fonradar

İşçi izin

işçinin annesi öldü izne gidiyor 3 gün ücretli izinmi ücretsiz mi?kanunen avans vermek gerekir mi?

Ynt: İşçi izin

MADDE 55. - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:

İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar ana veya babalarının eşlerinin kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.

Yasada ücretli izin olması gerekir demiyor. Bu gibi durumlarda biraz vicdan ve mantık yasalarını uygulamak gerekir.

Evlilik ve birinci dereceden akrabaların vefatından dolayı 3 gün ücretli izin.

gcatar ' Alıntı:
Yok öyle bir zorunluluk,
ancak yukarıda da belirtildiği üzere vicdan-mantık gereği işveren tarafından verilirSE bu tür 3 güne kadar olan izinler çalışılmış gibi kabul edilir diyor yasada

keremcem ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
Yok öyle bir zorunluluk,
ancak yukarıda da belirtildiği üzere vicdan-mantık gereği işveren tarafından verilirSE bu tür 3 güne kadar olan izinler çalışılmış gibi kabul edilir diyor yasada

Doğrudur zorunluluk yok, ama teamül verilmesi yönündedir

Diğer taraftan Madde 55 in aşağıdaki bentleri de yıllık izin uygulamasında çalışılmış gibi kabul ediliyor. Fakat bu süreler ücretli izin değildir.

Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller

MADDE 55. - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:

a) İşçinin uğradığı kaza veya tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği günler (Ancak, 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen süreden fazlası sayılmaz.).

b) Kadın işçilerin 74 üncü madde gereğince doğumdan önce ve sonra çalıştırılmadıkları günler.

keremcem ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
Yok öyle bir zorunluluk,

Yazdığım yazıda zorunlu olarak vermeniz gerekir diye bi ibare mi var.

gcatar ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
Yok öyle bir zorunluluk,

Siz açık açık öyle bir ifadede bulunmamış olsanız da, ilk soruyla birlikte değerlendirildiğinde ben '' 3gün ücretli izin'' sözünüzden zorunluluk varmış gibi anladım sn.gcatar.

keremcem ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
Yok öyle bir zorunluluk,

Siz açık açık öyle bir ifadede bulunmamış olsanız da, ilk soruyla birlikte değerlendirildiğinde ben '' 3gün ücretli izin'' sözünüzden zorunluluk varmış gibi anladım sn.gcatar.
Sn. Keremcem ne kadar anlatırsanız anlatın, anlattıklarınız karşınızdakinin anlayabildiği kadardır. Demişler bu örnek de bunu doğruluyor. Bu yazdıklarımı nasıl yorumlarsınız bilemem artık :D

Bakın sizinle inatlaşmak veya dalaşmak yada sataşmak -laf yarışına girmek gibi bir niyet içerisinde değilim, olmam da.
Padişah fermanı şeklindeki , evlilik ve ölümde 3 gün ücretli izin şeklinde, yanıtınızın , en baştaki soruyla birlikte değerlendirildiğinde yanlış anlaşılmaya imkan tanıyacağını düşündüğümden yasal olarak böyle bir zorunluluk olmadığını ilave etmek istedim, ettim.
Zorunuza giden ne oldu anlayamadım, sözünüzün üstüne söz söylenmiş olması mı?
Burada sorulan soruya, olabildiğince net, anlaşılır cevaplar verilmesi gerektiğini düşünüyorum , ki amacına ulaşabilsin forum.Soru sahibi, sorusuna net -anlaşılır cevap alabilsin.
Verdiğiniz 3 gün ücretli izin cevabı, ücretli izin verecekmiyim sorusuna yanlış cevaptır, neden kabul etmek yerine lafı dolandırıp sataşmaya çevirdiğinizi anlayabilmiş değilim.
Yanlışı kabul etmek çok mu zor?

keremcem ' Alıntı:
Bakın sizinle inatlaşmak veya dalaşmak yada sataşmak -laf yarışına girmek gibi bir niyet içerisinde değilim, olmam da.
Padişah fermanı şeklindeki , evlilik ve ölümde 3 gün ücretli izin şeklinde, yanıtınızın , en baştaki soruyla birlikte değerlendirildiğinde yanlış anlaşılmaya imkan tanıyacağını düşündüğümden yasal olarak böyle bir zorunluluk olmadığını ilave etmek istedim, ettim.
Zorunuza giden ne oldu anlayamadım, sözünüzün üstüne söz söylenmiş olması mı?
Burada sorulan soruya, olabildiğince net, anlaşılır cevaplar verilmesi gerektiğini düşünüyorum , ki amacına ulaşabilsin forum.Soru sahibi, sorusuna net -anlaşılır cevap alabilsin.
Verdiğiniz 3 gün ücretli izin cevabı, ücretli izin verecekmiyim sorusuna yanlış cevaptır, neden kabul etmek yerine lafı dolandırıp sataşmaya çevirdiğinizi anlayabilmiş değilim.
Yanlışı kabul etmek çok mu zor?

..İşK. MADDE 46

4857 S.lı İş Kanunu MADDE 46HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.

Bir işyerinde işin bir haftadan fazla bir süre ile tatil edilmesini gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıktığı zaman, 24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışılmayan günler için işçilere ödenen yarım ücret hafta tatili günü için de ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde hafta tatili ücreti işverence işçiye ödenir.

Yanlışı kabul etmek çok mu zor...!

Pardon, ben EN BAŞTAKİ SORUYU yanlış anlamışım sanırım, ÖZÜR.
Soru annesi vefat eden ve bu sebeple işveren tarafından izin talebi kabul edilmiş işçi hafta tatili ücretine hak kazanırmıydı ise, haklısınız.
Yanlışımı kabul ediyorum.

gcatar ' Alıntı:
[

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

İlgili günlerin yıllık izin hesabında veya hafta tatili hesabında çalışılmış kabul edilmesi ücretli izin verilmesi gerektiği sonucunu doğurmaz. Yukarıda alıntıladığım kısımda bahsedilen "Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle" ücretsiz izin de olabilir.

Bu izinlerin ücretli veya ücretsiz izin olduğu konusunda net bir hüküm olmamakla birlikte, ücretli uygulanması vicdan gereğidir ve temayül o yöndedir.

Dolayısıyla tartışmayı uzatmak gereksizdir.

parton herkesden iyi biliyormuş bu işi ne ücretlisi ne ücretsizi pazarlarıda sayarak yıllık izin yazdırıyorlar nerden baksan tutarsızlık üstelik deneme süresinde işten çıkan iişçiden de ihbar kesiyorlar oysa sözleşme yapılıyor işçiyle ve 2 aylık denemede bildirimsiz fesih hakkı var ama patron işçinin bilgisizliğinden faydalanır asgari ücretten 2 haftalık ihbar kesiyor sanki bana kar edecekler tevbe tevbe dur bakalım Allah sağlık sıhhat verirse daha neler göreceğiz?

fromak ' Alıntı:
parton herkesden iyi biliyormuş bu işi ne ücretlisi ne ücretsizi pazarlarıda sayarak yıllık izin yazdırıyorlar nerden baksan tutarsızlık üstelik deneme süresinde işten çıkan iişçiden de ihbar kesiyorlar oysa sözleşme yapılıyor işçiyle ve 2 aylık denemede bildirimsiz fesih hakkı var ama patron işçinin bilgisizliğinden faydalanır asgari ücretten 2 haftalık ihbar kesiyor sanki bana kar edecekler tevbe tevbe dur bakalım Allah sağlık sıhhat verirse daha neler göreceğiz?

Böyle saçma şey olurmu. O işçi kimse hemen dava açsın kazanır. İhbar tazminatı işçinin ücret alacağından mahsup edilemez.