İşten Ayrılma Bildirgesi (İAB)

merhaba sayın forumdaşlar askerde olmam hasebiyle uzun süredir foruma katılamıyordum çok şükür bittiii ve geldim :)
gelir gelmez de üstadlarıma danışacak bir problemle karşılaştım hemen (mesleğimizin cilvelerinden olsa gerek)

bir işçi 15.04.2008 tarihinde A isimli şirket tarafından iştenen çıkarılıyor (bundan önceki 4 yıl boyunca sigorta primleri tam olarak yatırılmış ) ve 24.04.2008 tarihinde B isimli başka bir işyerinde işe başlıyor. şimdi çalıştığı işyerinden memnun değil ve işten İAB alarak ayrılmak istiyor. B isimli işyeri bu olaya yanaşmıyor ancak iş akdini sen feshedersen buradan ayrılabilirsin diyor.

şimdi bu işçi B isimli işyerinden C isimli başka bir işyerine girse ve C isimli işyerinde 1 ayigortalı gösterildikten sonra iş akdi işveren tarafından feshedilse bu işçi C isimli işyerinden İAB alabilir mi kısacası işsizlik sigortasına hak kazanır mı?

son üç yıl içinde 600 gün prim ödeme şartı gerçekleşiyor fakat son 120 gün sürekli olarak prim ödeme şartı gerçekleşmiyor. ikinci olarak bir önceki işyerinden yani B isimli işyerinden kendi isteğiyle ayrıldığı için işsizlik sigortası alabiliri mi

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: İşten Ayrılma Bildirgesi (İAB)

Benim bu konu ile ilgili bir sorum var.

Son bir yıldır çalıştığı işyerinden işveren tarafından çıkarılan personel, bundan önceki çalıştığı yerden kendi isteği ile ayrılmıştır.
Çalıştığı toplam gün sayısı 600 günü geçmiştir.
Bu durumda işsizlik ödeneğini hak edermi?

YST ' Alıntı:
Benim bu konu ile ilgili bir sorum var.

Son bir yıldır çalıştığı işyerinden işveren tarafından çıkarılan personel, bundan önceki çalıştığı yerden kendi isteği ile ayrılmıştır.
Çalıştığı toplam gün sayısı 600 günü geçmiştir.
Bu durumda işsizlik ödeneğini hak edermi?

120 günü kesintisiz olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemişliği varsa hak eder.

Sigortalı bir işte çalışan işçi, askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılabilir. Askerlik süresince işçi adına sigorta primi ve dolayısıyla işsizlik sigortası primi ödenmemektedir. Bu nedenle askerlikte geçen süreler işsizlik sigortasından yararlanmak için gerekli olan hizmet süresinden sayılmaz.

120 günü kesintisiz derken ; mesela kişi 15 Nisan 2008 - 14 Mayıs 2008 arası Ücretsiz izinli ve kişi işveren tarafından 17 Mayıs ta işten çıkartılıyor. Bu kişi işsizlik parası alabilirmi ? işyerindeki süresi ise 2,5 yıl... 900 gün..
2008 Mayıs 3 Gün EG Sebebi Ücretsiz izin.
2008 Nisan 14 Gün E G Sebebi Ücretsiz izin.
2008 Mart 30 Gün
2008 Şubat 30 Gün
2008 Ocak 30 Gün
2007 Aralık 30 Gün .......
bu kişinin son 120 gününde ücretsiz izinli olduğun günler var.. durum ne olur. ?

yeniyurt slm

bu durum benim başıma gelmişti. hem ücr. izin hemde isth. vardı benden ek _8 ve E_bild. fork. aldılar ayrıca. İst olduna dair raporuda göndermiştim ve personel işsizlik parasını almıştı.

tşk