İnşaat-Toprak Sahibine Kesilen Faturalar

Merhaba,
Özel inşaatın bitiminde toprak sahibine nasıl fatura keseceğimiz ve G.V karşısındaki durumu konusunda bilgi almak istiyorum;

* Maliyet bedeli üzerinden
** Maliyet bedeline %5 ekleyerek emsal bedel üzerinden
***Aynı m2 ye sahip, satışını yaptığımız dairelerle aynı fiyata
Yardımcı olursanız sevinirim...

arsa sahibi size tapuları devretti mi? Yani kendi alıcağı daireleri devretmemiş olmalı. Böyle durumda sizin ona satış faturası kesmeniz gerekmez. Tamamını devrederse ki buda arsayı satma olur. Yani katkarşılığında arsa sahibine fatura kesmemelisiniz. Örneğin 10 dairelik bir inşaat 3 dairesini mal sahibine vericeksiniz. Siz 152 hesabınızda 7 daire varmış gibi işlem yapıcaksınız. Yani binanın bütün maliyetlerini bitirince ilgili yansıtmaları yapıp m2 ye göremi hasılata göremi 7 daireinn maliyetini hesaplarsınız. Dikkate almadığımız 3 daireninde maliyeti 7 dairenin üzerine aktarılır. Arsa sahibinede fatura düzenlenmez. Yani bu demek olurki 3 dairenin maliyetine arsayı satın almış oldunuz.

Saygılarımla

Arsa sahibine emsal bedel üzerinden fatura kesip bunun üzerinden KDV hesaplayacaksınız. KDV oranı teslim edilen konutların net alanının 150M2 geçip geçmediğine göre değişir. Aslında burada bir trampa söz konusudur. Arsanın ticari bir organizasyona dahil olması durumunda arsa sahibinin arsa teslimi karşılığında size fatura keserek KDV hesaplaması gerekir. Arsa teslimi arizi ise KDV doğmaz.

Trampa konusunda danıştayın aksi yönde görüşleri mevcuttur.

Merhabalar; Hüseyin Sağlam Bey in dediğine aynen katılıyorum. Kat Karşılığı Arsa Satışında dikkat edilecek husus arsanın bina sahibine satışının yapılıp yapılmadığıdır ki uygulamada kat karşılığı anlaşılmışsa tapu harçları v.s. gözönünde bulundurularak satış işlemi yapılmak istenmez. Bu durumda hüseyin kardeşimizin dediği gibi 10 dairelik bir apartman düşünürsek ve 3 daire karşılığı Arsa Tashihi Sözleşmesi yapılmışsa 10 dairenin maliyeti kalan 7 daireye yüklenir ve Arsanın bedeli 3 daireye isabet etmiş olur. Fatura kesme konusunda ise (daha önce uygulamasını yapmıştım) Bir adet fatura düzenlenir ve ;

NOT: İşbu fatura ................... noterliğinin .../.../..... tarih ve ........ sayılı kat karşılığı arsa tashihi sözleşmesine istinaden düzenlenmiş olup bedelsizdir.

şeklinde not düşülmek kaydıyla da yapılabilir. Ama tabi kdv hesaplanmayacaktır. bu fatura sadece işlemin resmi olduğunu göstermek amacıyla düzenlenmelidir bana göre.