İşyeri Kiralama İle Makine Teçhizat

Sayın Keremcem,

Buradaki konu leaseing değildi tabiki ancak leaseing ile ilgili yaptığınız bilgilendirme yanlıştı. Son yazdığınız bilgide de hata var.

1. Kullanma hakkı satın alınmaz kiralanır.
2. Kiralama sözleşmesinin sonunda mülkiyetin devredilip devredilmeyeceği sözleşmede belirlenir hatta seçenekli dahi bırakılabilinir, dilerseniz belirli bir bedel ödemek kaydıyla sözleşmenin bitişinde mülkiyeti de devralabilirsiniz.
3. Finansal kiralama yoluyla mülkiyetine de sahip olmak üzere tezgah, menkul, gayrımenkul da alabilirsiniz. Bu yönteme gitme sebebi geçmişte KDV nedeniyleydi. Şimdi yasanın çerçevesi de olanakları da değişti. Ancak temel kural değişmedi.

Tüm bunları yazma sebebim sistemin bir satınalma sistemi olduğunu söylemenizdir, ki bu doğru değil.

Özellikle son yıllarda moda olan Taşıt Kiralama meselesi en güzel örnek olsa gerek.

Kiralama ile Kapasite Raporu konusundaki İTO sayfasındaki bilgi içinde dikkat dağıtan bir husus da kısa not olarak geçmemde yarar var. Kiralık tezgahlarda talep edilen fatura meselesi. Burada kiraya verenin tezgahların sahibi olduğunu belgelemek üzere kiraya veren adına düzenlenmiş fatura örnekleri isteniyor. Gerçekten kiralama işleminin gerçek olduğunu belgelemek üzere. Bu tamamlanınca, kapasite raporunun alınmasıyla ilgili bir sorun genel olarak çıkmıyor.

Saygılar,
Kevork

Arkadaşlar hepinizden özür dilerim. Elim tutulsaydı da kiralık makinalarla da kapasite raporu çıkarılabileceğini yazmasaydım.

Sayın Bülent,

Hiç gerek yok böyle bir cümleye, eliniz kalem tutmaya devam etsin ve doğrular adına tartışmak gerektiğinde doğruya ulaşana dek vazgeçmeyin. Sadece bu yüzden özrünüzü kendi adıma kabul etmiyorum.

Saygılar,
Kevork

Arkadaşlar hepinizden özür dilerim. Elim tutulsaydı da kiralık makinalarla da kapasite raporu çıkarılabileceğini yazmasaydım.

Bülent Bey ben de Kevork Bey gibi özrünüzü kabul etmiyorum, zira kiralık makine ve tehçizatların kapasite raporunda dikkate alınacağını yazarak çok verimli bir teorik tartışmaya vesile oldunuz.