İşsizlik maaşı hak edişi ssk ve işkur ikilemi

Herkese merhaba,
Bir personelimiz 31.05.2011 itibariyle şirket tarafından çıkarılmak suretiyle işten ayrıldı ve ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı için başvurusunu yaptı.
31.05.2011 tarihinde işten ayrılan bu personelin, şubat ayı içinde bir şirket nakli mevcut; 07.02.2011 itibariyle x şirketinden ayrılıp, 08.02.2011 tarihinde yani hemen ertesi günü arada boşluk olmadan bütün hakları ile başka bir şirkete geçmesi söz konusu.. bunun haricinde de geri yönelik bakıldığında 6-7 yıllık kesintisiz(!) sigortası mevcut.
Bu personelin şubat ayı ssk bildirimi 7 şubatta ayrıldığı işyerinden 7 gün ve nakil yapıldığı şirkettte de 8 şubattan başlamak üzere 21 gün olmak üzere toplamda 28 gündür. (yani şirket nakli olmasa 30 gün olacakken şirket nakli olduğu için boşluk olmamasına rağmen 28 gün prim ödemesi var)
İşkur ise bu çalışan için şubat ayında toplamda 28 gün ssk prim ödemesi gördüğü için bahsi geçen personelin 2 gün eksiği olduğunu sebep gösterip çalışanı 1080 günlük en üst limitte yani 10 aylık sürede değil, bir alttaki limtte yani 900 gün sigortalı çalışıp 8 ay maaş alacakmış gibi kabul etmektedir.
Bu durumda işveren normal şirket nakli prosedürünü uygulamış; haklı, işçi aralıksız çalışmış; haklı, işsizlik sigortası kanununa bakarsanız işkur da haklı.
İşin içinden çıkamadık, yardımlarınızı esirgemezseni nmemnun olurum.

Ynt: işsizlik maaşı hak edişi ssk ve işkur ikilemi

işkurun yaptığının doğru olmadığını düşünüyorum.120 günü kesintisiz olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemiş olup da kendi istek ve kusurları dışında işsiz kalanlara işsizlik maaşı ödenir demekte. sizde gün boşluğu olmadığından dolayı alt limite düşürme gibi bir durum söz konusu olacağını düşünmüyorum. ayrıca alt limite düşürme de komik geldi bana . gündemdeki ligden düşürme haberleri memurları etkilemiş gibi onlarda sizi alt limite dahil ediyorlar. . ilgili işkur ile bu durumu tekrar paylaşın şubat ayının 28 çekmesi sizin elinizde olan bir durum değil. gerekirse ankara ile görüşün.

o personelle aynı tarihte işten çıkan ve çalışma günü, şirket nakli vs. durumları aynı olan bir personel daha var. o çalışan başvurusunu internet üzerinden yapmış, başvurusunun cevabı geldiğinde bize geri dönecek, one göre hareket edeceğiz. Alâkanıza çok teşekkür ederim.

o kadar ince düşünecek kanun nerdeeeeeeeeeee :)

Ynt: İşsizlik maaşı hak edişi ssk ve işkur ikilemi

üstatlar,
bahsetmiş olduğum konuya binaen işkur'un, personele vermiş olduğu cevap aynen şöyle;

****************************************************************************************
AYLİN HANIM MERHABA

MÜRACAATINIZ ÜZERİNE SSK DÖKÜMÜNÜZÜ TEKRAR İNCELEDİM İNCELEMEM SONUCUNDA YIL İÇERİSİNDE 28 GÜN VEYA 31 GÜN ÇEKEN EYLAR VAR İŞVEREN TARAFINDAN SSK PRİMİ ÖDENİRKEN BU AYLARDA HERZAMAN 30 GÜNLÜK PRİMLER YATIRILIR SİZİN EKTEKİ DÖKÜMDENDE GÖRECEĞİNİZ ÜZERE 2 AYDA GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEMİ YAPILMIŞ VE EKSİK PRİM GÜNÜ OLUŞTURULMUŞTUR. VE 2 AY 30 GÜN GÖZÜKMEMEKTEDİR. BU NEDENLE SON ÜÇ YIL İÇERİSİNDE ÖDENEN PRİM GÜN SAYINIZ (360X3=1080) 1080 GÜN OLMASI GEREKİRKEN SİZİN TOPLAM ÖDENEN PRİM GÜN SAYINIZ 31.08.2008 İLE 31.05.2011 TARİHLERİ ARASINDA (2008=210 GÜN ? 2009=360 GÜN -2010=360 GÜN VE 2011=148 GÜN ) 1078 GÜN PRİMİNİZ ÖDENDİĞİNDEN 8 AY BAĞLANMIŞTIR?????.SAYGILARIMLA / İHSAN

İHSAN SABRİ AYGÜN
ŞUBE MÜDÜRÜ.V.
TÜRKİYE İŞ KURUMU
ŞİŞLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
****************************************************************************************

ben böyle bir saçmalık görmedim!

Yapacak birşey yok ,siz madem konuyu biliyodunuz neden 2 gün daha çıkışı geciktirmediniz

Ayrıca burada 2008 yılını neden hesaplamaya dahil ettiniz?
Son 3 yıl 2009+2010+2011 yıllarını kapsar .

Stajyer001 ' Alıntı:

2011 mayıs..2010 mayıs 1 sene..

2010 mayıs 2009 mayıs 2 sene..

2009 mayıs 2008 mayıs 3 sene..

frankencow ' Alıntı:
üstatlar,
bahsetmiş olduğum konuya binaen işkur'un, personele vermiş olduğu cevap aynen şöyle;

AYLİN HANIM MERHABA

MÜRACAATINIZ ÜZERİNE SSK DÖKÜMÜNÜZÜ TEKRAR İNCELEDİM İNCELEMEM SONUCUNDA YIL İÇERİSİNDE 28 GÜN VEYA 31 GÜN ÇEKEN EYLAR VAR İŞVEREN TARAFINDAN SSK PRİMİ ÖDENİRKEN BU AYLARDA HERZAMAN 30 GÜNLÜK PRİMLER YATIRILIR SİZİN EKTEKİ DÖKÜMDENDE GÖRECEĞİNİZ ÜZERE 2 AYDA GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEMİ YAPILMIŞ VE EKSİK PRİM GÜNÜ OLUŞTURULMUŞTUR. VE 2 AY 30 GÜN GÖZÜKMEMEKTEDİR. BU NEDENLE SON ÜÇ YIL İÇERİSİNDE ÖDENEN PRİM GÜN SAYINIZ (360X3=1080) 1080 GÜN OLMASI GEREKİRKEN SİZİN TOPLAM ÖDENEN PRİM GÜN SAYINIZ 31.08.2008 İLE 31.05.2011 TARİHLERİ ARASINDA (2008=210 GÜN ? 2009=360 GÜN -2010=360 GÜN VE 2011=148 GÜN ) 1078 GÜN PRİMİNİZ ÖDENDİĞİNDEN 8 AY BAĞLANMIŞTIR?????.SAYGILARIMLA / İHSAN

İHSAN SABRİ AYGÜN
ŞUBE MÜDÜRÜ.V.
TÜRKİYE İŞ KURUMU
ŞİŞLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İşkur'un verdiği cevap çelişkili değil mi?Benim bildiğim kadarıyla maaş bağlanabilmesi için son 120 gün içinde sigorta primlerinde bir kesinti olmaması gerekmiyor mu?
Bu olayda,31.5.2011 de işten çıkarılan işçinin son 120 gün çalışmasına şubat ayı da dahildir ve bu ayda 2 gün eksiklik vardır.Yani bu işçinin 1 şubat-31 mayıs tarihleri arasında 120 gün değil,118 gün prim ödemesi var..Buna rağmen İşkur nasıl maaş bağlıyabiliyor?
Yoksa son 3 yıl içinde 600 günden fazla primi olan kişilerde 120 gün şartı yok mu?

Stajyer001 ' Alıntı:
Yapacak birşey yok ,siz madem konuyu biliyodunuz neden 2 gün daha çıkışı geciktirmediniz

"siz madem konuyu biliyodunuz neden 2 gün daha çıkışı geciktirmediniz" diyorsunuz da benim konuyu olay vuku bulmadan önce bildiğimi nereden çıkardınız merak ettim..? Ayrıca söylediğiniz gibi çıkışı 2 gün daha geciktirmiş olsam şubat ayı için nasıl bir değişiklik olacaktı da sorun çözüme kavuşacaktı orayı da anlayamadım!

Stajyer001 ' Alıntı:

hesaplamanızda 2 yıl baz almışsınız. 2011-3=2008!

fulya.c ' Alıntı:
frankencow ' Alıntı:
üstatlar,

AYLİN HANIM MERHABA

İHSAN SABRİ AYGÜN
ŞUBE MÜDÜRÜ.V.
TÜRKİYE İŞ KURUMU
ŞİŞLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İşkur'un verdiği cevap çelişkili değil mi?Benim bildiğim kadarıyla maaş bağlanabilmesi için son 120 gün içinde sigorta primlerinde bir kesinti olmaması gerekmiyor mu?
Bu olayda,31.5.2011 de işten çıkarılan işçinin son 120 gün çalışmasına şubat ayı da dahildir ve bu ayda 2 gün eksiklik vardır.Yani bu işçinin 1 şubat-31 mayıs tarihleri arasında 120 gün değil,118 gün prim ödemesi var..Buna rağmen İşkur nasıl maaş bağlıyabiliyor?
Yoksa son 3 yıl içinde 600 günden fazla primi olan kişilerde 120 gün şartı yok mu?

6111 sayılı "BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI..." kanununun 71. maddesinde şöyle bir ibare mevcut;

"Madde 71-
4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ", hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış" ibaresi "ve bu Kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış" şeklinde değiştirilmiştir."

bu metni muhtelif şekillerde yorumlayanlar olmuştu, bizim yaşadığımız olaya binaen ben 120 günün kalktığını anlıyorum, yoksa söylediğiniz gibi bahsi geçen çalışanın hiç maaş alamaması lazımdı. Ama yine de işin içinde işkur olduğu için kati konuşmamakta da fayda vardır diye düşünüyorum.