İSMMMO Akademisi

• Konbuyu başlatan pantoron
  • Başlangıç tarihi
P

pantoron

Ziyaretçi
Odamız böyle bir akademi açmış.http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=10055 linke girince muhasebenin ne kadar çok kazandırdığını ve paraya kıyıp ismmmo akademisine gidersek piyasanın aranlan adamı olacağımız savlanmış. Bir defa üniversite mezunu insanların akademide işi ne? BU akademi kurulurken bize sordunuzmu? Bu akademi ne kadar masrafla kuruldu? Diyelim paraya kıyıp eğitime katılırsak iş nasıl gelecek? İş ancak taleple gelir.Oysa adamlar muhasebeciye "katibim " diyorlar.Hadi onu bırakın meclisin çoğu avukat.Bu adamlar adli muhasebeciliğe falan izin mi verecek yani? Odalar para toplamak için (özellikle bizimki) her yolu deniyor.Bunu da üyelere saygı göstermeden ben yaptım oldu mantığı ile yapıyor.Hep merak ederim bizi yönetenlerin acaba kaç mükellefi var diye?!

Ynt: ismmmo akademisi

Biraz yağlayıp ballamışlar tabi ;D ama eğitimin kötüsü olmaz. Bence güzel bir gelişme.

10.000 TL fiyat koyuyorsan o zaman onun adına ben eğitim falan demem ve o eğitime güvenmem.
Bu eğitime güzel denmesine şüphe ile yaklaşırım.Eğitim 10.000 TL yi amorti edemiyorsa güzel falan değildir.
Böyle bir garantisi yok.Oda daha önce "Bilirkişi Eğitim Semineri " düzenledi.Bu eğitime katılmayan "Bilirkişi Listemiz" de yer almayacak demişlerdi.Gidenlerin çoğuna bilirkişilik gelmedi.
Ama şu var.Bu eğitimi verir.Sonrada bu eğitime göre, eğitime katılanlara oda iş verir, görev sağlar ve bu eğitimi amorti eder o zaman ayrı.Tabii bunu bir senetle taahhüt etmesi şartı ile.

Hocam böyle birşey olmaz yani sen eğitime gel ben sana iş garanti edeyim dünyanın hiçbir yerinde yok. Harvard'ıda bitirsen kimse sana iş garanti edemez.

Orası üniversite değil meslek kuruluşu.Odaya ödediğimiz aidatlarla kuruluyor.Örneğin Baro da eğitim düzenliyor ve bu eğitime katılana görev veriyor.Ama sen beğendiysen ver parayı git kardeşim. ;D

Valla dostum bizim yönetim ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor.Ezelden beri aynı adamlar istediği gibi çekip çeviriyor.Kimsenin sesi de çıkmıyor.Çünkü karşılarına düzgün bir aday da çıkmıyor veya çıkamıyor.

alıntıdır

Bugün
Celal Toprak

Muhasebecilik nasıl iyi kazanan meslek oldu

Yaklaşık 20 yıl önceydi.

Yahya Arıkan da ben de çok gençtik. O günlerde en çok kazandıran veya en prestijli meslekler arasında muhasebecilik yoktu.

Muhasebeci daha çok patronun dediğini yapan, onun düdüğünü çalandı.

İşte o günlerde aralarında Yahya Arıkan'ın da yer aldığı bir grup genç muhasebeci bir mücadele başlattı.

Aslında mücadeleden çok bir projeyi hayata geçirmek için çalışmaya koyuldular.

Projenin önemli ayaklarından biri mesleğin bir çatı örgütünün olmasıydı. Bunu hayata geçirmek için oda çalışmasına start verdiler. Türkiye'de bu tür işler çok uzun zaman alıyordu. Ama onlar kısa sürede sonuç aldılar.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nı kurdular.

Ve yine kısa sürede oda eğitim ve etik çalışmalarını başlattı.

Meslek ilkeleri belirlendi. İç eğitim sayesinde meslekte kalite yükseldi. Muhasebeci ile çalışan şirket bir adım öne geçmeye başladı.

Ve yıllar su gibi akıp geçti. Biz biraz yaşlandık. Muhasebe artık iyi para kazanılan, kaliteli meslekler arasına girdi. Üniversite sınavlarındaki tercihler bu görüşü pekiştirdi.

Ve sıra ikinci hamleye geldi. Şimdi cumartesi günü Yahya Arıkan ve ekibi ikinci hamleyi yapacak.

alıntıdır

hamdilevent ' Alıntı:
alıntıdır

Meslek ilkeleri belirlendi. İç eğitim sayesinde meslekte kalite yükseldi. Muhasebeci ile çalışan şirket bir adım öne geçmeye başladı.

Ve yıllar su gibi akıp geçti. Biz biraz yaşlandık. Muhasebe artık iyi para kazanılan, kaliteli meslekler arasına girdi. Üniversite sınavlarındaki tercihler bu görüşü pekiştirdi.

Ve sıra ikinci hamleye geldi. Şimdi cumartesi günü Yahya Arıkan ve ekibi ikinci hamleyi yapacak.

alıntıdır

Tuhaf bizim forumdaşların çoğu hergün TÜRMOB ve meslekten devamlı şikayet ediyor.
Biri yalan söylüyor ama kim??? :)

Merhaba,

Ben bu programa kayıt oldum; ve katılacağım;

Elbette ki, işte adli muhasebeci diye bir dal oluşacak ve bende para basacağım gibi bir hayalle girmedim.

Müfredat büyüledi beni, Bu eğitimle; müşterileme verdiğim hizmetin kalitesini arttıracağım, işletmelere yönlendirme noktasında yardımcı olacak bilgiler alacağımdır.

Eğitim ücreti elbetteki çok pahalı ve beni zorlayacak, Ama emeksiz yemek yok,

Bakınız; devlet tarafından belirli bir konuda destek veya kredi çıkar, herkes nasıl yapsakta bu krediden faydalansak derdine girer; Oysa aslolan bir proje üretip, destek aramaktır;

Ama hak getire;

Yalancı olan ;her olumlu gelişmeye kaç para eder ki mantığıyla yaklaşan hayal mensubu olanlar;

Meslek mensubu olanlar buraya;

Saygılarımla,

Sen o bilgiyi paraya çeviremedikten sonra o bilgiye 10.000 tl vermek pek akıllıca değil.Git bak bakalım Türkiye'de hangi meslek örgütü bunu yapmış?Ayrıca saldırgan bir tavrın var.Gelelim mesleğe.Bu mesleği seçtiğime açıkçası pişmanım.Bu kadar kötü yönetilen,üyelere kelle diye bakan bir meslek örgütüne mensup olduğuma pişmanım.Zamanı gelince de mesleğimi değiştiririm.Zaten aklı başında biri bu koşullarda devam etmez.

pantoron ' Alıntı:
Sen o bilgiyi paraya çeviremedikten sonra o bilgiye 10.000 tl vermek pek akıllıca değil.Git bak bakalım Türkiye'de hangi meslek örgütü bunu yapmış?Ayrıca saldırgan bir tavrın var.Gelelim mesleğe.Bu mesleği seçtiğime açıkçası pişmanım.Bu kadar kötü yönetilen,üyelere kelle diye bakan bir meslek örgütüne mensup olduğuma pişmanım.Zamanı gelince de mesleğimi değiştiririm.Zaten aklı başında biri bu koşullarda devam etmez.

Merhaba,

Öncelikle hitabet şeklinize dikkat etmenizi rica ediyorum; Sen değil Siz;

Bu eğitimde alacağım bilgiyi elbetteki nakite çevireceğim.

Ama bilgiyi Sertifikayı değil.

İşte anlatmakta zorlandığım husus bu; Hiç bir belge veya ünvan mesleği yapma yetisi kazandırmaz insana,

Eğer ufak bir kamyonetle yapıyorsanız, taşımacılığı, bütün gün yolların bozukluğuna, trafik polislerine bozuk atar durursunuz. Ancak kendi işinize bakıp; kamyoneti büyütürseniz; yarın bir filonuz olabilir;

Bizim sermayemizin bilgi olduğunu sözylemiştim;

Ve benim yaptığım masraf değil; yatırımdır.

Saygılarımla

hayırlı işler bol kazançlar diliyorum size

az kaldı en hakıkı smmm en en hakiki smmm de turetır bunlar valla lastık gıbıler nereye ceksen gıder ucu ellerınde bi kere ;D ;D

Daha öncede yazmıştım tekrar yazıyorum
Talep arzdan fazla ise arz fiyatı artırmak zorunda kalır finansal piyasalarda, reel piyasalarda ve bütün dünyada piyasanın kanunu budur.

Arıkanın yerinde olsam ben bu eğitimi 50.000 TL den başlatırdım.
20.000 küsür üyesi olan bir odada 20.000 in %1 i gerçekten belgenin hakkını verse ve ortalamanın çok çok üstünde para kazansa ki rahatlıkla kazanıyordur 200 kişi eder.
o 200 kişi için 10.000 TL rakamı bile çok komik kalıyordur ki sadece 200 kişi bu eğitime iştirak etse temiz bir 2.000.000 TL yapar ancak ben talebin 200 kişinin çok çok üstüne olacağına inanıyorum. O yüzdendir ki bu eğitim ileri ki yıllarda devam edecekse gelecekte fiyatının artacağınıda adım gibi biliyorum.

Birde artık bir şeyler yazıcam uzun olabilir isteyen okur birşeyler çıkarır isteyen okumaz işine bakar.

Belgeyi alanlar yada alacak olanlar,büro açanlar yada açmayı düşünenler Pazarlamanın ne olduğunu biliyormu ? Ürettiğini yada hizmetini başkasına satabiliyormu yada nasıl satacağına dair bir araştırması varmı ? Belge aldıktan sonra belli bir yol haritası yada planı varmı ? forumda nereye baksam büro açtım mükellefim yok ancak ileride olacak deniliyor peki nasıl olacağına dair bir hesaplama varmı mükellef gökten zembillemi iniyor.

Basit bir örnek olarak sokaktaki tezgahlardan balık satan satıcılara bakın onlar bile daha çok balık satmanın yolunu araştırıyor, nasıl derseniz satıcı balık sattığı yerin 5-10 mt yakınına ufak bir mangal kurup orda akşama kadar çok az bir balık pişiriyor mühim olan balığı yemek değil pişen balığın kokusunu etrafa yayarak bulunduğu bölgede bir pazar yaratmak, alıcının duyuları ile oynayıp aklına '' bu akşam balık almalıyım '' fikrini sokmak.

Şimdi bunun bizim meslekle ne alakası var diyebilirsiniz ufacık tezgahta ürün satan bir balıkçı bile bunları düşünerek gelirini ve pazar payını arttırmaya çalışıyorsa belge sahibi yada büro sahibi olarak şikayet etmek dışında siz ne yapıyorsunuz.

En fazla şikayet edilen şey '' bana yılbaşına söz verdiler ancak sözlerini tutmadılar'' peki mükelleflerin sözlerini tutması için ne yapmanız gerektiğini hiç araştırdınızmı bu adam bana defterini neden vermiyor diye hiç düşündünüzmü. Tüccar babanızın oğluda olsa siz ona artı olarak bir kar sağlamıyorsanız ve diğerlerine göre bir avantajınız yoksa size defterini neden versin yada siz tüccar olsanız size defterinizi verirmiydiniz ?

SMMM iseniz yada SMMM büronu varsa aşırı sosyal olmalısınız, iletişim becerileniz aşırı derecede yüksek olmalı, insanlara güven vermelisiniz, ikna edici olmaslısınız, kısaca bilgisayar başında kayıt giren memur olmamalısınız, peki soruyorum SMMM olduktan sonra oturduğunuz semtte herhangi bir market,manav vb. esnafın en azından birinin defterini alabildinizmi yada almayı başarabilirmisiniz ?

Büyük şirketler ABD de bürolarını kuruyorlar amaç para kazanmak değil amaç sadece ABD deki rekabetin çok yüksek olduğu devamlı firmaların battığı yada satın alındığı aşırı derecede zor olan bir pazarlarda deneyim elde etmek ve o deneyimleri üstün oldukları kendi pazarlarında uygulamak. Adamlar deneyim için yeri geliyor milyonlarca doları hacıyorlar sadece deneyim ve bilgi için peki siz deneyim ve bilgi için ne yapıyorsunuz ?

Forumda nereye baksam şikayet ancak çözüm namına ortada bir şey yok. İnsanlar sanki sihirli bir değneğin kendisine dokunmalarını bekliyor ve çoğunlukla sorular mükellefin nasıl bulunacağına dair. Peki nasıl bulunuyor bu mükellef hiç araştırılıyormu.

Arkadaş sen kimsin derseniz ben SMMM stajeriyim kısmet olursa gelecek yılda belgemi alıcam ancak pazarlama bakımından deneyimim gerçekten fazla ve kendime güveniyorum. Ailemde tek işçi olarak çalışan benim gerisi komple iş sahibi ve işleri ağırlıklı olarakda pazarlama.

Örnek olarak 1 ağabeyimden örnek vereyim :
Edirne İşletmeyi bitirdi.
Okul bitince İstanbulda iş aradı bir kumaş firmasında pazarlama işi buldu. 1 Yıl çalıştı sonrasında ben bu işi kendim nasıl yapabilirim diye araştırma yaptı.
İlkin çok ufacık bir yerde başladı kumaş pazarlıyordu yaptığı şey basitti piyasada müşteri arayıp bulduğuna uygun fiyattan kumaş satıp al-sat komisyondan para kazanıyordu, ilk açtığı iş yeri 25 mt2 lik bir büro idi içeride sadece kumaş örnekleri ve kendi masasının sığacağı kadar bir yer vardı.

Aradan 2 yıl geçti üç beş bir şeyler kazandı. Sonrasında bu kumaşı ben üretsem ne olur maliyeti nedir dedi, araştırdı ve önce ipliği satın aldı sonra dokutturdu ve diğer işlemlerini yaptı bunun için 6 ay şehir şehir dolaştı ilkin zarar etti ancak sonrasında işi öğrendiğinde elde ettiği deneyimlerle düzenli kar etmeyi başardı çünkü maliyetini çok aşağılara çekmişti .

Sonrasında ne oldu derseniz T.C de ekonomik krizler çıktı bizimkisi ağır darbeler aldı batmak üzere iken yurt dışını keşfetti. Dil bildikten sonra ihracatın hiçde zor olmadığını öğrendi dil kurslarına gitti ihracatı nasıl yapabilirimi araştırdı ve sonrasında Rusya pazarını keşfetti. Rusya' ya yaptığı gezilerden sonra orada bir çok müşteri buldu ikna kabiliyeti yüksekti.

Yıl 2009 şimdi bu adam şu an ne yapıyor derseniz Türkiyede ve Rusyada 1 er adet olmak üzere 2 adet şirketi var. Yaklaşık 2 yıldır Rusyada kalıyor Türkiyeye Rusyadan hammadde, Türkiyeden Rusya' ya ise kumaş satıyor. İstanbulun çok ama çok pahalı bir yerinde 3 katlı villası , daireleri arabası malını mülkünü saysak uzar gider.

Kısaca her yerde okuduğumuz o çulsuzluktan zengin olma örneği benim gözlerimin önünde gerçekleşti ama adam azmetti deli gibi çalıştı her zaman daha iyi nasıl olabilirimi araştırdı, piyasanın sıkıştığı yerde gitti yurtdışında kendine piyasa oluşturdu şu an 2 yabancı dil biliyor ingilizce ve rusça bizim ülkemizde herkesin yakındığı iş bulamadığı işletme bölümü mezunu olarak şuan iş adamı konumunda.

Kısacası istediğinizde başarılamayacak hiç bir şey yok yeterki gerçekten isteyin ama derseniz ki ben yakınıcam arkadaş bu iş yapılmaz yada para kazanamıyorum rekabet edemiyorum hizmetimi satamıyorum derseniz ve kendinizi pazarlama bakımından geliştiremiyorsanız, politik değilseniz nabza göre şerbet veremiyorsanız, piyasa oluşturma kabiliyetiniz yoksa açıkçası zaten daralan bir pazarda başkasının pazarından müşteriyi alamıyorsanız, bu piyasada çoğalan işsiz Belgeli arasına katıldınız demektir.
Saygılarımla.

Merhaba,

Sayın stonhand'in yukarıdaki yazısını okumayı üşenmemenizi öneriyorum;

Altına bende imza atardım.

Nerede bu devlet zihniyetini bir tarafa bırakıp, mucadeleyle ve çalışmayla başarılamayacak bir şeyin olmadığına inanıyorum.

Saygılarımla,

Sn Stonhand;

Sizi kutlarım bu anlamlı ve güzel yazınız için. Örnek alınacak bir yazı. :) :)

UZMAN ve Stonehand'e başarılar derim o zaman.Kendilerine eğitimde ve iş hayatlarında başarılar diyorum.
Fakat ben 10.000 TL lik eğitimin aşırı olduğu ve para ve zaman kaybı olduğu fikrindeyim.
Büro açacaklara açmamalarını ama torpilleri varsa denetim şirketlerinde çalışmalarını tavsiye ederim.Hatta bu meslekten uzak durmayı öneriririm. Oda için öneml olan kelle sayısı.
Stonehand Arkadaş örnek vermiş ama verdiği örnek kumaş sektöründen.Ben muhasebe sektörünün bittiğini,çünkü kobilerin tükendiğini odanın da yetersiz kaldığını düşünüyorum.Oda aleyhimizde olan hiçbir yasada (bence) başarı gösteremedi.Bu durumdan memnun arkadaşların bu işten herhalde bir bildikleri vardır diyorum.Ayrıca başkanımızın bir gazetede sürekli köşe yazarı olmasını yanlış buluyorum.Bana haksız rekabet gibi geldi.Ayrıca eğitimi 50.000 tlden yapardım yaklaşımıda epey komik. O zaman esnaf odasıda pazarlama eğitimi versin 50000 tl fiyat koysun.Çok satıp iyi azarlayan nasılsa verir bu parayı.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Ben bu programa kayıt oldum; ve katılacağım;

Elbette ki, işte adli muhasebeci diye bir dal oluşacak ve bende para basacağım gibi bir hayalle girmedim.

Müfredat büyüledi beni, Bu eğitimle; müşterileme verdiğim hizmetin kalitesini arttıracağım, işletmelere yönlendirme noktasında yardımcı olacak bilgiler alacağımdır.

Eğitim ücreti elbetteki çok pahalı ve beni zorlayacak, Ama emeksiz yemek yok,

Bakınız; devlet tarafından belirli bir konuda destek veya kredi çıkar, herkes nasıl yapsakta bu krediden faydalansak derdine girer; Oysa aslolan bir proje üretip, destek aramaktır;

Ama hak getire;

Yalancı olan ;her olumlu gelişmeye kaç para eder ki mantığıyla yaklaşan hayal mensubu olanlar;

Meslek mensubu olanlar buraya;

Saygılarımla,
Mesleğinize verdiğiniz değerden ötürü tebrik ederim Turgay Bey.

Sn. Pantoron, "torpilleri varsa denetim şirketlerinde çalışmalarını tavsiye ederim" ifadesi tüm denetim şirketlerini zan altında bırakıyor. Büyük denetim şirketleri zerre kadar torpil olmadan türkçe ve inglizce mülakatlar ve yazılı sınavlarla, objektif değerlendirme kriterleri ile personel alırlar.