zirve

İşçi Çalıştırma Hk.

Üyelik
9 Ağu 2010
Mesajlar
98
Konum
konya
sayın üstatlar 1997 doğumlu 16 yaşında bir çocuk elektirik işi yapan işletme defterine tabi bir firmada getir götür işlerine ve telefonlara bakılmak üzere çalıştırılmak isteniyor. buçocuk işçiyi çalıştırmak mümkün mü? Bu firma bünyesinde sigortalı bir işçiyi zaten çalıştırıyor. internetten direkt giriş yapabilir miyiz? bu işçi için herhangi bir evrak ssk ya gönderilmeli mi? yapılacaklar ve dikkat edilecekler hususunda yardımcı olabilir misiniz? Tşkler kolay gelsin.


 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
Konuyla, iş yasamızın 71.maddesi ve bu madde yasal dayanak yapılan ilgili yönetmelik hükümleri önem arzeder(bildiğim kadariyle ağır ve tehlikeli işler yönt.yürürlük den kalktı,yenisi çıktımı bilmiyorum)
Genel olarak;
-iş sözleşmesinin ve kendisini ilgilendiren yazılı işlemlerin veli yada vasi ile yapılması
-İş sağlığı ve güvenliği önlemlerine azami riayet edilmesi,bu bağlamda başta iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verimesi,yaptığı işin gelişimine okuyor ise eğitimine zarar vermemesine özen gösterilmesi ve azami derecede gözetilmesi,
-işbaşı raporunu işyeri hekiminden ziyade,göreceği işe ilişkin raporun ayrıca temin edilmesinde yarar var.neticede genç olsa da o bir çocuk
-bu işcinin haftada 40 saat,5x8=fiilen haftada 40 saat çalıştırılması,f.çalışma yaptırılmaması,h.tatili süresinin 48 saat yani 2 gün olması
-M.71 hükümlerine istinaden, M.104 uyarınca idari para cezasına muhatap olunmaması
vs.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Şeref beye katılıyorum.Meslek kodunu "büro işçisi" olarak seçmek suretiyle giriş yapabilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst