İşten Ayrılmak İstiyorum Ne Yapabilirim ?

Bir Firmada Silahsız Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışıyorum

İş Görüşmesinde Servis Olduğunu Söyledi..Fakat İşe Girdikten Sonra Herkesin Kendi İmkanlarıyla Geleceğini Bildirdi

Sigortam Yatıyor,.İşe Girerken Projenin Ne Zaman Biteceği Bildirilmedi..Daha Sonradan 6 Aylık Olarak Öğrendim.Herhangi Bir Yazılı Sözleşme Bulunmuyor

10 Gündür Gececi Olarak Çalışıyorum.Eleman Yetersizliğinden Dolayı Vardiya Dönüşümü Olmuyor.Haftalık İznimi Kullanamıyorum Eleman Yetersizliğinden Dolayı..İzin Günümde İşe Çağrılıyorum Ek Mesai Olarak..Herhangi Bir Yazılı Beyanname Bulunmuyor

Görev Yaptığım Yerde Can Güvenliğim Bulunmuyor,Tüp'le Isınıyoruz.Hiçbir Şekilde Çevre Aydınlatması Yok,Ormanın İçinde Kabin'de Nöbet Tutuyorum

22r3j0.jpg

İşten Ayrılma Durumunda 300 TL Kıyafet Ücreti İsteniyor.Kıyafetleri Aldığıma Dair Kağıda İmza Attım.İşten Ayrılma Durumunda Kıyafetleri İade Edeceğim Yazıyor,Herhangi Bir Ücret Yazmıyordu

İşten Ayrılmak İstiyorum.3 Gün Mazeretsiz Gitmezsem Çıkartıyorlar.Herhangi Bir Hak Talep Edebilir Mi ?

Sn.Serkan bey merhaba
Anlaşılan o ki çalışma koşullarınız ağır(Allah yardımcınız olsun)
-başta servis ve işin süresi konusunda söylenen sözleri ispatlamak zor(söz uçar)
-sözleşme yok ise işveren çalışma koşullarını belirten bir yazı vermesi gerekirdi ama vermemiş(işveren para cezasına muhatap olabilir)
-gerek izinde çağrılarak çalışmış olmanız ve normal iş günlerinde daha fazla çalışmış olmanız,bu sebeblede haftalık çalışma süresinin(45 saatin)aşılmış olması halinde doğan fazla çalışma çalışma ücretlerinin ödenmesi gerekir(ödenmemesi veya işciye serbest zaman izni kullandırılmamış olması halinde de işverene para cezası verilir)
-izinsiz ve özürsüz 3 gün işe gelmemeniz halinde iş sözleşmeniz işveren tarafından tazminatsız(haklı nedenle) feshedilebilir,bu fesih işlemi dışında işverenin yapacağı bir şey olmaz.
-işin gereği işverence işciye verilen iş elbisesi,işci işten ayrılırken işverene teslim edilir ise sorun olmaz,teslim edilmez ise teslim edilmesini yine teslim edilmez ise bu defa bedelini sanırım işveren talep edebilir,zaten sizde teslim etmek istiyorsunuz,teslim ederseniz sorun çıkmaz düşüncesindeyim.
-görüldüğü üzre burada çalışmak kolay değil,koşullar ağır,tabi verilen o sözler tutulmasa da , sonradan olumsuz gelişmeler yaşansa da,işin ayrıntısını tam olarak bilemeseniz de baştan kabül ettiniz,bir yola girdiniz,
-şu an böylesi durumlar karşısında rahatsızlık duyup,işe devam etmek istemiyor,devamsızlık yaparak işverenin sizi işten çıkarmasını istiyorsunuz,tabi bu bir seçenek olabilir.

Henuz 10 gün olmuş, dediğiniz gibi çalışma şartları zor, siz olmasanız bir başkası aynı yerde aynı görevi aynı şartlarla yerine getirmeye devam edecek kuşkusuz.

Dediğiniz gibi devamsızlık nedeniyle işinize son vereceklerse, size ulaşan savunma isteği ve sözleşmenizin sonlandırılacağı yönündeki bilgilendirmelere bir yanıt vermeden bekleyebilirsiniz, sonrasında sözleşmenizin feshedilmesiyle birlikte , işyerinin vermiş olduğu kıyafetleri teslim etmeye gidebilirsiniz, ptt kargoyla iş kıyafetleridi şeklinde tanımlayarak gönderebilirsiniz. ( genelde paket içeriğini birebir kontrol ettikleri için önerim ptt kargodur) .
Hoş değil, iş ahlakına uygun değil, biliyorum ama , bu şekilde yapmanızda da yasal olarak bir engel yok.

Doğru ve bu şekil ayrılma durumu evet hoş değil ama böylesi bir yerde çalışıyor olmanın zorluğu ve verilen sözler dışında,işciyi bu duruma getiren sebeb de yok değil,
hoş olmayacak olan bu durumdan ayrı olarak,örneğin bu olayda fazla çalışma,tatil çalışması durumu varsa ve ücreti ödenmemiş,dolayısıyle işcinin hala ödenmemiş ücret alacağı var ve de ödenmemişse,bu takdirde işcinin haklı fesih imkanı doğacak,fesih sonrası bu ücret alacağı ödenmeyen işci yargı yoluna başvuracak,ücret bordrosu/pusulasında imzası da olmayan işci, f.çalışma yaptığını da ispat edebilir ise normalde feshin işci tarafından haklı nedene dayandığı ortaya cıkacak.(tabi bu hak bugün kullanılamaz ve bu kadar sürelik çalışmaya karşın değer mi,değmez mi?ayrı konu)

Son düzenleme:
Sn.Serkan bey merhaba
Anlaşılan o ki çalışma koşullarınız ağır(Allah yardımcınız olsun)
-başta servis ve işin süresi konusunda söylenen sözleri ispatlamak zor(söz uçar)
-sözleşme yok ise işveren çalışma koşullarını belirten bir yazı vermesi gerekirdi ama vermemiş(işveren para cezasına muhatap olabilir)
-gerek izinde çağrılarak çalışmış olmanız ve normal iş günlerinde daha fazla çalışmış olmanız,bu sebeblede haftalık çalışma süresinin(45 saatin)aşılmış olması halinde doğan fazla çalışma çalışma ücretlerinin ödenmesi gerekir(ödenmemesi veya işciye serbest zaman izni kullandırılmamış olması halinde de işverene para cezası verilir)
-izinsiz ve özürsüz 3 gün işe gelmemeniz halinde iş sözleşmeniz işveren tarafından tazminatsız(haklı nedenle) feshedilebilir,bu fesih işlemi dışında işverenin yapacağı bir şey olmaz.
-işin gereği işverence işciye verilen iş elbisesi,işci işten ayrılırken işverene teslim edilir ise sorun olmaz,teslim edilmez ise teslim edilmesini yine teslim edilmez ise bu defa bedelini sanırım işveren talep edebilir,zaten sizde teslim etmek istiyorsunuz,teslim ederseniz sorun çıkmaz düşüncesindeyim.
-görüldüğü üzre burada çalışmak kolay değil,koşullar ağır,tabi verilen o sözler tutulmasa da , sonradan olumsuz gelişmeler yaşansa da,işin ayrıntısını tam olarak bilemeseniz de baştan kabül ettiniz,bir yola girdiniz,
-şu an böylesi durumlar karşısında rahatsızlık duyup,işe devam etmek istemiyor,devamsızlık yaparak işverenin sizi işten çıkarmasını istiyorsunuz,tabi bu bir seçenek olabilir.

Henuz 10 gün olmuş, dediğiniz gibi çalışma şartları zor, siz olmasanız bir başkası aynı yerde aynı görevi aynı şartlarla yerine getirmeye devam edecek kuşkusuz.

Dediğiniz gibi devamsızlık nedeniyle işinize son vereceklerse, size ulaşan savunma isteği ve sözleşmenizin sonlandırılacağı yönündeki bilgilendirmelere bir yanıt vermeden bekleyebilirsiniz, sonrasında sözleşmenizin feshedilmesiyle birlikte , işyerinin vermiş olduğu kıyafetleri teslim etmeye gidebilirsiniz, ptt kargoyla iş kıyafetleridi şeklinde tanımlayarak gönderebilirsiniz. ( genelde paket içeriğini birebir kontrol ettikleri için önerim ptt kargodur) .
Hoş değil, iş ahlakına uygun değil, biliyorum ama , bu şekilde yapmanızda da yasal olarak bir engel yok.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Biz işe 25 kişi olarak başladık.Şuan 12 Kişiyiz..İş başında servisin olduğu söylendi.Çalıştığımız yer şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta.Her gün aktarma yaparak gidip geliyorum

İlk gün çalışacağımız yere gittik fakat nerede duracağımızı göstermediler.Servisin olmadığını herkesin kendi imkanlarıyla gidip geleceğini söylediler.Her ay maaşımıza ek 120 TL yol parası ekleneceğini söylediler..Fakat söz uçar , yazı kalır hiçbir şekilde kanıt sunamayız...

Kıyafetleri işten ayrılma durumunda teslim edeceğime dair tutanak hazırlandı ve imzaladım..fakat herhangi bir ücret ödeneceği yazmıyordu.

6 Günden fazla çalıştıramayacaklarını,haftalık izin hakkımın olduğunu söyledim..Bana telefonda mesai olduğunu,ek mesai olarak maaşa ekleneceğini bildirildi fakat izin günümde çalışmak istemediğimi söyledim ve mesai'ye gitmedim

3 Gün gitmemeyi düşünüyorum.Muhtemelen ihtarname gönderilecektir

İşten Ayrılma Durumunda 300 TL Kıyafet Ücreti İsteniyor.Kıyafetleri Aldığıma Dair Kağıda İmza Attım.İşten Ayrılma Durumunda Kıyafetleri İade Edeceğim Yazıyor,Herhangi Bir Ücret Yazmıyordu

1-sözleşme yok ise işveren çalışma koşullarını belirten bir yazı vermesi gerekirdi ama vermemiş(işveren para cezasına muhatap olabilir)
2-gerek izinde çağrılarak çalışmış olmanız ve normal iş günlerinde daha fazla çalışmış olmanız,bu sebeblede haftalık çalışma süresinin(45 saatin)aşılmış olması halinde doğan fazla çalışma çalışma ücretlerinin ödenmesi gerekir(ödenmemesi veya işciye serbest zaman izni kullandırılmamış olması halinde de işverene para cezası verilir)
Kıyafetleri işten ayrılma durumunda teslim edeceğime dair tutanak hazırlandı ve imzaladım..fakat herhangi bir ücret ödeneceği yazmıyordu.
Diyelim ki siz teslim etmenize rağmen elbise parasını almak istediler,bu durumda idari para cezası verlmesini gerektiren 2 nokta üzerinden şikayet yoluna gideceğinizi söylemeyi unutmayın(faydası olacaktır...

[/CENTER]

Diyelim ki siz teslim etmenize rağmen elbise parasını almak istediler,bu durumda idari para cezası verlmesini gerektiren 2 nokta üzerinden şikayet yoluna gideceğinizi söylemeyi unutmayın(faydası olacaktır...

sn.Şeref bey
Muhtemelen isteyecektir.Sözlü olarak işe başladıktan sonra belirtildi.Yazılı birşey yok.2 nokta nedir ?

Kendi başınıza şikayet etmeyin(muhtemelen ayrılanlar içinde benzer durumlar sözkonusu olmuştur)onlar ile beraber hareket edin ve ay sonu/ödeme günü çalıştığınız sürenin/günlerin ücreti ödenmez veya geç ödenirse (1)hem bu durumu, hemde(2) anladığım kadarıyle fazla çalışma sözkonusu,bu fazla çalışma olayında da;
a.haftalık 45 saat aşılmasa da,gece çalışmalarında 7.5 saati aşan çalışmalar, fazla çalışma niteliğindedir,hem bunu
b.hem de izinli yani hafta tatili günü çalıştığınız için haftalık çalışma süresi toplamda 45 saati aşmış ise bir de bu durumun,
ücretleri ödenmez ise şikayetci olabilirsiniz,
bu ücretleri zamanında almak hakkınız,işverende ödemekle yükümlü ama zamanında ödemedi/ödemez ise hem hak noktasında,hemde caydırıcılık yönünden,işveren iş elbisesi ücretini talep ettiğinde,siz de bu yola başvurabilirsiniz

İlk önce sizi tebrik ediyorum. Sizin gibi düşünen çalışanları iş hayatında bulmak zor. Bizdeki işçiler karnı ağırdığında dahi gazını çıkartmaya bize geliyor. ;) El üstünde tutuyoruz el. Evdeki çocuklarıma işçiler kadar özen gösteremiyorum yemin ederim. Gel gelelim böyle bir görev yerini icat eden yönetici amir, mülk sahibi v.s. kimse egosu tavan yapmış. Böyle görev yerimi olur ya. Bulunduğunuz yerde vahşi doğa belgeseli bile çekilebilir yüksek ihtimal. Çalışmak istemiyorsanız. İşe gitmeyin. Gerisi teferruat. Saygılarımla. Bu arada telefonunuzun megapikselini beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim:p

Son düzenleme:
İlk önce sizi tebrik ediyorum. Sizin gibi düşünen çalışanları iş hayatında bulmak zor. Bizdeki işçiler karnı ağırdığında dahi gazını çıkartmaya bize geliyor. ;) El üstünde tutuyoruz el. Evdeki çocuklarıma işçiler kadar özen gösteremiyorum yemin ederim. Gel gelelim böyle bir görev yerini icat eden yönetici amir, mülk sahibi v.s. kimse egosu tavan yapmış. Böyle görev yerimi olur ya. Bulunduğunuz yerde vahşi doğa belgeseli bile çekilebilir yüksek ihtimal. Çalışmak istemiyorsanız. İşe gitmeyin. Gerisi teferruat. Saygılarımla. Bu arada telefonunuzun megapikselini beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim:p

Teşekkürler.. 5 megapixel :)

Patrona,amire,yöneticiye hepsine söyledim can güvenliğim olmadan işletmenin güvenliğini sağlayamam diye hiçbir şekilde önlem alınmıyor

Bulunduğum yerde domuz sürüleri geçiyor gece gündüz..ne zaman saldıracaklar diye el üstünde bekliyorsunuz..

Önce işci bir noktaya kadar kendisini korumalı ancak işcinin can güvenliğini(yani geniş anlamda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini)sağlamak işvrenin yükümlülüğündedir.Zira bu iş yerinde risk analizi yapılmış olsaydı,bu durum net olarak ortaya çıkmış olurdu(belki o zaman önlem alırdı desem:)inanmazsınız,çünkü işverende o bilinç yok)