İşçinin İstifası ve e- Bildirge

İşçinin yazılı istifa ederek işten ayrılması durumunda, SSK e-bildirgede belirtilecek olan çıkış kodu ve açıklaması nedir?

İstifanın yeni iş kanununda ilgili maddesi nedir? NEDEN İSTİFA TEK BAŞINA VE DİREKT OLARAK HİÇBİR YERDE GEÇMİYOR? İstifa etmek için haklı sebep mi gerekir? İstifa halinde istifa eden mi iş akdini feshetmiş sayılır yoksa istifasını kabul eden mi işakdini fesheder?

Bu kadar basit bir konu mevzuatta neden açıkça belirtilmez?

işçinin istifası ve e-bildirge

sayın ufuk bey

belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi kısmını kullanıyorum
ben böyle yapıyorum diger arkadaşlardanda fikir alırsak daha iyi olur görüşündeyim

saygılarımla

taner ozturk

SÖZLEŞME TÜRÜNE GÖRE İŞÇİ TARAFINDAN FESİH

Merhaba;

Sayın ufuk1971;

Bu konu 4857 Sayılı Kanunun 17.Maddesi ile açıklığa kavuşuyor.Şöyle ki;
İşçinin işyerinden ayrılması, evlilik, askerlik, gibi nedenler haricinde ve geçersiz bir sebeple(24.Madde dışında kalan olgular) işi bırakıp terketmesi durumunda ihbar öneli ve tazminatı karşılıklı olduğu için bu işçiyide bağlayıcı bir sonuç oluyor.

Zaten siz işçinin istifasını kabul ettiğiniz zaman, bu sözleşmeninde belirsiz süreli olduğunu farzedersek İşten çıkış kodu "3-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi" olur.

Kolay gelsin.

Ynt: işçinin istifası ve e-bildirge

merhaba.9 aylık kıdemi olna bir işçimize 4 hafta önceden çıkarılacağını bildirdik yazılı olarak.şimdi çıkış sebei ne göstermeliyim işten ayrılma bildirgesinde.

niki9 ' Alıntı:
merhaba.9 aylık kıdemi olna bir işçimize 4 hafta önceden çıkarılacağını bildirdik yazılı olarak.şimdi çıkış sebei ne göstermeliyim işten ayrılma bildirgesinde.

Merhaba,

İşçiye çıkış nedeni olarak neyi bildirdiyseniz, bildirgede de karşılığını bulup işaretleminiz gerekir.

Aykay ' Alıntı:
niki9 ' Alıntı:

Merhaba,

İşçiye çıkış nedeni olarak neyi bildirdiyseniz, bildirgede de karşılığını bulup işaretleminiz gerekir.

evet bende onu bulmaya çalışıyorum işte.bana işten ayrılma bildirgesindeki numaralarla söyleyebilirseniz sevinirim.çıkış nedeninin madde numarasını yani.

ufuk1971 ' Alıntı:
İşçinin yazılı istifa ederek işten ayrılması durumunda, SSK e-bildirgede belirtilecek olan çıkış kodu ve açıklaması nedir?

İstifanın yeni iş kanununda ilgili maddesi nedir? NEDEN İSTİFA TEK BAŞINA VE DİREKT OLARAK HİÇBİR YERDE GEÇMİYOR? İstifa etmek için haklı sebep mi gerekir? İstifa halinde istifa eden mi iş akdini feshetmiş sayılır yoksa istifasını kabul eden mi işakdini fesheder?
Bu kadar basit bir konu mevzuatta neden açıkça belirtilmez?

03 madde olan belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (İstifa) yazan maddeden yapacaksınız.

niki9 ' Alıntı:
Aykay ' Alıntı:
niki9 ' Alıntı:

Merhaba,

evet bende onu bulmaya çalışıyorum işte.bana işten ayrılma bildirgesindeki numaralarla söyleyebilirseniz sevinirim.çıkış nedeninin madde numarasını yani.

eğer ihbar ve kıdem ödemişseniz 04 madde olan Belirsiz süreli iş sözleşmesinini işveren tarafından feshi maddesini işaretleyeceksiniz.

muzyy ' Alıntı:
niki9 ' Alıntı:
Aykay ' Alıntı:
niki9 ' Alıntı:

İHBAR ÖDEMEDİK çünkü 4 hafta önce bildirim yaptık kıdem tazminatı zaten haketmiyor.işte sorun da burada.bildirimli fesih yani bizim işten çıkarma şeklimiz.ama 4.maddede işv.tarafından haklı sebep gösterilmeksizin fesih.pek uymuyor gibi geliyor.ve bankadan ödeme yapıyoruz.

eğer ihbar ve kıdem ödemişseniz 04 madde olan Belirsiz süreli iş sözleşmesinini işveren tarafından feshi maddesini işaretleyeceksiniz.

Merhaba,

Siz işletme olarak, işçiyi neden ve neye dayanarak çıkardığınızı bizden daha iyi bilirsiniz. Ayrıca söylemiyorsunuz ki, şundan ve şu sebeplerden dolayı çıkardım diye. Sadece çıkardım veya çıkaracağım diyorsunuz. İşçiyi işten çıkarmanın birçok nedeni vardır.

Dolayısıyla, sorunuzu gözden geçirerek tekrar sorunuz ki size vereceğimiz cevaplarda net olsun.

işçiyi personel sayısı fazla olduğu için (9 aylık kıdemı olduğundan 4 hafta önce ) bildirim yaptık ve işten çıkarttık.ne ihbar nede kıdm tazminatı ödedik. açıkmı sorum artık.hangi kodu seçeceğim.4 numarada işveren tarafından haklı sebep gösterilmeksizin fesih diyor. yeni şekli.evet bizimkide işveren tarafından fesih ama bildirimli fesih yani bankaya tazminat yatmıyor(maaşlar bankadan ödeniyorda)

niki9 ' Alıntı:
işçiyi personel sayısı fazla olduğu için (9 aylık kıdemı olduğundan 4 hafta önce ) bildirim yaptık ve işten çıkarttık.ne ihbar nede kıdm tazminatı ödedik. açıkmı sorum artık.hangi kodu seçeceğim.4 numarada işveren tarafından haklı sebep gösterilmeksizin fesih diyor. yeni şekli.evet bizimkide işveren tarafından fesih ama bildirimli fesih yani bankaya tazminat yatmıyor(maaşlar bankadan ödeniyorda)

Merhaba,

İş sözleşmesini, "Belirli Süreli" olarak düşündüğümüzde, çıkış koduda, "5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi" olarak seçmeniz gerekir.

niki9 ' Alıntı:

Bildirimi personele yazılı olarak 4 hafta önce yaptıysanız herhangi bir ihbar ödemenize gerek yok. Kıdem tazminatı zaten haketmediği için( 12 ay) ödemeyeceksiniz. personelin sadece hakettiği ücreti ödeyeceksiniz.
Çıkışıda İş Sözleşmesinin işverence feshi olacak.

Tek sorun yaşayacağınız konu iş güvencesi kapsamında bu personel çünkü 6 aylık bir kıdemi var. Eğer bu personeli haklı bir nedenden dolyı çıkartmıyorrsanız ki öyle görünüyor size işe iade davası açabilir ve tekrar işe başlatmamanız durumunda (kazanması halinde) en az 4 aylık ücretini sizden alabilir.

Ynt: İşçinin İstifası ve e- Bildirge

İstifa ucu açık bir kavram. Neye dayanarak istifa? "Ben artık çalışmayacağım." demekde istifadır, "maaşım zamanında yatmadığından" demekde veya elinde raporu vardır "sağlık nedenleri ile işten ayrılıyorum." da yazabilir. İstifanın nedenine göre sgk bildirimindeki ilgili kod seçilir.