İstifasını Vermeyen İşçi

melissa

Katkı Sunan Üye
2 aydır çalışan işçi 17,05,2008 tarihinde işe gelmedi aradık ben işi bıraktım dedi.sözde bugün gelip istifasını vericekti.ama gelmedi.ayrıca avans olarak almış olduğu bir para var çalıştığı günler borcunu karşılamıyor.gelmediği günler için tutanak tutucam.22 mayıs tarihinde noterden adresine direk işten çıkışını yollayım diyorum.forumda biraz bilgi edindim ama kendisine göndereceğim yazının ekinde bu tutanakları da göndermem gerekiyor mu ?ayrıca avansını maaş bordrosunda karşıladığı rakam kadarını düşebilir miyim.geri kalan avans tutarı içinde ayrıca heralde mahkeme açmamız gerekecek?maaşıma karşılık avans alıyorum diye bir kağıt imzalatmıştım.inşallah işe yarar.

Ynt: İstifasını Vermeyen İşçi

işe devamsızlık nedeni ile işverenin derhal fesih hakkı doğar, noter aracılığı ile tebligat göndermeniz uygun olacaktır. aldığı avansı da -madem ki elinizde evrak da var- maaşı ile mahsup edip kalanı için icra takibi başlatabilirsiniz, avukatınızdan bilgi alınız.

Ek; isterseniz ihbar süresine uymadan işi bıraktığı için ihbar tazminatı da talep edebilirsiniz.

Deneme süresi de var. 2 ayı geçmedi ise tazminatsız fesih olabilir.