İşverenin maaşımı tam yatırmaması

yaklaşık 8 aydır çalıştığım işyerinde maaşlarımızı tam anlamıyla gününde ve eksiksiz olarak alamıyoruz. parça parça ödenmesi ve yaklaşık 1,5 ay geç almamız gibi sorunlar var. ben istifa dilekçemi yazdım fakat benden önce ayrılan hiç bir arkadaşım alacaklarını hala tahsil edemedi. benim bu sorunlara maruz kalmadan paramı almam için ne yapmam gerekiyor.
iş kanununda geçen 20 gün gecikmesi durumu maaşının tamamını alamayan işçi için mi, yoksa her durumda içerde alacağı kalan personel için mi geçerli.
bana yol gösterirseniz sevinirim. yanlış bir adım atmak istemiyorum. şimdiden teşekkürler

Ynt: işverenin maaşımı tam yatırmaması

20 gün durumu tam olarak şudur;
ücretinin ödenmesinde 20 günü aşması durumunda çalışan iş görme borcunu yerine getirmeyebilir, yani işyerinde işe başlama saatinde hazır bulunur, ancak ücretleri ödeninceye kadar iş yapmadan bekleyebilir.

Bunun dışında, zamanı gelmiş ve geçmiş olup ta hala ödenmemiş ücret alacağı olan çalışan, bu ödeme gecikmeleri işveren tarafından alışkanlık haline getirilmiş, süreklilik arz eder olmuşsa, ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi sebebiyle sözleşmesini haklı nedenle feshedip, 1 yılı aşan çalışması varsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
Sebep haklı da olsa, işverenin ödememe ihtimali elbette vardır ve ödememesi durumunda yapılabilecek tek şey iş mahkemesinde dava açıp hakkınızın teslim edilmesini talep etmektir. Davayı kazandığınızda(ortalama 1-3yıl dava süresi) , ödeme yapılmazsa, icra takibi yoluyla alacağınızı tahsil edebilmeniz mümkün olur.