
Ben yarınki görüşmede nasıl bir tutum izlemeliyim? hem bilgi hem ikili diyalog açısından.
Telefonda mesela belediye işlemlerinin takibinden vs bahsetti fakat bu onların takip etmesi gereken bir alan. Yüzeysel bir araştırma yapıp yönlendireyim mi yine de? Benim gıda alanı ile bildiğim tek kısım ustalık belgesi hijyen belgesi vs almaları gerektiği. Özellikli başka durumları var mı bilmiyorum.
40 lı yaşlarda bir hanımefendi iş yapacak olan. KOSGEB destekleri hakkında bilgi sahibi olup yönlendirmem de gerekir mi? Malum böyle bir destek söz konusu ise girişimcilik belgesinin muafiyetten evvel alınması lazım, nace kodunun KOSGEB' e uygun olması lazım sonradan hak kaybı olmaması adına.

Son olarak açılış işlemleri hakkında da kısa bir şekilde bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Atladığım bir nokta olursa tespit etmiş olurum.

Not: Bir önceki konumda da yaptığım gibi yine tüm süreci paylaşacağım, benzer durumu yaşayacak arkadaşlara yol göstermesi açısından.

Herkese merhaba

Hakkınızda hayırlı neyse o olsun.

Size süreçleri bildiğim kadarıyla aktaracağım.

1-İşe başlama bildirimini kişinin e-devlet şifresi ile veya internet vergi dairesi şifresi ile interaktif vergi dairesine yapın.(tavsiyem internet vergi dairesi şifresinin temin edilmesidir.)
2-İşe başlama bildirimi düzenlenirken e-tebligat bilgilerini unutmayın.(cezai müeyyidesi var.)
3-İşyeri kira ise interaktif v.d. üzerinden damga vergisi beyannamesi verilmelidir.(Kira başlangıç tarihi işe başlama tarihi ile aynı yaptığınız takdirde cezai işlem uygulanmaz.)
4-Belediye ruhsatı işe başlama tarihinden itibaren 30 gündür.(Her işyeri veya sektöre göre ortak ve/veya farklı belgeler istenmektedir.)
5-Gıda üreten işletmeler için işletme kayıt belgesi almak zorunlu olup işletmenin bulunduğu ilçe tarım ve orman md.lüğüne başvurulması gerekir.
6-Kosgeb girişimcilik sertifikası varsa prosedürleri tamamladıktan sonra 5.000,00 TL kuruluş desteği verilmektedir.(gerçek kişiler için)
İleri girişimcilik sertifikası varsa makina,teçhizat vb. için gerekli destekler verilmektedir.(Not:Bağkur borcu veya vergi borcu var ise mükellefin yerine ilgili kuruma ödenmektedir.)
7-SGK işyeri bildirgesi e-devlet üzerinden yapılacak.(SGK e-tebligat başvurusu:Türkiye.gov.tr/SGK e-tebligat başvurusu kısmından sigortalı çalıştırılmaya başlanılan ayı takip eden aydan itibaren 3 ay içinde başvuru yapılır.
8-Sigortalı çalışacak kişilerin işsiz olması,işkur kaydının bulunması halinde işveren desteklerinden yararlanabilir.(işveren desteklerini sigortalı işçi çalıştırılan ayın 26'ndan sonra sgk işveren sisteminden sorgulayabilirsiniz.
9-1.sınıf olduğu için ticaret odası veya ticaret ve sanayi odasına kayıt edilebilir.(Mersis,oda işlemleri vb. için e-imza alınabilir.)

Herkese merhaba

Hakkınızda hayırlı neyse o olsun.

Size süreçleri bildiğim kadarıyla aktaracağım.

1-İşe başlama bildirimini kişinin e-devlet şifresi ile veya internet vergi dairesi şifresi ile interaktif vergi dairesine yapın.(tavsiyem internet vergi dairesi şifresinin temin edilmesidir.)
2-İşe başlama bildirimi düzenlenirken e-tebligat bilgilerini unutmayın.(cezai müeyyidesi var.)
3-İşyeri kira ise interaktif v.d. üzerinden damga vergisi beyannamesi verilmelidir.(Kira başlangıç tarihi işe başlama tarihi ile aynı yaptığınız takdirde cezai işlem uygulanmaz.)
4-Belediye ruhsatı işe başlama tarihinden itibaren 30 gündür.(Her işyeri veya sektöre göre ortak ve/veya farklı belgeler istenmektedir.)
5-Gıda üreten işletmeler için işletme kayıt belgesi almak zorunlu olup işletmenin bulunduğu ilçe tarım ve orman md.lüğüne başvurulması gerekir.
6-Kosgeb girişimcilik sertifikası varsa prosedürleri tamamladıktan sonra 5.000,00 TL kuruluş desteği verilmektedir.(gerçek kişiler için)
İleri girişimcilik sertifikası varsa makina,teçhizat vb. için gerekli destekler verilmektedir.(Not:Bağkur borcu veya vergi borcu var ise mükellefin yerine ilgili kuruma ödenmektedir.)
7-SGK işyeri bildirgesi e-devlet üzerinden yapılacak.(SGK e-tebligat başvurusu:Türkiye.gov.tr/SGK e-tebligat başvurusu kısmından sigortalı çalıştırılmaya başlanılan ayı takip eden aydan itibaren 3 ay içinde başvuru yapılır.
8-Sigortalı çalışacak kişilerin işsiz olması,işkur kaydının bulunması halinde işveren desteklerinden yararlanabilir.(işveren desteklerini sigortalı işçi çalıştırılan ayın 26'ndan sonra sgk işveren sisteminden sorgulayabilirsiniz.
9-1.sınıf olduğu için ticaret odası veya ticaret ve sanayi odasına kayıt edilebilir.(Mersis,oda işlemleri vb. için e-imza alınabilir.)
Çok teşekkür ediyorum
Çok değerli bilgiler verdiniz. Dü mükellef görüşmesi yaptık. Maliyetler açısından ilk etap 2.sınıf işletme defteri olarak açacağız. Sonrasında hadleri aşması halinde 1.sınıf gercek usule döneceğiz.
Kosgeb için bir kosgeb danışmanı destek verecek mükellefe. Ben de yarın açılış işlemlerine başlayacağım. Süreç tamamlandığında adım adım burada paylaşacağım(ilk görüşmede nelere dikkat ettiğime kadar)
Sadece bir husus aklıma takıldı. Yarın ilk etap notere gideceğiz. İmza beyannamesi için. Smmm vekaletnamesi de almak şart mı? Almasak kendi sınırlarımı vurgulamak açısından daha iyi olmaz mı?

Herkese merhaba

Vekaletname almamanızı tavsiye ederim.

Meslek söz. ile yasal sınırlar içinde gerekli iş ve işlemleri yapabilmektesiniz.

Devamlılık arz etmemek üzere ilgili işlem için özel vekaletname çıkartılıp gereğini yaparsınız.

Öteki türlü işin içinden çıkılamaz.Emek ve zaman kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Herkese merhaba

Vekaletname almamanızı tavsiye ederim.

Meslek söz. ile yasal sınırlar içinde gerekli iş ve işlemleri yapabilmektesiniz.

Devamlılık arz etmemek üzere ilgili işlem için özel vekaletname çıkartılıp gereğini yaparsınız.

Öteki türlü işin içinden çıkılamaz.Emek ve zaman kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir.
Çok teşekkür ediyorum. Aynı yönde görüş aldım danıştığım meslektaşlardan. Ben de almama kararı verdim.

Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun, umarım anlaşıp ilk mükellefiniz için açılış işlemlerini gerçekleştirmişsinizdir.

Bunlar tatlı heyecanlar, umuyorum ki ben de yaşarım, tüm müşterilerin yeni açılış olması, onlarla beraber büyümek onlara rehber olmak bambaşka bir haz.

Gerekli bilgileri arkadaşlar vermiş, tekrarlamak istediğim tek şey sgk işlemlerinde titiz olmamız gerektiği, aynı şekilde müşterinin de bilinçli olması gerekiyor, vaktinde ve doğru bilgi akışı şart.

Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun, umarım anlaşıp ilk mükellefiniz için açılış işlemlerini gerçekleştirmişsinizdir.

Bunlar tatlı heyecanlar, umuyorum ki ben de yaşarım, tüm müşterilerin yeni açılış olması, onlarla beraber büyümek onlara rehber olmak bambaşka bir haz.

Gerekli bilgileri arkadaşlar vermiş, tekrarlamak istediğim tek şey sgk işlemlerinde titiz olmamız gerektiği, aynı şekilde müşterinin de bilinçli olması gerekiyor, vaktinde ve doğru bilgi akışı şart.
Merhaba teşekkür ederim, size de hayırlı olsun.

Henüz açılış yapmadık. İş yeri tadilatı devam ediyor, gıda imalatı olduğu için tadilat bitip, makineler gelmeden açılış yapmak istemedim. Yoklamada sorun çıkabiliyormuş. Bu hafta açılış yapacağım zannedersem. şu şekilde bir kaç değişiklik oldu, ilk etap için 2.sınıf işletme defterine tabii tutmaya karar verdik, hadleri aşması halinde 1.sınıf şahıs olsunlar dedik. Bunun dışında personel sayısı 1 olacak. Onun işkur kaydı olup olmadığına vs dikkat edeceğim teşvik açısından. Sgk kısmı gerçekten büyük titizlik istiyor. Açılıştan itibaren buraya adım adım aşamaları yazacağız zira parça parça ne yapmam gerektiğini bildiğim halde takıldığım hususlar var?
Mesela dijitalleşme açısından e-fatura yapmalı mıyım? yoksa ilk etapta interaktif e-arşiv portal kafi mi?
Stok cari takibi için elimde olan bir exceli paylaşmam yeterli mi yoksa basic bir program alıp oradan takip etmeleri mi uygun olur?
Bazı meslektaşlar, 2.sınıf işletme defteri olsa dahi ticaret odasına kayıt gerekiyor diyor mesela. bu konu muallak kafamda?
Zira benim bildiğim 2. sınıf defterler esnaf odasına,
serbest meslekler, meslek odasına
1 sınıf defter tutanlar ticaret odasına kayıt olur.

Açılıştan sonra mükellefe mini bir eğitim vermeyi düşünüyorum. beyannameler, stopaj, fatura kesme, personel işleri(özlük dosyası, bordro imzalama vs hakkında). onlar da ilk kez ticarete atılacakları için ne zaman hangi vergileri vermeleri gerektiğini bilmiyorlar.