İş Mahkemesi SGK vekalet masrafı

turkasia

Tanınmış Üye
Merhaba daha çok hukuki bir konu biliyorum ama belki bilgi sahibi olan arkadaşlar vardır. Hukuk forumları hiç yardımcı olmuyor.

2007 yılında iş mahkemesinde işveren ve sgk ya hizmet tespit davası açmıştım, ilk duruşmaya gittim durumu izah ettim, ikinci duruşmaya katılamadım. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle takip edemedim. O tarihten bu tarafa da mahkeme ile ilgili ne bir tebligat ne de bir yazı geldi. Bugün ise İcra dairesinden yazı geldi. 14.12.2007 tarih ..... esas .... karar sayılı ilamı diyor. Sanırım davayı kaybetmişim ve SGK mahkeme masrafları için icraya vermiş.

225 tl vekalet
38,67 işemiş faiz
263,67 toplam alacak
180 vekalet ücreti
28,54 harç
28,85 masraf
toplam 481,06 tl

Bana ne mahkeme sonucu tebliğ edidi. Ne de SGK böyle bir alacak için talepte bulundu. Dolayısıyla benim böyle bir borçtan haberim yok.
Şimdi ne yapabilirim, nasıl itiraz edebilirim, işleyiş gerçekten böylemi,
cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: İş Mahkemesi SGK vekalet masrafı

sn.turkasia.
avukat tanıdıklarım vardı, sizin için danışayım istedim. Edindiğim bilgiye göre, 2007 yılında Açmış olduğunuz davanın duruşmasına katılmayınca, açtığınız davanız HUMK 409.madde uyarınca müracaata bırakılıyor, eğer siz, 3 ay içinde gidip yeni duruşma günü verilmesi talebinde bulunmayınca da davanın açılmamış sayılmasına karar veriliyor.
Bu durumda; taraflar vekille kendilerini bu davada temsil etmişlerse vekalet ücretine hükmedilmiştir sonucu çıkıyor.

Yapacağınız şey ise, ödeme emri ile istenen alacağı ödemek ve takip edebilecekseniz yeniden dava açmak.

İrem Hanım

İlginiz için çok teşekkür ederim gerçekten büyük incelik göstermişsiniz. Benim sorunum dava sonucuya alakalı değil aslında, davayı ben staj la ilgili bir durumdan açmıştım. Ve sorun kalmadı ve ruhsatımı aldım şu anda. Ben 225 TL vekalet ücretini öderim de. Fakat bana dava sonucu ie ilgili bir tebliğ yapılmamış, sgk alacağına dair bir yazı göndermemiş. Bana 4 yıl sonra icra dairesinden yazı geliyor ve 480 TL fatura çıkarılıyor. Ve 7 gün içinde ödemem isteniyor. Yani bir de icra vekaleti üzerine konuuyor.

Ben de bir avukat arkadaşla görüştüm. Tebligat yapılmıştır, muhtardan bir araştır dedi, muhtarla görüşemedim. Özeti Tebliğ yapılmamışsa icra takibi durdurulur dedi. Hayırlısı yarın netleşecek olay sanırım
Buradan bilgi veririm, ama ne olursa olsun hak arayan insanlara devletin bu yaklaşımı hiç şık değil, hatta büyük bir rezillik.

İyi akşamlar herkese

rica ederim..

devletin kurumunun bu yaklaşımı haklısınız hiç etik değil.

hayırlısı ve geçmiş olsun diyelim..

iyiakşamlar