İş Göremezlik Raporu Hakkında..

Merhaba ocak ayının 7 sinde hastaneye yatışım yapıldı, Şubat ayının 4 ünde taburcu edildim, mart ayının 4 üne kadar kontrollü olmak üzere 1 ay rapor verdiler. Ancak hastane bana herhangi bir belge vermedi. Elektronik ortamda raporun gönderildiğini söylediler. Ocak ayı sigortası 6 gün yatırılmış, E- devlet sitesinde sorguladığımda ocak ayına dair bana herhangi bir iş göremezlik ödeneği bulunmuyor, Rapor parasını raporun bittiği tarihten itibaren mi alıyorum(Mart ayının 4 ünden sonra )? yoksa onaylamak için sgk kurumuna mı başvurmalı mıyım?

Raporu çalıştığınız işyeri onaylayacak.Ya da işyerinin muhasebecisi diyelim. Rapor onayı bittikten sonra yapılır. Yani Mart'ın 4'ünden sonra. Sizin paranızda 1 hafta veya 10 gün içinde yatar. Yanlız rapor kontrol olarak verilmiş. Yani 4 Mart'ta kontrole gideceksiniz. Doktor raporu kapatıp çalışabilir olarak rapor verene kadar para alamazsınız. Çalışabilir raporu verdiği zaman o rapor onaylanacak ve paranız öyle yatacak.

...

Raporu çalıştığınız işyeri onaylayacak.Ya da işyerinin muhasebecisi diyelim. Rapor onayı bittikten sonra yapılır. Yani Mart'ın 4'ünden sonra. Sizin paranızda 1 hafta veya 10 gün içinde yatar. Yanlız rapor kontrol olarak verilmiş. Yani 4 Mart'ta kontrole gideceksiniz. Doktor raporu kapatıp çalışabilir olarak rapor verene kadar para alamazsınız. Çalışabilir raporu verdiği zaman o rapor onaylanacak ve paranız öyle yatacak.
Uzun süreli raporlarda çalışanın talebi üzerine kademeli (10 günlük aralıklarla) onay yapılabilir diye biliyorum. Ben şahsen yaptım. Herhangi bir problem çıkmıyor. Bu onay aralıkları illa 10 günlük olması da gerekmiyor. Ben 3 aylık bir raporu ay sonlarına göre 3 seferde onaylayarak bitirdim. Sistemde örneğin ilk onayı 1 ocak 31 ocak arası yaptıysam 2. onayı 1 şubattan başlatıyor ve işbaşı tarihine kadar yapılan parçalı onaylamalara rağmen rapor onaylama bekleyenler listesinde durur.

Son düzenleme:
Uzun süreli raporlarda çalışanın talebi üzerine kademeli (10 günlük aralıklarla) onay yapılabilir diye biliyorum. Ben şahsen yaptım. Herhangi bir problem çıkmıyor. Bu onay aralıkları illa 10 günlük olması da gerekmiyor. Ben 3 aylık bir raporu ay sonlarına göre 3 seferde onaylayarak bitirdim. Sistemde örneğin ilk onayı 1 ocak 31 ocak arası yaptıysam 2. onayı 1 şubattan başlatıyor ve işbaşı tarihine kadar yapılan parçalı onaylamalara rağmen rapor onaylama bekleyenler listesinde durur.

Ek olarak;
Evet haklısınız fakat bu girişi manuel olarak yapmamız gerekli onlıne olarak hastane sisteme işliyor fakat orada rapor bitmeden onaylamamıza izin vermiyor.

Elektronik sistemdeki raporuda 10 ar gün veya 1 er aylık süreler ile parça parça onaylayabilirsiniz. Manuel sistemden yapmanıza gerek yok.

Benimde takıldığım bir konu var.
Şubat ayında 10 günlük devlet hastanesinden alınan işgörmezlik raporu var ve bu raporu vizite giriş ekranından görüp çalışmamıştır diyerek onayladım.
Mart ayının 23'üne kadar ek 10 vereceğim
Ancak aynı işçi şimdi özel hastanenin Acil servisinden 2 şer günlük farklı tarihlerde rapor almış.
Ancak raporda ne iş görmezlik raporu nede işe başlama bitiş tarihi yazıyor.2 gün istirahat verilmiştir yazıyor.
Alınan bu farklı 2 günlük özel hastane raporları vizite giriş ekranında da görünmüyor.
Görünmemesinin sebebi işgörmezlik raporu olmaması mı? yoksa 2 gün olduğundan mı?
Acaba bunları manuel giriş yapmam gerekiyor mu?Yapmazsam ceza gelir mi?
Cevap için şimdiden teşekkürler.

Hala tüm hastaneler elektronik sistemi kullanmıyor. Eğer dediğiniz gibi raporlar 2'şer günlükse giriş yapmanıza gerek yok. Ceza çıkmaz para ödenmiyor zaten. Ama işim garanti olsun derseniz manuel girişten yapabilirsiniz rapor girişlerini.

SGK bu gün gelir 1 günlük rapora bile ceza kesebilir. O yüzden ya e-bildirgede yada rapor sisteminde bildirilmesi daha iyi.

Hala tüm hastaneler elektronik sistemi kullanmıyor. Eğer dediğiniz gibi raporlar 2'şer günlükse giriş yapmanıza gerek yok. Ceza çıkmaz para ödenmiyor zaten. Ama işim garanti olsun derseniz manuel girişten yapabilirsiniz rapor girişlerini.

Teşekkürler,
Rapor, raporada benzemiyor zaten. Sn. .... hastanemize müracat etmiş olup yapılan muayenede .... tespit edilmiş.Hastanın 2 gün isrirahatini bildirir rapordur.
tarih..
Birde bolca acil kaşesi.
Bunları bildirirsem bir önceki raporla birlikte ek 10'na koymam gerekir sanırım.O zaman dahada karmaşık bir durum olacak.
İŞçi aynı ay içinde farklı tarihlerde 2 şer günlük rapor alsada mı bildirmek zorunda değiliz.
Yoksa aldığı 2 günlük raporları toplayıp diyelim ki 3 defa farklı tarihlerde 2 günlük rapor aldı toplamda 6 gün yapar 6 gün eksik gün mü bildireceğiz?

SGK bu gün gelir 1 günlük rapora bile ceza kesebilir. O yüzden ya e-bildirgede yada rapor sisteminde bildirilmesi daha iyi.

Eğer vizite ekranında görüpte onaylamazsam ceza gelir biliyordum. İşçi 1 günlük rapor aldı. Bana vermedi normal mesaisine geldi.Benimde rapor aldığından haberim yok. Ceza gelir mi?

Ceza gelmez ancak aylık bildirgeyi gönderirken o işçi için "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.