İş Sözleşmesini

Merhaba;

Öncelikle forumunuzda 'özel sektör' çalışanları olarak birçok konuya cevap bulabildiğimiz için çok teşekkür ediyor ve birkaç husus hakkında sizlerden bilgi almak istediğimi belirtmek istiyorum.

Özel bir firma'da 08/2013 tarihinden bugüne 'Satış ve pazarlama yöneticisi' olarak görev yapmaktayım.

Uzunca bir süredir firma içerisinde 'Satış ve pazarlama yöneticisi' olmama rağmen;
(Aşağıda bahsi geçen hususlar belki size komik gelebilir fakat bu hususların tamamının maalesef gerçek olduğunu belirtmek isterim)

- Firmanın kurumsal kimlik çalışmalarının kontrol ve düzenlenmesi, (9 aydır devam eden çalışmaların halen tamamlanamaması, çalışma yapılan firma ile şirket arası anlaşmazlık yüzünden askıya alınıp bütün emeğimin çöpe atılması)

- Katalog çalışmalarının kontrol ve düzenlenmesi, (6 aydır devam eden çalışmaların tamamlanamaması, çalışma yapılan firma ile şirket arası anlaşmazlık yüzünden askıya alınıp bütün emeğimin çöpe atılması)

- İnternet sitesi çalışmalarının kontrol ve düzenlenmesi, (6 aydır devam etmektedir fakat bunun kontrolünü benim yapmam gerektiği baskısı)

- Personel taşımacılığı (günlük periyodik olarak personelin bir kısmının iş/ev, ev/iş şekilde sevk talebinin üzerime yapışması gibi)

- Belirli periyotlarda (üretici firma olduğundan dolayı) eksik olan malzemelerin tedarik ve sevkiyatı,

- Satışı gerçekleşen (il içi veya seyahat programına göre il dışı) ürünlerin teslimatı,

- Seyahatlerdeki çalışma saatlerinin 'aşırı' esnekliği,

- Satılan ürünlere süpervizörlük (Eğitim) hizmeti vs...

Bu hususlara ek olarak (Satış ve Pazarlama iş tanımı içerisinde yer alan işler) bir kaç konu daha var fakat çok uzatmamak adına eklemedim :)

Şimdi sunduğum hizmet karşılığı aldığım hakları konuşacak olur isek;

- Asgari Geçim İndirimi içinde Maaş,
- SGK, (asgari ücret üzerinden, halbuki maaşım hemen hemen 2 katı)
- 'Yukarıda bahsi geçen şoförlük' ile yol + yemek
- İsteklerine göre değişen belirli periyotlarda aldığım primler. Daha önce 1 yıl/4 çeyrek şeklinde belirli kota yakalamalarına göre veriliyordu şu anda yıllık kota...

Aslına bakarsanız hiç sözleşme imzalamadım.
Ve belirli bir süre sonra bu konu şirket taşınmasıyla konu kendileri tarafından gündeme geldi.
Sözleşmeyi elime alıp okuduğumda Standart belirsiz süreli iş sözleşmesinden farklı olarak; Çalışılan birim, çalışma sürelerinin esnekliği, maaşın asgari ücret üzerinden gösterilmesi vs. gibi farklılıkların olduğunu gördüm ve kabul imzalamadım.

Tahminen konunun üzerinden de 4 ay geçti ve kulağımın üzerine yatmış durumdayım. Tekrar açılmasını bekliyorum...

Gelelim soruma;

- Yarın iş'ten çıkarılacak olursam hakkım ne olur?
- Şayet işi kendi isteğimle işi bırakacak olur isem herhangi bir hak talep edebilir miyim?
- İlerleyen süreçte; gerek müşterilerle geliştirdiğim beşeri ilişkilerden dolayı farklı sektörde yapacağım iş, gerekse aynı sektörde kendi işimi kurup 'Artık sektörde bende varım' demek tarafıma sıkıntı oluşturur mu?
- Alabileceğim ve kaybedebileceğim haklar nelerdir? Veya nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz???

***NOT: Bahsi geçen iş yüklerini ispat edebileceğim işten ayrılmış 3 personel ve mailleşmeler mevcuttur.

Şimdiden bu kadar yazıyı sabırla okuduğunuz için teşekkürü bir 'borç' bildiğimi belirtip cevabınızı en kısa zamanda beklediğimi belirtmek isterim...

Saygılarımla...

Keşke en bşt sıraladıklarınızı daha anlaybileceğimiz şekilde yazsaydınız.

Tüm yazdıklarınız içinde, sözleşmeyi feshetmenize imkn tanıyacak 2 durum var, sgk primlerinizin gerçek ücretinizden düşük ödenmesi, fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi.
Bu 2 sebeple sözleşmenizi feshettiğinizi ve kıdem tazminatı talebinizi içeren ihbarı işverene göndererek ayrılabilirsiniz..
Kıdem tazminatınız ödenmezse / eksik ödenirse iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.
İşveren sizi işten çıkarırsa, işe iade davası açma hakkınız var.
Aynı sektöre bir iş kurup, eski işvereninizin müşterilerine yapışmanız ( başka tabir bulamadım bu saatte yanlış anlamayın lütfen ), rekabet yasağına girebiler.

Vermiş olduğunu cevap için teşekkür ederim Keremcem bey.

Tabi bu tarz konularla ilgili önce hangi durumdan bahsedilebilir bilmediğimden bir karışık olmuş kusura bakmayın.

Ben hiç bir sözleşme imzalamadım daha.

Bu bahsetmiş olduğunuz 2 hususu imzalamama rağmen talep etmem mümkün mü?

Ve örnek teşkil edebilecek davaların tahmini süreçleri ile ilgili bilginiz var mı?

Tekrar Teşekkürler...