İrsaliyeli- İrsaliyesiz Faturada İsteğe Göre Hareket

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Bir mükellef bir müşterisine bazen irsaliyeli fatura bazen de fatura + irsaliye düzenliyor... VUK 232 G.T. bu konuyla alakalı doyurucu bilgiye ulaşamadım..veya açık bir hüküm bulamadım.... bu denli ihtiyarilik söz konusu mu?

Teşekkürler

Sayın halilcan-28,
Tebliğde açıklanan durum açık ve nettir. Tereddütünüz nedir anlayamadım. Acaba aynı müşteriye, çeşitli zamanlardaki teslimlerinde hem irsaliyeli fatura, hem de irsaliye+fatura kullanıp kullanamayacağı konusunda mı tereddüt ediyorsunuz?

232 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
.....
Ayrıca aynı genel tebliğde, "irsaliyeli fatura" uygulamasından faydalanmak isteyecek mükelleflerin kendi durumlarını dikkate alarak seçimlerini yapmaları ve bu usulü seçenlerin o takvim yılı sona ermeden fatura veya sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenleyemeyecekleri açıklanmış idi.

Ancak, Bakanlığımıza yapılan başvurular dikkate alınarak, bu belgelerin kullanımına ilişkin usul ve esaslar konusunda aşağıdaki düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Mükellefler, faaliyetleriyle ilgili olarak irsaliyeli fatura kullanmalarının yanısıra, bundan böyle fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı da kullanabileceklerdir.

Satılan malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıtıldığı hallerde, satıcı tarafından irsaliyeli fatura düzenlenebileceği gibi ayrı ayrı fatura ve sevk irsaliyesi de düzenlenebilecektir. İrsaliyeli fatura düzenlenmesi halinde ayrıca sevk irsaliyesi aranmayacaktır.
.....
Selamlar...

mesaj konusu

merhaba...malı her gönderdiğiniz şahıslara mutlaka irsaliye düzenlemek zorundasınız faturasını 7 günde bir düzenleyebilirsiniz biriktirerek.
yada irsaliyeli fatura her defasnıda düzenlemek zorundasınız.