İndirilemeyecek Kdv

myardimli

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

kdv kanununda 58.maddede mükellefçe indirilebilecek kdv gider olarak kabul edilemez diyor.

halbuki ocak 24 tarihinden sonra gelen 2012 yılına ait ne kadar fatura varsa, çünkü mütabakatlarda ortaya çıkıyor ki kasım-aralık ayında atladığımız bir takım faturalar varmış bunlar (bs-ba takılmıyor) tamamı kdv dahil olarak gidere atıldı.

bu durumda inceleme esnasında yaptırım ne olur ? ayrıca bazı tebliğlerde indirimediğinizi gidere atın şeklinde de okuduğumu hatırlıyorum şu an bulamadım...

teşekkürler.

sayın aşkınbulduk evet eklemek gerekiyor. mali kar hesaplanıırken fakat ekleyen bir mükellefe daha rast gelmedim ne de smmm'ye...

bir de şu var, şirkete binek oto aldık, kdv'sini gider olarak değerlendirmek zorunluluğu var eğer araç kiralama işi ile uğraşmıyor iseniz, veya petrol aldık mal bedeli 100 lira yazar aşağıda kdv dahil toplam 100 lira, bu durumda kdv ayrıca bildirilmediği için kdv gidere atılmış oluyor,
en basitinden cep telefonun, otobüs bileti olarak kontör yüklettiğinizde bu evraklarda da kdv yazmaz bu durumlarda kdv'yi matrahamı ekliyoruz.

yanlış hatırlamazsam özelgelerde var bu konuda akbil alımlarının kdv'sini ayırabilirsiniz şeklinde...

Merhabalar,

kdv kanununda 58.maddede mükellefçe indirilebilecek kdv gider olarak kabul edilemez diyor.

halbuki ocak 24 tarihinden sonra gelen 2012 yılına ait ne kadar fatura varsa, çünkü mütabakatlarda ortaya çıkıyor ki kasım-aralık ayında atladığımız bir takım faturalar varmış bunlar (bs-ba takılmıyor) tamamı kdv dahil olarak gidere atıldı.

bu durumda inceleme esnasında yaptırım ne olur ? ayrıca bazı tebliğlerde indirimediğinizi gidere atın şeklinde de okuduğumu hatırlıyorum şu an bulamadım...

teşekkürler.

Esasen KDV Kanunu md.58'teki temel ilke şudur, indirim hakkın varsa gider yazamazsın, ama bunun mefhum-u muhalifi de şudur indirim hakkın yoksa, ve de ayrıca gider yazmanı engelleyecek bir durum yoksa yoksa gider yaz.

Takvim yılı atladıktan sonra gelen faturalardaki KDV'leri indirim konusu yapamamamızın nedeni KDV Kanunu md.29/3;

"İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir."

İşte md.29/3'e göre indiremediğimiz KDV'yi, md.58'im mefhum-u muhalifi nedeni ile gider yazıyoruz. Ama tabi ayrıca bu işlem deftere gider kaydı yaptığımız hesap döneminde KKEG oluyor, bir önceki hesap döneminde ise kurumlar vergisi beyannamesinin diğer indirimler satırında gösteriyoruz dönemsellik ve ticari kazancın tespitinde tahakkuk esası ilkeleri uyarınca.

Sayın koraykarakaya'nın yorumuna katılmak ile birlikte burada KDV kanunu'nun 29.maddesi hükmü ile KDV Kanunu'nun 28. maddesinin yetkisi BKK ile birlikte değerlendirmek gerekirdi diye düşünüyorum. Sınırı aşan kısım için 119 Seri No.lu KDV Tebliği (4.2)

İyi Günler.

KDV'yi ayrıştırmanız gerekiyor daha iyi anlamanız için kontör PSF'de size bir örnek sunayım.
Yazarkasa fişinde KDV (0) gözüküyor, fakat hizmet bedeline (%18) ÖTV'ye (%15) vergiler dahildir.

TOPLAM TUTAR : 50,00
MATRAH = 50 : 1,33 = 37,59
KDV %18 = 6,77
ÖİV % 15 = 5,64

Bugün zaman fakiriyim bu nedenle konuların üzerinden geçiyorum affola.

İyi Günler.

sayın aşkınbulduk evet eklemek gerekiyor. mali kar hesaplanıırken fakat ekleyen bir mükellefe daha rast gelmedim ne de smmm'ye...

bir de şu var, şirkete binek oto aldık, kdv'sini gider olarak değerlendirmek zorunluluğu var eğer araç kiralama işi ile uğraşmıyor iseniz, veya petrol aldık mal bedeli 100 lira yazar aşağıda kdv dahil toplam 100 lira, bu durumda kdv ayrıca bildirilmediği için kdv gidere atılmış oluyor,
en basitinden cep telefonun, otobüs bileti olarak kontör yüklettiğinizde bu evraklarda da kdv yazmaz bu durumlarda kdv'yi matrahamı ekliyoruz.

Yanlış hatırlamazsam özelgelerde var bu konuda akbil alımlarının kdv'sini ayırabilirsiniz şeklinde...

Şimdi bu sorunuzda ise özel matraha tabi teslimler ile kdv'nin belgelerde ayrıca gösterilmemesi durumları bir birine karışmış, biz ayrıştırmaya çalışalım.

1- Binek otomobilin KDV'sini KDV Kanunu md.30/b uyarınca indirim konusu yapamıyoruz, ama gider de yazmıyoruz. binek otomobiline maliyetine ekleyerek amortisman yolu ile itfa ediyoruz. 23 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca, bu konuda benimle aynı fikirde olan pek forumdaş yok, ama başka bir başlıkta uzun uzun gerekçeleri ile birlikte neden böyle olması gerektiğini açıklamıştım.

2-Akaryakıt alımlarında (petrol değil akaryakıt aldığınızı tahmin ediyorum, tabi rafineri işletiyorsanız orası ayrı:)) belge üzerindeki bedelden KDV'yi iç iskonto yöntemi ile ayrıştırarak indirim konusu yapmanız gerekir aslında.

9 Nolu KDV Genel Tebliği madde 5-b;

"Petrol ürünlerini satın alan katma değer vergisi mükellefleri ise, satış fiyatına dahil bulunan vergiyi iç yüzde uygulamak suretiyle hesaplayarak Katma Değer Vergisi Kanununun genel hükümleri çerçevesinde indirim konusu yapabileceklerdir."

Bu açıklamalar akbil v.b için de geçerlidir.3- Cep telefonu kontörleri ise özel matrah şekline tabi olduğundan yine içerdiği KDV'nin iç yüzde ile ayrıştırılarak indirim konusu yapılması gerekmektedir.
22 Nolu KDV Genel Tebliği bölüm III/B;

"Ancak, tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler ile özel matrah şekillerine tabi mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanıp indirim konusu yapılabildiğinden, bu mal ve hizmetlere ilişkin fatura ve benzeri vesikalarda katma değer vergisi ayrıca gösterilmeyecek, vergi dahil tek tutar olarak ifade edilebilecektir."

Son düzenleme:
Sayın koraykarakaya'nın yorumuna katılmak ile birlikte burada KDV kanunu'nun 29.maddesi hükmü ile KDV Kanunu'nun 28. maddesinin yetkisi BKK ile birlikte değerlendirmek gerekirdi diye düşünüyorum. Sınırı aşan kısım için 119 Seri No.lu KDV Tebliği (4.2)

İyi Günler.

Sayın Demiral tartışığımız konu ile indirimli orana tabi işlemlerde vergi borçlarına mahsup suretiyle KDV iadesi alınması arasında nasıl bir bağlantı kurduğunuz anlayamadım:confused:

Doğru söylüyorsunuz ben neden böyle birşey yazdım bilmiyorum sanırım yoğunluktan karıştırdım yada sizin 4 No.lu mesajınızdaki KDV 29/3 görünce sanırım karıştırdım özür.:(

İyi Günler.

sayın Karakaya,

diyosunuz ki, 5000+kdv bir fatura geldi önümüze.
5000 gidere atalım, 900 lirayı da bu giderin içine sokalım ama 900 lirayı bir de nazım hesaba ekleyelim ki sene sonunda bu 900 lira matraha eklensin.

fakat diğer indirimler kısmını hiç anlamadım kurumlar beyanındaki 66 nolu satırdan bahsediyorsunuz sanırım...

sayın Karakaya,

diyosunuz ki, 5000+kdv bir fatura geldi önümüze.
5000 gidere atalım, 900 lirayı da bu giderin içine sokalım ama 900 lirayı bir de nazım hesaba ekleyelim ki sene sonunda bu 900 lira matraha eklensin.

fakat diğer indirimler kısmını hiç anlamadım kurumlar beyanındaki 66 nolu satırdan bahsediyorsunuz sanırım...

Bir pazarlama satış gideri mahiyetindeki faturanın Aralık/2012 döneminden düzenlenmiş ve Şubat/2013 döneminde elinize ulaşan bir fatura olduğunu, ayrıca defterlerinizin de kapanış tasdiklerini Ocak ayı içerisinde yaptırdığınız varsayalım. Bu durumda 2013 yılında yapacağınız kayıtlar;

_______/____________
681 5.900
............... 102 5.900

Gördüğünüz gibi 2013 yılında ne kdv'yi indirmedik, ayrıca önceki dönem gideri olduğu için 5.900'ün tamamını KKEG yazdık.

Diğer taraftan bu gider 2012 hesap dönemini ilgilendirdiği için 5.900 TL kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde 68 Nolu satır olan diğer indirimler satırında indirim konusu yaptık.

Şimdi bu sorunuzda ise özel matraha tabi teslimler ile kdv'nin belgelerde ayrıca gösterilmemesi durumları bir birine karışmış, biz ayrıştırmaya çalışalım.

1- Binek otomobilin KDV'sini KDV Kanunu md.30/c uyarınca indirim konusu yapamıyoruz, ama gider de yazmıyoruz. binek otomobiline maliyetine ekleyerek amortisman yolu ile itfa ediyoruz. 23 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca, bu konuda benimle aynı fikirde olan pek forumdaş yok, ama başka bir başlıkta uzun uzun gerekçeleri ile birlikte neden böyle olması gerektiğini açıklamıştım.

2-Akaryakıt alımlarında (petrol değil akaryakıt aldığınızı tahmin ediyorum, tabi rafineri işletiyorsanız orası ayrı:)) belge üzerindeki bedelden KDV'yi iç iskonto yöntemi ile ayrıştırarak indirim konusu yapmanız gerekir aslında.

9 Nolu KDV Genel Tebliği madde 5-b;

"Petrol ürünlerini satın alan katma değer vergisi mükellefleri ise, satış fiyatına dahil bulunan vergiyi iç yüzde uygulamak suretiyle hesaplayarak Katma Değer Vergisi Kanununun genel hükümleri çerçevesinde indirim konusu yapabileceklerdir."

Bu açıklamalar akbil v.b için de geçerlidir.3- Cep telefonu kontörleri ise özel matrah şekline tabi olduğundan yine içerdiği KDV'nin iç yüzde ile ayrıştırılarak indirim konusu yapılması gerekmektedir.
22 Nolu KDV Genel Tebliği bölüm III/B;

"Ancak, tarifesi vergi dahil olarak tespit edilen işler ile özel matrah şekillerine tabi mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanıp indirim konusu yapılabildiğinden, bu mal ve hizmetlere ilişkin fatura ve benzeri vesikalarda katma değer vergisi ayrıca gösterilmeyecek, vergi dahil tek tutar olarak ifade edilebilecektir."

Sayın koraykarakaya,

1.Maddenizdeki konuya sizinle aynı fikirdeyim (demekki sizimle aynı fikirde olan birisi mevcut) hatta düzeltme ve eklemede yapabilirim.İzniniz ile :)

(1)Yıl içerisinde alınan otomobil alındığı yıl için yıllık amortisman ayrımı yapılamaz Alındığı aydan yıl bitimine kadar olan döneme isabet eden aylık amortisman hesaplanarak gider yazılabilir. VUK Madde 320

(2) Binek otomobilin KDV'sini indirim konusu yapamıyoruz demişsiniz haklısınız fakat kanun maddesi KDV K Madde 30/c değil, olması gereken kanun maddesi KDV K Madde 30/b :)

(3) Otomabilin MTV gider yazılamıyor MTVK Madde 14 ÖTV gider yada maliyete eklenebiliyor VUK Madde 270/2

(4) Otomobil satıldığında doğan kazanç için vergi ödenmesi gerekir Düşük bir oranada sahip olsa KDV'ye tabii.

İyi Günler.

Nihayet benimle aynı fikirde olan biri ile karşılaştığıma sevindim:) 30/b yerine 30/c yazmışız sehven düzeltelim hemen.

"1- Binek otomobilin KDV'sini KDV Kanunu md.30/c uyarınca indirim konusu yapamıyoruz, ama gider de yazmıyoruz. binek otomobiline maliyetine ekleyerek amortisman yolu ile itfa ediyoruz. 23 Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca, bu konuda benimle aynı fikirde olan pek forumdaş yok, ama başka bir başlıkta uzun uzun gerekçeleri ile birlikte neden böyle olması gerektiğini açıklamıştım."

Koray bey kısaca neden gider de yazmıyoruz kısmını açıklamanız mümkün mü?

Sayın aydinay,

Ben kısaca size özetleyeyim.

VUK Madde 269
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]İktisadi işletmelere dahil bilumum gayrimenkuller maliyet bedelleri ile değerlenir. Bu kanuna göre, aşağıdaki yazılı kıymetler gayrimenkuller gibi değerlenir:
1. Gayrimenkullerin mütemmim cüzüleri ve teferruatı;
2. Tesisat ve makinalar;
3. Gemiler ve diğer taşıtlar;

4. Gayrimaddi haklar.

[/FONT]
belirtilmiş fakat,

VUK Madde 270

Gayrimenkullerde Maliyet Bedeline Giren Giderlerde,

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satınalma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer: 1. Makine ve tesisattan gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri; 2. Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.
(2365 sayılı Kanunun 49'uncu maddesiyle değişen fıkra) Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve (5035 Sayılı Kanunun 48/1-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) Özel Tüketim Vergilerini(*) maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

(*) (Değişmeden önceki şekli) Taşıt Alım Vergilerini

[/FONT]
Görüldüğü gibi değişen ibare ile Taşıt alım vergileri kanun maddesinden çıkarılmıştır.

İyi Günler.

Sayın Demiral ben Koray beyin Binek otonun Kdv sini gider de yazmıyoruz maliyete ekliyoruz ifadesi için sormuştum. Kdv'ni neden gider yazmıyoruz?

Maalesef Sayın Demiral'ın verdiği cevaptaki yasal açıklamaların konumuz ile pek, hatta hiç ilgisi yok.

Doğrusu şudur 23 Nolu KDV Genel Tebliği Bölüm I

"Ancak mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin evvelce olduğu gibi indirimi mümkün değildir. İndirim konusu yapılamayan bu vergi, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir. Bu uygulama binek otomobili işletmeciliği ile uğraşan mükelleflerin işletme amacı dışında satın aldıkları binek otomobilleri için de geçerlidir."

Buradaki işin mahiyetine göre ibaresi mükellefe seçimlik hak vermez, gider yazma veya maliyete ekleme konusunda bağlayıcı olanın işin mahiyeti olduğunu söyler. İşin mahiyeti de bir ATİK olan binek otomobil olduğuna göre KDV maliyete eklenmelidir.

Sayın koraykarakaya

Belirttiğiniz gibi KDV GT işin mahiyeti kısmında bende sizinle aynı fikirdeyim bununla birlikte VUK 270.Maddesini savunuyordum değişmeden önce Taşıt Alım Vergileride belirtiliyordu kaldırıldı sanırım bu kısımda hatalı bir bilgi kalmış sonuç olarak ilk baştan itibaren hem fikiriz teşekkür ederim.

İyi Günler.

Maalesef Sayın Demiral'ın verdiği cevaptaki yasal açıklamaların konumuz ile pek, hatta hiç ilgisi yok.

Doğrusu şudur 23 Nolu KDV Genel Tebliği Bölüm I

"Ancak mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin evvelce olduğu gibi indirimi mümkün değildir. İndirim konusu yapılamayan bu vergi, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir. Bu uygulama binek otomobili işletmeciliği ile uğraşan mükelleflerin işletme amacı dışında satın aldıkları binek otomobilleri için de geçerlidir."

Buradaki işin mahiyetine göre ibaresi mükellefe seçimlik hak vermez, gider yazma veya maliyete ekleme konusunda bağlayıcı olanın işin mahiyeti olduğunu söyler. İşin mahiyeti de bir ATİK olan binek otomobil olduğuna göre KDV maliyete eklenmelidir.

Koray bey "işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir" ifadesinden çıkardığınız gidere atılamaz görüşene göre hangi mahiyette gider yazılabilecek? Bu seçim hakkını kimler kullanacak? Maliye görüşü bile gider veya maliyet derken?

Sayı
:
B.07.1.GİB.4.48.15.01-KDV/17-48
05/03/2012
Konu
:
Araç alımında ödenen KDV'nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hk.

...................................
Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, müşterilere ait bakım ve onarımı yapılacak koltukların işyerinize taşınması ve tekrar müşterilere tesliminde kullanmak amacıyla satın aldığınız Volkswagen Transporter 2.0 TDI Cityvan marka aracınızın yukarıda belirtilen tarife-sınıflandırma kararları uyarınca 87.03 tarife pozisyonu kapsamında yer alması durumunda aracınızın alımında ödediğiniz katma değer vergisinin Kanunun 30/b maddesi uyarınca indirim konusu yapılması mümkün değildir. İndirim konusu yapılamayan bu KDV gelir vergisi bakımından doğrudan gider veya söz konusu aracın amortismana esas değeri yönünden maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.

Merhaba ;

Konu gerçekten ilginçleşmeye başladı.

Sn.Karakaya alıntı yaptığınız tebliğin ilgili bölüm sonrası "İşin mahiyeti de bir ATİK olan binek otomobil olduğuna göre KDV maliyete eklenmelidir." demişsiniz. Kendi adıma burayı anlamadığımı belirtmek isterim.Yani , İŞİN MAHİYETİ kısmına takılmış bulunmaktayım

Eğer KDV maliyete dahil edilecekse , Sn Demiral 'ın alıntı yaptığı ve 270.maddenin 2004 yılında değişikliğe uğramış halinde Taşıt Alım Vergileri çıkartılmış maddeyi ihlal etmiş olmaz mıyız ?