İş Akdimin Durumu ?? Yardımcı Olursanız Sevinirim...

Selamlar. Ben bir kamu bankasının özel iştirak şirketinde 17.01.2005 tarihinden bu yana sözleşmeli olarak çalışmaktayım (Sözleşmem de bir zaman sınırlaması yoktur). Son 12 aylık çalışma döneminde; üçer aylık hizmet üretimine dayalı prim sistemi getirdiler ve uygulamaya koydular. Fakat uygulanan prim sistemi ağır olduğundan ilk 2 prim dönemini (ilk 6 ayı) sorunsuz geçtim, ama son 2 prim dönemini ( ikinci 6 ayı) geçemedim. Sözlü olarak iki tane ihtar aldım. Beni işten çıkaracaklarını ve herhangi bir ödemede bulunmayacaklarını belirttiler ! Benim askerlik dönemim geldiği için şubat ayında askere gidiyorum diye bir dilekçe verirsem ve bunu askerlik (sülüs) belgesi ile kanıtlarsam haklarımı alabileceğim belirtildi. Ama benim askerlik şubemim bağlı olduğu dönem ağustos 2010 dönemi olduğundan, askerlik şubem şubat veya nisan döneminde askere alınmayacağımı ağustos 2010 döneminde gidebileceğimi belirttiler.
*İşverenim Türkiye'nin en büyük 500 firması içinde olup yaklaşık 1000 kişi kadar istihdam etmektedir. Maaşım net 1.100TL'dir evliyim ve çocuğum yok.
Sorularıma gelince :
1-) Sözlü ihtara dayanarak beni işten atmaları mümkün mü? Eğer mümkünse kıdem tazminatımı vermezler mi?
2-) Askere ağustos 2010 tertibinde gidebileceğime göre: şubat ayından başlamak üzere ağustos ayına kadar yasal olarak 6 aylık ücretsiz izin kullanma hakkım varmıdır? İşverenim bunu kabul etmeyebilir mi?
3-) Benim kendi durumu kurtarmam için ne gibi bir yasal yol izlemem gerekmektedir? Malum o kadar çalışınca pisi pisine işten atılmak insanın gururunu kırıyor..

Bu konunun erbabı dostlarım bana yardımcı olup yol gösterirlerse tarifi mümkün olmayan bir iyilik etmiş olacaklarıdır. İlgilenip yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Ynt: İş Akdimin Durumu ?? Yardımcı Olursanız Sevinirim...

askerlikle ilgili yargıtay kararlarına bakmak lazım.bazen askerliğe 4 veya 5 ay öncesinden işten çıkmak ve kıdem tazminatını almak mümkün olabiliyor.
özel sektörde bu uygulama kişiden kişiye göre değişmekte.kimi firmalar sülüs istemekte .kimiside silüsten önce izin verip sülüsü getirince kıdem tazminatını ödemekte.

Yukarıda bahsettiğiniz gerekçe ile işten çıkarılmanız durumunda kıdem ve duruma göre ihbar tazminatını hak edersiniz. Askerliği gerekçe gösterip ayrılmanıza gerek yok, onlar çıkarana kadar çalışmaya devam ediniz.

öncelikle ilgilendiğiniz için saolun. bulent bey; peki onlar çıkardıktan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir?

işveren sizi kendince haklı bir sebepten çıkardıysa sizce haksız ise,
bölge çalışma müdürlüklerine yazılı olara yada müdürlükte bulunan müfettişlere sözlü olarak yardım ve şikayette bulunabilrisiniz.
burdan iş mahkemesine dava açabilir kazanma ihtimaliniz eğerki haklı olduğunuz ispatlanırsa yasal tazminatınızı alabilir hatta duruma göre işinize iade edilebilirsiniz mahkeme kararı ile..