İşten Çıkarma Nedeni Hk.

zarha

Katkı Sunan Üye
İşçiyi bütün haklarını vererek işten çıkartmak istiyoruz. Gerçek nedenimiz, işyerinde amirlerine karşı olumsuz tutum ve davranışları. Ama takdir edersiniz ki, bu durumu ispat etmek zor. Dolayısıyla, bunun haricinde bir nedenimiz yok. 50 üstü personelimi var.
kıdem ve ihbar tazminat haklarını veriyoruz. Ama işçinin işe iade davası açıp tekrar işe dönememesi için işten çıkarma sebebi olarak belirtebileceğim en doğru neden ne olmalıdır. Bütün haklarını veriyoruz ve onu işten çıkartıp yerine daha profesyonel bir işçi almak istiyoruz.

işten çıkış sebebi=?

bunun yanında yeni iş güvencesi yasasıyla neredeyse, işverenler ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hal v.b. hariç işçiyi işten çıkartamıyor. Bunun da işverenler önünü kesiyor bir nebze olsa da, ya da bel ki de işi bilmeyen insanların da işbaşında olmasına neden olmaktadır. Tabi ki işçi için de faydası malum.

Ynt: İşten Çıkarma Nedeni Hk.

Sayın zarha,
Yazdıklarınızdan kişi ile ilgili herhangi bir tutanak, savunma, ceza vb. bir kaydınızın olmadığını anlıyorum. Eğer öyleyse işe iade davası açılmasını engelleyecek tek şey kişinin bu konuda yapabileceği şeyleri bilmemesidir. Bu da biraz zor olsa gerek.
18.maddeye istinaden çıkış, zaten geçerli bir nedenle yapılmalıdır. Bunlar işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından kaynaklanan sebepler olabilir. Detaylı olarak forumda bulabilirsiniz. Benim aklımda kalanlardan bazıları: Uyarılara rağmen işini eksik, kötü veya yetersiz olarak yerine getirmek; iş arkadaşları veya amirleri ile gereksiz yere sık sık tartışmak vb.Elbette işçinin yeterliliğinden veya davranışından kaynaklanan sebepler ancak işyerinde olumsuzluklara yol açması halinde geçerli sebepler olarak feshe neden olabilir.