İşveren Ve Şikayet

herkese merhaba.
işyerinden kendi isteğim dısında çıkarıldığım halde siğortada işten çıkışım istifa olarak gösteriliyor ve bunun sonucunda işsizlik maaşından yararlanamıyorum. muhasebeciyle görüştügüm halde çıkış kodunun değiştirilmeyecegini söylüyor bu durumda 170 i arayıp şikayet etmek istiyorum. yapacağım şikayet sonucunda bu durum onları korkutur ve düzeltirlermi? bu da çözüm olmazsa herhangi bir değişiklik yine olmazsa nasıl bir yol izleyebilirim?

İşkur a işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurunuzu yapın.

Ne kadar süredir orada çalışıyorsunuz, işten çıkartılmanız ne şekilde oldu, bildirimli fesih mi yapıldı?

işten ayrılırken hangi evrakları imzaladınız, o evraklarda da mı istifa etmişsiniz gibi gösterdiler? yok her şey sizi işten çıkardıklarını doğruluyor da sadece kodu yanlış girmişlerse 170 e veya bağlı bulunduğunuz İşkur şubesine şikayet etmelisiniz. tabii evraklarınızla birlikte.

başvurumu yaptım zaten o şekilde ögrendim istifa olarak çıkış yapıldıgını. 4,5 ay çalıştım bizzat konuşularak isten çıkarıldım.

işten ayrılırken hangi evrakları imzaladınız, o evraklarda da mı istifa etmişsiniz gibi gösterdiler? yok her şey sizi işten çıkardıklarını doğruluyor da sadece kodu yanlış girmişlerse 170 e veya bağlı bulunduğunuz İşkur şubesine şikayet etmelisiniz. tabii evraklarınızla birlikte.

hiçbir evrak imzalamadım istifa ettiğime dair her şey beni çıkardıklarını dogruluyo zaten bilenlerde var çıkardıklarını muhasebeci pek yanaşmıyo kodu düzeltmeye tartışmadan sorunsuz bir şekilde nasıl halledebilirim 170 şikayet hattı tamamen çözüme kavustururmu acaba

başvurumu yaptım zaten o şekilde ögrendim istifa olarak çıkış yapıldıgını. 4,5 ay çalıştım bizzat konuşularak isten çıkarıldım.
-"istifa"denildiğine göre, iş den çıkış nedeni kod.03.bu durumda işci istifa etmemiş ise ki etmedim diyor!..
-"bizzat konuşularak iş den çıkarıldım"demekle,kastedilen "ikale"yani sözleşmenin anlaşmalı olarak sonlandırılması olsa,bu durumunda yazılı olarak yapılması gerekirdi,oysa çalışanın olan bitenden haberi bile yok.
Olayda bir enteresanlık olduğu,çözüm noktasında işcinin sağlıklı bir şeki,lde işveren tarafından bilgilendirilmediği,bu durumda çalışanın tekrar işveren veya muhasebeci ile diyalog kurması/görüşmesi,süre olarak örneğin 3 gün içinde çözüm bulunmaz veya kendisi ikna olmaz ise şikayet yoluna başvuracağını bildirmesi,bu süre içinde yinede anlaşmazlık devam ederse artık işci açısından,şikayet yoluna gitmek uygun olacaktır.

-"istifa"denildiğine göre, iş den çıkış nedeni kod.03.bu durumda işci istifa etmemiş ise ki etmedim diyor!..
-"bizzat konuşularak iş den çıkarıldım"demekle,kastedilen "ikale"yani sözleşmenin anlaşmalı olarak sonlandırılması olsa,bu durumunda yazılı olarak yapılması gerekirdi,oysa çalışanın olan bitenden haberi bile yok.
Olayda bir enteresanlık olduğu,çözüm noktasında işcinin sağlıklı bir şeki,lde işveren tarafından bilgilendirilmediği,bu durumda çalışanın tekrar işveren veya muhasebeci ile diyalog kurması/görüşmesi,süre olarak örneğin 3 gün içinde çözüm bulunmaz veya kendisi ikna olmaz ise şikayet yoluna başvuracağını bildirmesi,bu süre içinde yinede anlaşmazlık devam ederse artık işci açısından,şikayet yoluna gitmek uygun olacaktır.

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
kod 03 olarak girilmiş sistemde benim hiçbir şeyden haberim olmadan işten çıkarılıyorum her şey kafalarında ayarlanıyo ve bana sonra söyleniliyo. muhasebeciyi aradığımda düzeltmesinin mümkün olmadıgını bana sonra dönüş yapacagını söyledi ama hala arayan yok.
sizden aldıgım bu cevapla da artık şikayet yoluna gideceğim.