İşyeri Kiralama İle Makine Teçhizat

merhaba ; imalathane kiralayan müşterimiz kiraladığı işyerinin içinde bulunan imalat makinelerini demirbaş listesinde kayıt etmemizi istiyor. böyle birşey mümkün mü ; mümkünse hangi muhasebe kodunda bulundurmamız gerekir.

iyi çalışmalar

Böyle bir şeyim mümkün olmadığını siz de biliyorsunuz aslında ama işte müşterinizin saçma sapan isteği yüzünden bir çıkış yolu arıyorsunuz.

merhaba ; imalathane kiralayan müşterimiz kiraladığı işyerinin içinde bulunan imalat makinelerini demirbaş listesinde kayıt etmemizi istiyor. böyle birşey mümkün mü ; mümkünse hangi muhasebe kodunda bulundurmamız gerekir.

iyi çalışmalar
Müşteriniz büyük bir ihtimalle kapasite raporu çıkarmak için böyle bir şey istiyordur. Makinaları demirbaş listelerine kaydetmenin mümkün olmadığını ancak kiralık makinalarla da kapasite raporu çıkarılabileceğini söyleyiniz.

Sayın koraykarakaya,

Yukarıdaki soru örneğinden gidersek kiralayan imalat işi ile uğraşıyor ve kiraladığı imalathanenin içerisinde bulunan makineleri imalatta kullanması durumunda kiralayan makineler için bir sözleşme ve makinelerin kiralandığına dair her ay kiracıya kira faturası düzenlenmesi gerekir değil mi?

Sadece makinelerin kullanılması durumunda yukarıda yazdıklarım geçerli değil mi?
Makineler için aylık kira faturası düzenlense bile yine kiracı makineleri kayıtlarına alamaz.

Yanlışmı düşünüyorum.

Bu arada dün gece özel mesaj göndermiştim yazıştığımız konu hakkında gördünüz mü ?

İyi Günler.

Müşteriniz büyük bir ihtimalle kapasite raporu çıkarmak için böyle bir şey istiyordur. Makinaları demirbaş listelerine kaydetmenin mümkün olmadığını ancak kiralık makinalarla da kapasite raporu çıkarılabileceğini söyleyiniz.

Sayın bulent249,

Kiralık makinelerde kapasite raporunun çıkarılamayacağını düşünüyorum yanlışım var ise düzeltiniz lütfen.

Kapasite raporu başvurunda istenen belgeler.

Yenileme ve ilk kapasite başvurusu ayırımı yapmaksızın makina faturaları eksiksiz ibraz edilecektir.
- Kiralama yoluyla edinilen makine parkında;
a) Leasing harici kiralamalarda en az 1 yıl üzerinden düzenlenen kira sözleşmesi, makinaların faturaları ve sözleşmeye istinaden yapılan ödemelere ait makbuzların fotokopileri,

İyi Günler.

Kiralık makinalarla kapasite raporu alınabilir. Kiralama sözleşmesi en az 1 yıllık olarak düzenlenmelidir. 3 yılın altındaki sürelerde sözleşme bitiş tarihi, 3 yıl üzeri süreli sözleşmelerde ise 3 yıllık kapasite raporu düzenlenir. Makina parkuruna sahip olupta işçisi bulunmayan işletmeler işçi kiralama sözleşmesiyle yine kapasite raporu çıkarabilir. Burda önemli olan konu ya makina kiralanacak yada işçi. Birini tercih etmek gerekiyor.

Saygılar

Sayın koraykarakaya,

Yukarıdaki soru örneğinden gidersek kiralayan imalat işi ile uğraşıyor ve kiraladığı imalathanenin içerisinde bulunan makineleri imalatta kullanması durumunda kiralayan makineler için bir sözleşme ve makinelerin kiralandığına dair her ay kiracıya kira faturası düzenlenmesi gerekir değil mi?

Sadece makinelerin kullanılması durumunda yukarıda yazdıklarım geçerli değil mi?
Makineler için aylık kira faturası düzenlense bile yine kiracı makineleri kayıtlarına alamaz.

Yanlışmı düşünüyorum.

Bu arada dün gece özel mesaj göndermiştim yazıştığımız konu hakkında gördünüz mü ?

İyi Günler.

Haklısınız. Ancak kira bedellerinin 730'a gider yazarak mamul maliyetine pay verebilir. Ama 253'te aktifleştirmesi imkansız. Diğer taraftan eğer kiralama sözleşmesi VUK.mük.md.290'daki 4 kriterden her hangi birini taşıyorsa, vergi mevzuatı açısından bunu adi kiralama değil finansal kiralama olarak kabul etmek, ve anılan madde hükümlerine göre hak olarak aktifleştirmek gerekir. Tabi o zaman işin içine 301,302 gibi hesaplar da girecek, konu biraz karnmaşık hale gelecek.

Sn.Demiral TOBB sitesinden alıntıdır.
3. Kiralık Makina ve Tesisat :

3.1 Kısmen veya tamamen kiralanmış makine ve tesisat için kira mukavelesinde belirtilen kira başlangıç ve bitiş tarihleri ile kimden veya hangi firmadan kiralandığı eksper heyetince tespit edilir. Raporun makine ve tesisatın yazıldığı tablonun (Tablo I ) hemen altına bu bilgi yazılır. Kira mukavelelerinin odalarda muhafaza edilmesi , Birliğe gönderilmemesi gerekir.

3.2 Makine ve tesisatın kira mukavelesi bir yıldan az olmayacaktır. Kira müddeti bir yıldan fazla üç yıldan az ise geçerlilik süresi kira mukavelesinin bitiş tarihi olacaktır.

3.3 Kapasite raporlarının bir yıldan az bir geçerlilik süresiyle onaylanmaması esastır. Raporun düzenlenmesi ve onaylanması sırasındaki makul zaman kaybı dikkate alınarak bir yıldan az bir süre ile onaylanabilir. Ancak bu konudaki nihai karar Birliğe aittir.

3.4 Makine ve tesisatın kira süresi üç yıldan fazla ise kapasite raporunun Birlikçe onayından itibaren üç yıllık geçerlilik süresi verilir.

3.5 Arazi ve/veya bina kiralık ise bu durum geçerlilik süresini etkilemez. Böyle durumlarda kapasite raporunun “Sermaye Kıymetler Durumu “ tablosunda kiralık olan taşınmazlarla ilgili değer yazılmaz.

3.6 Makine ve tesisat için “ Finansal Kiralama ( Leasing) ” yapılmış ise (3.1.) ‘ e göre işlem yapılır.

Sayın bulent249,

Ben bu bilgileri İTO'dan aldım.
Yalnız TOBB sayfasından almış olduğunuz dökümde kiralama yolu ile edinim yani Leasing harici kiramalara değinilmemiş oysa İTO'da bu bilgi mevcut.

İyi Günler.

Sayın bulent249,

İto'dan aldığım bilgi ile TOBB sayfasından almış olduğunuz dökümdeki bilgileri karşılaştırdığımızda neyi yanlış yorumluyorum açıklarmısınız ?

İyi Günler.

Son düzenleme:
Sayın bulent249,

Kiralık makinelerde kapasite raporunun çıkarılamayacağını düşünüyorum yanlışım var ise düzeltiniz lütfen.

Kapasite raporu başvurunda istenen belgeler.

Yenileme ve ilk kapasite başvurusu ayırımı yapmaksızın makina faturaları eksiksiz ibraz edilecektir.
- Kiralama yoluyla edinilen makine parkında;
a) Leasing harici kiralamalarda en az 1 yıl üzerinden düzenlenen kira sözleşmesi, makinaların faturaları ve sözleşmeye istinaden yapılan ödemelere ait makbuzların fotokopileri,

İyi Günler.
Sayın bulent249,

İto'dan aldığım bilgi ile TOBB sayfasından almış olduğunuz dökümdeki bilgileri karşılaştırdığımızda neyi yanlış yorumluyorum açıklarmısınız ?

İyi Günler.

:)
Leasing (finansal kiralama), bir yatırım malının mülkiyeti leasing şirketinde kalarak belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi ve sözleşmede belirtilen sözleşme süresi sonunda mülkiyetinin kiracıya geçmesini sağlayan bir finansman yöntemidir.

Leasing bir kiralama değil, satınalma şeklidir.
Kapasite raporları düzenlendiği tarihten itibaren, firma tarafından değişiklik talebinde bulunulmaması veya Odalarca değişiklik tespit edilmemesi halinde üç yıl geçerlidir. Odalarca yapılmakta olan uyarılar da dikkate alınarak geçerlilik süresi dolmadan birkaç ay önce yenileme talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kapasite raporunda yer alan bilgilerin değişmesi halinde, raporun yenilenmesi bürokratik işlemler sırasında problem çıkmaması açısından çok önemlidir.

Raporda yer alan makinalar kiralık (leasing dahil) ve kira sözleşmesi süresi 3 yıldan az ise sözleşmenin bitim tarihi raporun geçerlilik süresini belirler.

Makina Kira Sözleşmesi süresi, kapasite raporu için başvuru tarihinde 1 yıldan az ise bu makinalar için kapasite raporu düzenlenmez.
İlgili link :
İSTANBUL SANAYİ ODASI

'' yanlışım var ise düzeltiniz '' sözünüze sığınarak; DÜZELTTİM sn.demiral

Son düzenleme:
Ben de kiralanan makine ve ekipmanlarla kapasite raporu alınabileceğine dair TOBB sayfasında verilen bilgiye göre,
kiralanmış makinelerle de kapasite raporu çıkarılabileceği bilgisini paylaşıyorum.

Sayın bulent249

Leasing harici yapılan kiralamaları tekrar bir kez daha okudum ve kontrol ettim kaynaklardan aslında benim İTO'dan aldığım bilgi ile sizin TOBB'dan aldığınız döküm aslında aynı sadece anlatımlarda farklılıklar var işin özünde her ikimizde aynı şeyi konuşuyoruz.

Teşekkürler.

İyi Günler.

Ben de kiralanan makine ve ekipmanlarla kapasite raporu alınabileceğine dair TOBB sayfasında verilen bilgiye göre,
kiralanmış makinelerle de kapasite raporu çıkarılabileceği bilgisini paylaşıyorum.

Her ne hikmet ise benim açığımı yakalamaya çalışıyorsunuz fakat buna sizin bilginiz eksik kalır.Mütevazi olamayacağım.
İçerisinde bulunduğum bazı konularda tarafıma sorduğunuz soruları bilginiz eksik kaldığı için cevap yazmıyorum.

:)
Leasing (finansal kiralama), bir yatırım malının mülkiyeti leasing şirketinde kalarak belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi ve sözleşmede belirtilen sözleşme süresi sonunda mülkiyetinin kiracıya geçmesini sağlayan bir finansman yöntemidir.

Leasing bir kiralama değil, satınalma şeklidir.
Kapasite raporları düzenlendiği tarihten itibaren, firma tarafından değişiklik talebinde bulunulmaması veya Odalarca değişiklik tespit edilmemesi halinde üç yıl geçerlidir. Odalarca yapılmakta olan uyarılar da dikkate alınarak geçerlilik süresi dolmadan birkaç ay önce yenileme talebinde bulunulması gerekmektedir.

Sayın keremcem,

Burda müsaadenizle bir düzeltme yapayım, "lease" zaten kelime anlamıyla dahi kiralama demektir, leaseing ise tam anlamıyla bir kiralama sistemi, ancak tarafların anlaşması sonunda kiralama süresinin sonunda mülkiyetin devredilmesi şartı da konulabilir.

Saygılar,
Kevork

Düzeltme için teşekkürler sn. Kevork;
dediğiniz gibi, lease /leasing kelime anlamı olarak kiralama dır,
kiralama da , mülkiyeti başkasına ait olan menkul / gayrimenkulun kullanım hakkını bedelini ödeyerek satın alırsınız, mülkiyetin satın alınması sözkonusu değildir yapılan kira sözleşmesinde,

Ülkemizdeki uygulanan şekliyle leasing ise, finan kiralamadır, sözleşmenin kuruluş amacı daha en başta bellidir, satın almak üzere kurulur leasing sözleşmesi.
Müşteri satınalmak istediği malı makineyi ekipmanı belirler, leasing firması o malı o müşteri adına satın alır, kullanım hakkını taksitle bedeli ödenmek üzere müşterinin kullanımına sunar. Sözleşme süresi sonunda da , en başta belirlenmiş olduğu üzere mal-makine -ekipmanı müşterisine fatura ederek mülkiyeti devreder, yani satar.

Bu bağlamda, leasing uygulamada kira öder gibi ödeme yapılıyor olsa da, sonucu en başta belli olan bir satınalmaya finansal kaynak yaratma yöntemidir.
Bankadan kredi kullanmak veya o krediyi başka işletme üzerinden taksitle satın almak..

Kiralamada ise, satın alma , mülkiyete sahip olma durumu yoktur.

Neyse , konu bu değildi zaten,
leasing le satın alınan veya bir bedel karşılığında kullanım hakkı kiralanan makinelerle kapasite raporu alınıp alınamayacağı idi.

Saygılar benden