irsaliyesiz mal ile ilgili

selam arkadaşlar herkese iyi mesailer

benim bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim

irsaliyesiz mal vergi dairesi tarafından tespit ediliyor.irsaliye aslında kesilmişti fakat fabrikada unutuulduğu için maliyeci arkadaşlara o esnada gösterilmemiş.tutanak tebliğ edildi firmamıza.firmamızda vergi mahkemesine dava açacak vergi mahkemesine nasıl bir dilekçe yazsam uygun olur bana yardımcı olurmusunuz...
tşk

huriye' Alıntı:
......irsaliye aslında kesilmişti fakat fabrikada unutuulduğu için maliyeci arkadaşlara o esnada gösterilmemiş.tutanak tebliğ edildi firmamıza.firmamızda vergi mahkemesine dava açacak vergi mahkemesine nasıl bir dilekçe yazsam uygun olur bana yardımcı olurmusunuz...
tşk

VUK

Özel Usulsüzlükler ve Cezaları

madde 353
...............

2. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihazla verilen fiş, giriş ve yolcu taşıma bileti, sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi, yolcu listesi, günlük müşteri listesi ile Maliye Bakanlığınca düzenlenme zorunluluğu getirilen belgelerin; düzenlenmediğinin, kullanılmadığının, bulundurulmadığının, düzenlenen belgelerin aslı ile örneğinde farklı meblağlara yer verildiğinin veya gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespiti halinde, her bir belge için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 lira (342 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2005’den itibaren 118, - YTL) özel uzulsüzlük cezası kesilir.(***)

sayın meslektaşım.

değil sevk irsaliyesini düzenlememek ya da bulundurmamak millet düzenlediği sevk irsaliyesinde yok fiili sevk tarihini yazmışsın da düzenleme tarihini yazmamışsın veya tersi diye uğraşıyor....

saygıyla...

cevabınıza ve ilginize teşekkür ederim sevk irsaliyemiz zaten var fakat nakliyeci bi şekilde aceleyle çıktığı için irasliyeyi fabrikada unutuyor.firmamız vergi mahkemesine dava açacak dilekçe örneği mevcutmu sizlerde yardımcı olurmusunuz...

sn. huriye
Vergi mahkemesine dava açama vs sizin açınızdan uzun zaman alır ve zaten irsaliyeyi taşıma esansında bulundurmamak özel usulsüzlük cesası içerir. Size tavsiyem vergi cezası tebliğ edildiği tarihten 1 ay içersin Vuk. 376. maddesine göre dilekçe yazıp mevcut özel usuzlsuzluk cesasının 3/2 sini ödersiniz. (118.00 ytl 3/2 si 78,66 ytl)

İyi çalışmalar

sayın huriye hanım

mahkemelerde davalar ya hak iddia etmek için, veya gasbedilmiş hakkı geri istemek veya hakkınız olan bir şey üzerinde tasarruf yapılıyorsa yürütmeyi durdurma veya ilgili kararı iptal etmek ve sair sebeblerden açılır.

siz haklı olduğunuz veya karşı tarafın haksız olduğu noktayı söyleyin ben size dava dilekçesi bulacağım.. :roll:

saygıyla

dava hk.

bende dava açmanızı tavsiye ederim. Hem bakın irsaliyeyi imzalayan kişi şirketinizin ssk lı çalışan bir personeli mi? Olmamasını tavsiye ederim. Eğer ssk lı çalışan personeli ise bir hafta önceden ssk çıkışını yapıverin. Dolayısı ile tutanağın yetkili birisine imzalatılmadığından dolayı bölge idare mahkemesi davayı bozar. Dava hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa [email protected] adresinden bana ulaşabilirler.

Merhaba,

Sayın Konyalı görüşlerinde haklıdır. Benzer olay bizde de VD nin SSK lı işçilerle yaptığı bir genel denetim sonucunda tutanağa imza atan işçinin SSK lı olarak başka bir işyerinde çalıştığı .......
VD aleyhine dava açıldı ve davayı biz kazanmıştık. :)
Kanıtlarınızın sağlam nedenlere ve ? uyandırmayacak belgelere dayandırmanız gerektiğini unutmayın....

Hoşçakalın,

selamlar

şimdi tutanağı imzalayan şirkette ssk'lı olup olmamasının usulen gerekliliğine nedir. burayı biraz açar mıyız lütfen

ben ticaret ehliyim. bir yere mal sevkiyat yapıcam. sokakta çevirdiğim bir nakliyeciyi sigortalımı yapmalıyım. :roll:

saygıyla..

sokaktaki nakliyeci zaten taşıma irsaliyesi düzenlemek zorunda. Bizim bahsettiğimiz konu şirketin kendi elemanı ve aracı hk. konuşuyoruz.

merhaba

şimdi nakliyeci kendi irsaliye taşımak zorunda.

e kendi elemanınız da sigortasız olsun. sizle alakası yok. (sigortasız olması ayrı konu)

o zaman kanunu uygulamanın yolu yok.

kusura bakmayın. belki amiyane tabir olacak ama ben kıvırma payını anlayabilmiş değilim. :shock:

saygıyla...

Sayın Huriye,

WWW.ymm.net web sayfasında dava dilekçesi, süreler, vergi yargısı, yargı yerleri, y.durdurulması ve vergi davaları hakkında açıklayacı bilgiler mevcuttur. En azından bilgi edinmiş olursunuz.....

İsmail Hakkı ÇELİK

irsaliye davası

tam benim davam
şimdiye kadar irsaliyeden dava kaybetmedim. hemen dava edin. % 100 kazanırsınız. örnek için [email protected] adresine mail atın. ve telefonunuzu bildirin. emsalleri pek çok.
ayrıca a-b-c cezaları için de çözüm var.

selamlar

ya hüseyin hocam .

iyi güzel reklamları izledik de.

biraz fragmanlardan ipucu ver. :D lütfen..

saygıyla....

irsaliye

bilgi ve belgeler burada yazılamayacak kadar uzun. yargı kararları kanun lafzından hareketle, vuk yoklama ve fatura/irsaliye hükümlerine uymayan tutanaklara bağlı cezaları kaldırıyor.
telefonlarım 272.2121731-2121023

merhaba

hüseyin hocam fragman dedik. kısaca. topu taca atma

şimdi.nakliyede adam sigortasızsa şirketle ilgisi yoksa veyahutta sokkaktaki nakliyeciye taşıttırıp topu ona atıyorsak!!!

o zaman irsaliyesiz mal gönderene ceza kanunu uygulanamaz ki.
yahu biz okuyoruz adam saatini yazmamış. bir sürü dert falan vasaire :shock:

özün önceliği kavramını gözeterek ana temalarla bahsederseniz hep beraber faydalanırız.

biliyoruz. avukatlara danışma parayla( zannediyorum 100 ytl)

ama burası alomaliye.forum. gönüllülük esesına dayanıyor :D

saygıyla...

irsaliye bilgileri

irsaliye davasının esasını VUK daki hükümlere aykırılıklar teşkil ediyor.
Kimi davalar tutanaktaki eksiklikten, kimileri de irsaliyedeki özellik sebebiyle özel usulsüzlükten II. derece usulsüzlük haline geliyor.

VUK'nun 132. maddesinde '' yoklama fişlerinin 1. nüshasının yoklaması yapılan şahıs veya yetkili adamına bırakılır. Bunlar bulunmazsa bilinen adresine 7 gün içinde gönderilir.'' hükmüne de uyulmaması.....
Firmayı temsile yetkili kimsenin de bulunmadığı bir anda itiraz ve düzeltme olanaklarımız da olmadan tanzim edildiği anlaşılan içeriğini bilmediğimiz tutanağa dayanarak işlem tesis edilmesinde isabet yoktur.
Esasen sevk irsaliyesinin var olduğu ancak fiili sevk tarihinin olmadığı ve bir nüsha olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle özel usulsüzlük cezası salınmasına olanak yoktur. Kanun sevk irsaliyesinin hiç düzenlenmemesi halinde ceza kesilmesine amirdir. VUK nun 353/2 maddesinde yazılı hususlar bu olayda yoktur. Bu nedenle özel usulsüzlük cezası kesilmemelidir.
Nitekim;
Danıştay 3. Daire 1998/4530 E-1998/4609 K, 1999/1497 E- 1999/2415 K, 1999/1498 E- 1999/2416 K, ve
Danıştay 4. Daire 1999/233 E-1999/2966 K, 1999/617 E- 1999/3061 K ve
Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulunun; 1995/435 E- 1997/83 K, 1997/330 E- 1998/219 K, 1996/293 E-1998/5 K nolu kararları da bu yöndedir.

Firmayı temsile hiçbir yetkisi olmayan nakliye elemanının veya başkasının imzaladığı tutanak ile müvekkil adına ceza salınması hukuka uyarlı değildir.
Nitekim muhtelif yargı kararları da iddialarımızı doğrulamaktadır.
'' Afyon Vergi Mahkemesinin 23/03/1995 tarih ve 1994/270 E 1995/19 K no'lu kararı, 13/03/1995 1994/272 E-1994/13 K no'lu kararı, 09/02/1194 tarih ve 1994/3 E-1994/58no'lu kararı,
Manisa Vergi Mahkemesinin 09/08/1998 ve 1998/50 E- 1998/216 no'lu kararı Danıştay 4. Dairesinin 15/11/1996 tarih 1995/4343 E- 1996/4235 K no'lu kararı, 29/12/1994 tarih 1994/2744 E- 1994/6533 no'lu kararı ve 1999/5885 E- 2000/4892 K , 2001/655 E- 2001/1831 K, 2000/3459 E- 2001/1376 K sayılı kararları,
Eskişehir İdare Mahkemesinin 1994/338 ve 1996/1 no'lu kararları,
Afyon Vergi Mahkemesinin 28/04/200 tarih ve E: 2000/31 K: 2000/28 no'lu kararı, 12/01/2001 tarih E2000/141 K 2001/2 ve 22.12.2000 tarih E2000/140 K 200/166 no.'lu kararı, 01/06/2001 tarih 2001/26 E- 2001/81 nolu , Denizli Bölge İdare Mahkemesinin 9/1/2003 tarih ve 2003/9 K ve 2003/10 K nolu kararları ile 2004/64 E-2004/62 nolu kararı da bu yöndedir. ''

Danıştay Üçüncü Dairesinde kanun yararına bozma talebi üzerine verilen 2001/4305 esas ve 2002/150 karar no'lu karında da : Şirket adına hareket etmeyen kişiler nezdinde tutulan tutanak ile mükellefe ceza kesilmeyeceği hüküm altına alınmış bulunmaktadır.

Bu kadarı herhalde işinizi görür.
kolay gelsin

selamlar

hüseyin bey ilginiz için teşekkür ediyorum. konuyu biraz karıştırınca esneme (kıvırtma :D ) payları ortaya çıktı.

yüksek müsaadenizle bir iki ekleme yapmak istiyorum.

VUK

Yoklama Fişi
Madde No 131
Kapsam
Yoklama neticeleri tutanak mahiyetinde olan "yoklama fişine" geçirilir.
Bu fişler yoklama yerinde iki nüsha tanzim olunarak tarihlenir, bulunursa nezdinde yoklama yapılana veya yetkili adamına imza ettirilir; bunlar bulunmaz veya imzadan çekinirlerse keyfiyet fişe yazılır ve yoklama fişi polis, jandarma, muhtar ve ihtiyar meclisi üyelerinden birine imzalatılır

burada ilgili sigortasız :!: işçinin ya da örneğin korgo firmasının elemanı şirketin yetkilisi olmadığı için ve devamında da yasa da belirtilen kişilerin imzası olmayınca şekilsel yönden iptal ediliyor.

bir nokta daha

VUK

Faturanın Şekli
Madde No
230
Kapsam
.......................

5. (3239 sayılı Kanunun 19'uncu maddesiyle değişen bent) Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası, (Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.)

malların iadesi söz konusu olduğunda yargı organları iadeyi teslim olarak görmedikleri içinde iptal ediyor.

ilginç ama buda böyleymiş.

kurallara cezaların zoruyla değil, sorumluluk esasıyla uyulduğu günlerde buluşmak ümidiyle

bana da hep böyle boş ümidler beslemek düşüyor :)

saygıyla..