İşgöremezlik Bildirim

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir çalışan 2023 yılına ait raporu işverene ibraz etmediğinden dolayı işveren onay veremedi ve şimdi ceza geldi. Sisteme bakıldığında bu kişinin onay verilmeyen 2 raporunun daha olduğu görüldü. Bu durumda bu iki raporun süresi geçmiş de olsa onaylanması gerekir mi, ceza anlamında bir şeyi değiştirir mi?

Değiştirir. Hiç onaylanmazsa ceza oranı asgari ücretin 1/2 'si oranındayken geç onaylanınca 1/10 oranında ceza gelir. Eğer o dönemlerde de çalışıyorsa mutlaka onaylayın.

Değiştirir. Hiç onaylanmazsa ceza oranı asgari ücretin 1/2 'si oranındayken geç onaylanınca 1/10 oranında ceza gelir. Eğer o dönemlerde de çalışıyorsa mutlaka onaylayın.
Evet aynen öyle,mutlaka onay verin.Onay kurum tarafından re'sen yapılmasın.A
Ayrıca bende alışkanlıktır.Bordroları hazırlamadan evvel, mutlaka hem "arşiv" kısmından hemde "tarih ile arama" kısmından bir tarama yaparım. Örneğin 2 gün veya eksik raporlar, tarihe göre arama kısmında gelmez iken, arşiv kısmında gelebiliyor. Bu alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederim.

Teşekkürler sn. Tahsin Kurt, çok fazla mükellef olunca, ben ancak bana gelen raporları bildirebiliyorum. 2 günlük rapor konusunda; bunlara ceza gelmiyor ama bilgimiz olduğunda istirahat döneminde çalışmamıştır kutucuğunu işaretlememiz gerekiyor mu?

Muhsgk beyannamelerini hazırlarken tüm personeller için istirahat süresinde işyerimde çalışmamıştır onay kutusunu işaretleyip gönderin böylece bu tip saçma sapan cezalarla karşılaşmazsınız.

Muhsgk beyannamelerini hazırlarken tüm personeller için istirahat süresinde işyerimde çalışmamıştır onay kutusunu işaretleyip gönderin böylece bu tip saçma sapan cezalarla karşılaşmazsınız.
Merhaba
Yani,bu da çözüm değil aslında.Çünkü çalıştı/çalışmadı'ndan ziyade kesilecek cezanın gerekçesi, genelde "raporun zamanında onaylanmaması" nedeniyle oluyor.
Siz,bildirgeyi doğru versenizde, şayet o rapor kurum memuru tarafından herhangi bir nedenle re'sen onaylanırsa o zaman bildirgeye dahi bakmıyorlar bazen. Sonuçta senin onaylaman gereken raporu ben onayladım diyip cezayı kesiyorlar.

Aslına bakarsanız, araştırmalarımın sonucuna göre sn. lazmaster belirttiği şekilde cezadan kurtulabiliyoruz. Bu benim de aklıma gelmişti, ne de olsa ben de lazım :) Fakat şöyle düşünmüştüm: Bu kez de raporu olmayan bir işçiyi, sanki raporu varmış gibi göstermekten ceza yersek o zaman bunun altından hiç kalkamayız :)
"İstirahatin bittiği tarihin içinde bulunduğu aya ait prim hizmet belgesinde/beyannamesinde “istirahat süresinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenecek ya da çalışılmadığına dair bildirim giriş ekranından bildirim yapılacaktır. Bu şekilde de bildirim yapılmaması durumunda idari para cezası uygulanacaktır."

Tüm personeller için o seçeneği işaretlemekle uğraşacağıma vizite sisteminden kontrol eder düzgün şekilde beyanı hazırlarım şahsen. Zaten bu şekilde yapılan bildirim de yalan yanlış bir iş yapmak olur.

Misal rapor sisteme süresinden sonra düştü geç onaylandı o yüzden ceza geldi. Raporun sisteme geç düştüğü kanıtlı olduğu için bu cezayı da sildirebilirsiniz.

Yani arkadaşlar bu kontroller ne yazık ki yapılacak.Bütün firmaların raporlarını tarayım derseniz, 1 saatinizi alır. İsim isim tarama yapmıyoruz sonuçta. tarih aralığı veriyoruz, ne varsa ekrana geliyor zaten.Çok mükellef var, uğraşamıyoruz diyenlerede cevabım, az mükellefiniz olsun, şeklinde olur :)